kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

MÜMİNLERİN ATEŞLEYİCİ GÜCÜ MÜNAFIK

Selvihan Sonuç

Selvihan Sonuç

E-Posta : selvihansonuc@gmail.com

              …kendisine katıksızca yöneleni de dosdoğru yola yöneltip-iletir. ( RA’D 27)

Bir Müslümanın en önemli özelliği Kuran’ı rehber edinmesidir. Kendisini, yaşadığı çevreyi ve toplumu Kurana göre şekillendirmeye çalışması en önemli özelliğidir.

Münafık, iman eden samimi Müslümanlardan akıl, iman ve düşünce yapısı olarak tamamen farklıdır. Dışardan bakıldığında dini yaşadığı izlenimi verebilir, konuşmaları ve tavırlarıyla Müslüman taklidi yapabilir. Fakat dini kendi çarpık mantıklarına göre yorumlayıp yaşadıkları için sadece kendi istek ve tutkularını tatmin etme eğilimindedir.

Münafıklar   iki yüzlü ve sahtekar oldukları için iman etmedikleri halde iman etmiş gibi davranıp müminlerin arasında yaşamaya devam ederler. Dünyevi çıkarlar ve menfaatler gözeterek beklenti içine girerler. Münafıklar o kadar düşük akıllıdırlar ki müminleri rahatça kandırabileceklerini sanırlar. Başlarına bir sıkıntı, zorluk geldiğinde ya da umdukları çıkarları elde edemeyeceklerini fark ettiklerinde müminlerin yanından hemen ayrılırlar. Akabinde diğer münafıklarla bir araya gelip müminlerin aleyhinde çalışmalar yapmaya başlarlar. Fakat hep göz ardı ettikleri bir durum vardır. Allah bir ayetinde;

Onlar sizi gözetleyip duruyorlar. Size Allah’tan bir fetih gelirse: ‘Sizinle birlikte değil miydik?’ derler. Ama kafirlere bir pay düşerse ‘Size üstünlük sağlamadık mı, müminlerden size gelecek tehlikeleri önlemedik mi? Derler. Allah kıyamet günü aranızda hükmedecektir. Allah kafirlere müminlerin aleyhinde kesinlikle yol vermez. (NİSA 141) buyurmaktadır.

 Münafıkların bir özelliği de gösteriş için namaz kılmak ve infak etmektir. Mümin malını ve canını Allah uğruna harcayıp sadece Onun rızasını gözetir. Fakat münafık için önemli olan sadece insanların rızasıdır.

               Onlar, mallarını insanlara gösteriş olsun diye harcarlar. Allah ‘a ve ahiret gününe inanmazlar. Şeytan, kime arkadaş olursa, artık ne kötü bir yataktır o.  (NİSA 38)

               Münafık, hep mutsuz, karamsar, tedirgin ve herkesten şüphe duyan özelliklere sahiptir. Müminlerin mutluluğu, birbirlerine olan bağlılıkları, sevgi, sadakat içerisinde sürdürdükleri kardeşlikleri onları kıskançlık ve kibirliliğe sürükler. Bu nedenle müminlerin bu güzel vasıflarını gördüklerinde dağılıp ayrılırlar. Gerçek yüzleri böylece ortaya çıkar. Her ne olursa olsun bir mümin Kuran ayetlerini değerlendirerek tedbirini alır.

              Allah münafıkları mutlaka ortaya çıkaracaktır ve azaplandıracaktır. Çünkü bu onların kaderinde vardır. Dünyada ve ahirette onları büyük bir azap bekler.

              Şüphesiz Allah, insanlara hiçbir şeyle zulmetmez. Ancak insanlar, kendi nefislerine zulmediyorlar.  (YUNUS 44) diye buyurmaktadır. 

   


İzlenme: 96
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR