kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

KURAN’DA ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞI

Semiha Kulaç

Semiha Kulaç

E-Posta : semihakulac@gmail.com

İnsan hayatının çok önemli bir parçası olan, hayat kalitesini yükselten özgürlük, insana Allah'ın verdiği bir nimettir.

Din ahlakını bilmeyen, özellikle de İslam'ı tanımayan veya yanlış kaynaklardan ve örneklerden İslam hakkında bilgi edinen kimi insanların, birçok önyargısı, yanlış kanaati olmaktadır. Bu insanlar, hiçbir doğruluğu olmadığı halde, İslam'ın yaşam alanlarını kısıtlayacağını, özgürlüklerini engelleyeceğini, düşüncelerini kontrol altına alacağını, sanatı ve bilimi sınırlandıracağını sanmaktadırlar. Oysa İslam insanlara düşünce, ibadet ve ifade özgürlüğü sağlayan, insanların her türlü hakkını koruma altına alan ve daha da önemlisi insanlara gerçek özgürlüğü sunan bir dindir.

Dinin dışında toplumun kendine göre her bölgeye, her ülkeye, her mahalleye göre değişen sıkıcı kuralları vardır. Ama Kuran’da tek bir hüküm ve ahlak vardır: İnsanın kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmaması, sadece helal harama dikkat etmesi ve alabildiğine özgür olmasıdır. Dünyanın en dürüst, en candan, en samimi davranan, en isabetli konuşan, insanlara en iyi davranan, en akıllı, en modern insanın adı Müslümandır. Dünyanın hiçbir yerinde insanlar gerçek anlamda özgür değildir. Özgürlük ancak İslam’la olur. İslam’da herkes Kuran’ın uçsuz bucaksız sınırları içinde rahat ve özgür yaşar.

İslam dini her türlü baskıyı, zorlamayı reddeder, İslam’da esas olan gönül kabulüdür. Bakara Suresi’nin 256. ayetinde Allah “Dinde zorlama yoktur” şeklinde emreder. Farklı inançlardaki kişilere ya da inançsız kişilere yönelik hiçbir baskı İslam dininde kabul edilemez. İslam inanç konusunda insanlara kesin ve açık bir dille, tam hürriyet tanır. Buna göre her insan kendi inançlarına göre ibadetlerini özgürce yerine getirebilir, inançlarına göre giyinebilir, inançlarına göre hareket edebilir. Hiç kimse bir diğerini kendi dininin ibadetlerini yerine getirmekten alıkoyamaz, inançlarına göre hareket etmesini yasaklayamaz. Bu, İslam ahlakına aykırıdır ve Allah'ın razı olmadığı bir davranıştır.

Din, dünyanın bütün güzelliklerini içinde toplayan sistemdir. Dinde sevinç vardır, neşe vardır, eğlence vardır, müzik vardır. İster başörtülü olsun, ister dekolte olsun, kimse kimseye kıyafetinden dolayı karışamaz. Her düşünceden insana saygı duymak gerekir. Hanımlar rahat gezer, isterse dekolte giyinir, isterse başını örter, kimse kimseye karışamaz. İsteyen kahkaha ile güler, isteyen dövme yaptırır.

Sokağın baskısı, mahalle baskısı, okul baskısı, bir yığın kurallarla insanları boğuyorlar. Kuran’ın getirdiği özgürlük en geniş özgürlüktür. Özgürlüğün olmadığı ortamda insanların aklı donar, neşesi kaçar. Özgürlük insanların üzerindeki sıkıntıyı, kasılmayı kaldırır, beynin iyi çalışmasını sağlar. İnsanların beynindeki baskı, sıkılma Kuran ahlakının yaşanmamasından kaynaklanır.

Kadının erkeklerle görüşmemesi, izole olması, eve kapanması fikri Kuran’da yoktur. Kuran’a baktığımızda Hz. İbrahim’in eşinin erkeklerle konuştuğunu, Hz. Musa’nın Hz. Şuayb’ın kızlarıyla görüşüp konuştuğunu, Hz. Süleyman’ın Sebe Melikesiyle görüştüğünü görürüz. Kuran’a göre kadın güvenilir olan ortamda, herhangi bir tacize veya rahatsız edilmeye maruz kalmayacağı ortamda, dilediği gibi rahat olur.

Kuran’a göre kadınların tesettürü, sadece gerekli durumlarda çarşafla olacak şekildedir. Kadınlar kendilerini rahat hissetmedikleri durumda baştan aşağı çarşafla kapanır. Bu duruma da kendi akıl ve vicdanlarıyla karar verirler. Nur Suresi’nin 31. ayeti kadınların başörtüsü takmasını söyleyen bir ayet değildir. Tam tersine kadınlara özgürlük getiren bir ayettir. İslam’da kadın hürdür.

Özgürlük anlayışı toplum tarafından kabul edilirse gerçek özgürlük oluşur. Özgürlük İslam’ın ruhunda vardır. Din özgürlük içinde yaşanır, dayatmayla yaşanmaz. İslam insanlara acı veren her türlü baskıyı, yanlış geleneği, yasağı yutar, kaldırır. Onun için gerçek özgürlük ancak İslam’la sağlanır.

 


İzlenme: 113
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR