kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Samimiyete Davet !

Süleyman Davudoğlu

Süleyman Davudoğlu

E-Posta :

Samimiyeti kazanmak altın madeni bulmak gibidir. Nereye gitseniz kıymetlidir, geçerlidir.

Samimi insanlar sevilir, içi dışı birdir. Tehlike gelecek diye endişe etmezsiniz, dostluğuna güvenirsiniz. Arkanızdan dedikodu etmez, daima adaletli davranır.

Samimiyeti kazanmış insanın zamana ve mekana göre davranış biçimi yoktur. Kişiye özel samimiyeti olmaz bu anlamda herkese eşit mesafededir. 

Samimiyetsizlik çok tehlikelidir. Çoğunlukla duyarsınız; yıllarca beraber olmuş çiftler evlendiğinde hüsrana uğrar. Evde bambaşka bir insan bulurlar. Bu sebepten boşanma yüzdesi çok yüksektir.

Evet samimiyetsizlik kötü bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmamak için bu insanları iyi teşhis edebilmek gerekir. Ve samimi müminlerle aynı havayı solumak bunun şifasıdır.

İşin doğrusu/ Şu da bir gerçektir ki/, samimiyetsiz insanlar samimiyetsiz olduklarının farkına varamazlar. Dünyadaki en samimi insanın kendileri olduğu düşüncesindedirler. Konuşmaları daima kendi çevrelerinde döner durur. Ne kadar samimi olduklarından dem vururlar .

Çok çarpıcı bir boyutu daha var bu konunun: Dini konular gündeme gelince, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ifade eden bazı kişiler, aslında namaz dahi kılmazlar… hayret!

Eleştirileri zehir zemberektir. Kıyafetinizi, -kendilerine göre- yanlış hareketlerinizi eleştirirler. Çoğunlukla yüzeysel konulardır bu anlamda dikkat ettikleri. Konunun zahiri yönü ile ilgilenirler ama batına önem etmezler. Uygulamaya gelince bahanelerini dinlersiniz uzun uzadıya. 

Örneğin sabah namazını kılmadıklarını fakat -mutlaka- kaza ettiklerini söylüyorlar. Aslında Allah bilir sonradan da kılmıyor olabilirler. Müthiş bir samimiyetsizlik var ortada. Allah’ın vakitleriyle farz kıldığı bir ibadeti terk etmek ve ona bir bahane uydurmak söz konusu.

Tabi İslam’ı yeni yeni öğrenen kardeşlerimizi tenzih ediyorum. Burada vurgulamak istediğim kıyafetleriyle kendilerini çok dindar gibi göstermeye çalışan bazı insanların samimiyetsizlikleri ve aslında yeterince Allah korkularının olmadığıdır.

Makyaj yapmayı eleştiriyorlar mesela. Dini konulardan bahsederken makyajsız olmak gerekir diyorlar. Onların inancına göre ‘dini konulardan bahsetme kıyafeti’ giymek gerekiyormuş. Dünya kıyafeti ayrı, dini konu kıyafeti ayrı! Samimiyetsizlik dediğimiz şey bu işte. Allah’ın sadece bu anlarda kendilerini gördüğünü düşünüyorlar sanki (haşa!).

Bu yanlış inançta ‘dini konulardan bahsetme ses tonu ve vurgusu’ bile var. Bunun dışında bir üslup kabul etmiyorlar. Şimdi samimiyetsizlik değil mi bu? Bize diyorlar ki neden onlar gibi samimiyetsiz olmuyorsunuz? Olmayız, çünkü biz Allah’tan korkuyoruz.

Allah bizi her an her saniye görüyor. Günün 23 saat 50 dakikasını dünyaya geriye kalan 10 dakikasını din işlerine ayırmayı düşünmek tam bir samimiyetsizlik. Müminin 24 saati Allah içindir; yer, içer, yatar, uyur, okur, yazar, konuşur, yürür, koşar bunların hepsi Allah rızası içindir. Samimiyet bunu gerektirir.

İnsanın yüreğini dağlayan acı bir samimiyetsizlik örneği daha var ki insanlık ayıbıdır: Kendi çocuğuna zarar gelecek diye dünyayı ayağa kaldıran bazı ebeveynler Suriye’deki olaylar karşısında son derece duyarsız davranıyorlar. ‘Parçalanmış çocuk bedenlerini göstermeyin’ diyorlar, sebep de çocuklarının psikolojisi bozulmasın diye. ‘Kapıları mazlumlara kapatın’ diyorlar ‘çocuğumuz aç kalmasın’ diye. Evinin dışında dünya yansa umurunda bile olmaz. Böyle davranmaya devam edersen Allah bunun hesabını sorabilir.

Aslında samimi olmak ne kadar kolay ve güzel, su gibi temiz, duru, kaliteli, mütevazi. Mümin bu şekilde oluyor; etrafındaki müminler de böyle olunca, cennet ortamı yaşanıyor. İnsan bir kez samimiyetin konforunu yaşadı mı, bir daha asla ondan ayrılmak istemez.

Bu konuda örnek olmamız ve samimiyeti tüm dünyada yaşanır hale getirmemiz gerekiyor. Güzel ahlakın dünya hakimiyeti bunun hemen ardından gelen güzel bir hediye olacaktır inşaAllah.


İzlenme: 611
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR