kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

AKAN KANIN DURMASI,DÜNYADAKİ ZÜLMÜN SON BULMASI İÇİN ACİLEN İSLAM BİRLİĞİ KURULMALIDIR

Yusuf Yurtbaşı

Yusuf Yurtbaşı

E-Posta : 1400books@gmail.com

Bugün İslam dünyasına baktığımızda, Müslümanların en önemli problemlerinden birinin parçalanmışlık olduğunu görürüz. Avrupa'nın neredeyse tüm devletleri, siyasi, ekonomik ve kültürel bir birlik olan "Avrupa Birliği" çatısı altında toplanmış iken;  çeşitli siyasi ekonomik birliktelik kurulmuşken . Müslüman ülkeler arasında tam bir dayanışma olmadığı gibi, farklı Müslüman mezhepler, cemaatler, tarikatlar, fikri hareketler ve kuruluşlar arasında da gereken kaynaşma ve yardımlaşma yoktur.Günümüzdeki kargaşaların fitne ve fesad’ın büyük bir bölüm islam devletleri topraklarında cereyan etmektedir

Oysaki Allah, tüm Müslümanların tam bir birlik ruhu içinde yaşamalarını ve hareket etmelerini emretmiştir. Rabbimiz Müslümanların, "sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi" olmalarını gerektiğini bildirmiş (Saff Suresi, 4) ve şöyle buyurmuştur:

“Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın... “       (Ali İmran Suresi, 103) 

 

 

İnkâr edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.

 

Allah, Müslümanlar birlik olmadıkları takdirde, güçlerinin azalacağını ise şöyle haber vermiştir:

 “Allah'a ve Resulü’ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Enfal Suresi, 46)

Bu ayette, günümüz dünyasında Müslümanların neden gerektiği kadar güçlü olmadıklarının da asıl sebeplerinden biri haber verilmektedir;

Eğer tüm Müslümanlar birlik olsalar; İslam ülkelerini kalkındırmak, imar ve inşa etmek; zulüm gören Müslümanlara yardım eli uzatmak ve onları korumak için gerekli fikri mücadeleyi yürütmek; İslam ahlakını tüm dünyaya en güzel biçimde tebliğ ve temsil etmek; sözde İslam adına ortaya çıkan terörizm gibi sapkın akımları dizginlemek; tüm insanlığın hayrına olacak bilimsel, sanatsal, kültürel gelişmeler kaydetmek gibi pek çok başarıyı Allah Müslümanlara nasip edebilir

DÜNYANIN FARKLI YERLERİNDE MÜSLÜMANLARA BÜYÜK ACILAR YAŞATAN FİTNELERİN SON BULMASI, AKAN KANIN DURMASI ANCAK İSLAM BİRLİĞİ'NİN KURULMASIYLA MÜMKÜNDÜR. FİLİSTİN'İ, IRAK'I, AFGANİSTAN'I, DOĞU TÜRKİSTAN'I, KIRIM'I, KERKÜK'Ü, MORO'YU, PATANİ'Yİ,SURİYE MISIR  ARAKAN MÜSLÜMANLARINI KURTARACAK TEK ÇÖZÜM  İSLAM BİRLİĞİ'DİR. İSLAM BİRLİĞİ YALNIZCA MÜSLÜMANLARIN DEĞİL, MUSEVİLERİN, HIRİSTİYANLARIN, BUDİSTLERİN, ATEİSTLERİN VE HER DÜŞÜNCEDEN TÜM İNSANLARIN GÜVENCESİ OLACAKTIR HER KESİMİN REFAHI HUZUR VE MUTLULUĞU ALABİLGİĞİNE ÖZGÜRLÜGÜ DEMOKRASİ BARIŞ VE HUZURU İSLAM BİRLİĞİ GETİRECETİR.

MEZHEP KAVGALARI SON BULMALI, FARKLILIKLAR AYRILIK GEREKÇESİ OLARAK GÖRÜLMEMELİ, İMAN ESASLARINDA BİRLEŞİLMELİDİR. BÜTÜN MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR

 

 

 

İslam ahlakının gereği tüm farklılıklara rağmen Müslümanların, birbirlerinin kardeşleri oldukları gerçeğini unutmamalarıdır. Irkı, dili, vatanı, mezhebi ne olursa olsun tüm Müslümanlar kardeştirler.

 

 

 Tüm Müslümanların; Rabbi, Kitabı, peygamberi, kıblesi aynıdır. Tüm bu ortak noktaların, diğer bazı noktalardaki fark ve ihtilafları tamamen önemsizleştirmesi gerekir.  Müslümanlar arasındaki farklılıkları vurgulayan hususlar yerine, onlar arasındaki birliği vurgulayan temel iman esasları üzerinde durmak gerekir. Müslümanlar farklı yöntem ve üslüplarla İslam’a hizmet edebilirler. Bundan dolayı diğer bir Müslüman kardeşini eleştirmek, onun yaptıkları beğenmeyip yalnızca kendini övmek, vicdana uygun bir tavır olmaz. Asıl doğru olan diğer kardeşlerinin de faaliyetlerini övmeleri ve desteklemeleridir. Bu yapıldığı takdirde, farklı Müslüman çevreler arasında sevgi ve kardeşlik güçlenecek ve böylece birlik içinde hareket etmeleri için gerekli zemin oluşacaktır.

  Alevi, Sünni, Şii, Vahabi, Caferi ve diğer mezheplere mensup tüm Müslümanlar din kardeşi olduklarının şuuruna varmalı, işkence gören, yurtlarından sürülen, öldürülen, sakat bırakılan Müslümanların haykırışlarına kulak vermeli, zaten bugüne kadar hayli vakit kaybettiklerini bir an önce kavrayıp daha fazla vakit kaybetmemek için derhal harekete geçmelidirler. Unutulmamalıdır ki, birleşmek ve ayrılığa düşmemek, Allah'ın hepimize farz kıldığı bir hükümdür. Allah’ın bu hükmünü aciliyetle yerine getirmenin Allah’ın rızasına en uygun olan davranış olacağı açıktır. 

 

ZULMÜN DURMASINI İSTEYEN KARDEŞLERİMİZ “YA RABBİ, İTTİHAD-I İSLAM’I BİR AN ÖNCE MEYDANA GETİR” DİYE DUA ETMELİDİRLER 

 Allah’ı, Peygamber Efendimiz (sav)’i ve mümin kardeşlerini seven her Müslüman, dünyanın dört bir yanında esaret altında yaşayan milyonlarca mazlum insanın, zulüm gören, işkenceye uğrayan, evlerinden sürülen, yokluk içinde yaşamak zorunda bırakılan kardeşlerinin sorumluluğunu üzerinde hissetmeli ve onların huzur ve güvenliğe kavuşmaları için İslam dünyasının bir an önce birleşmesini istemelidir. Nitekim mağdur olan kardeşlerimizi içinde bulundukları durumdan kurtarmanın en kısa, en etkili, en kesin yolu İttihad-ı İslam’ın sağlanmasıdır. 

Müslüman dünyasının kurtuluşu için İttihad-ı İslam’ı isteyen kardeşlerimiz “Ya Rabbi, İttihad-ı İslam’I bir an önce meydana getir”, “İttihad-ı İslam’ı hemen oluştur” diye Allah’a dua etmelidirler. Allah müminlerin dualarına icabet edendir. Bu güzel ve hayırlı duayı yapan kardeşlerimiz inşaAllah kısa süre sonra dualarının gerçekleştiğini göreceklerdir. Israrla bu duayı yapan, bu duaya ilişkin faaliyetlerde bulunan müminler hiç kuşkusuz büyük bir sevap işlemiş olacaklardır.  

 

Müslümanların başına gelen FELAKETLERİN TEK NEDENİ Allah’ın ayetlerine karşı gelerek birbirlerini kardeşleri olarak görüp sevip saymamaları, ayrılıp paramparça olarak birlik kurmamalarıdır. İslam aleminin zulümden kurtulması Irak'taki, Burma'daki, Afganistandaki ve diğer İslam coğrafyalarındaki zulmün bitmesi için TEK ÇÖZÜM ALLAH'IN GÖSTERDİĞİ ÇÖZÜMDÜR.

Cenab-ı Allah çözüm olarak ayrılıkları bırakıp İslam Birliği'ni kurmamızı emretmektedir:
 “Hepiniz Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Birliğinizi bozarak dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzenizdeki nimetini hatırlayın.” (Al-i İmran, 103)
 “İnkâr edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve birlik olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.” (Enfal Suresi, 73)

Bazıları Haşa ve Haşa Allah'ın gösterdiği çözümü beğenmeyip kendi akıllarını putlaştırmaktalar. Böyle yapıldığı için de sürekli acıyla karşı karşıya gelinmekte. İnsanlar şeytanın aklıyla baş edemezler. Şeytan'ın pis aklına karşı, ancak Allah'ın sonsuz aklıyla gösterdiği çözümü uygularsak akan kanı durdurabiliriz  inşaAllah.


İzlenme: 1252
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı