kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

GERÇEK SEVGİ KURAN AHLAKI İLE BİRLİKTE YAŞANIR

Selvihan Sonuç

Selvihan Sonuç

E-Posta : selvihansonuc@gmail.com

               Kuran ahlakı gerçek sevginin temelini oluşturur. Allah’a gönülden bağlanan ve Allah’ı çok seven bir insan, O’nun yarattığı tüm güzelliklere karşı kalbinde muhakkak sevgi hisseder. Gördüğü her canlıda  ve her manzarada büyük bir heyecan duyar.

  İnsanın gördüğü tüm güzellikler Allah’ın tecellileridir. O’nun sanatının ve sonsuz gücünün tecelli ettiği her şeye karşı derin bir sevgi ve heyecan duyulur. Allah’ın beğendiği güzel ahlakı yaşamanın  O’nun katında sevilecek güzel bir özellik olduğunu Rabbimiz Meryem Suresinde şöyle bildiriyor:

- Allah;  hidayet bulanlara hidayeti artırır. Sürekli olan Salih  davranışlar  ;  Rabbinin katında sevap bakımından daha hayırlı, varılacak sonuç bakımından da daha hayırlıdır.

                Mümin güzel ahlakında ömür boyu kararlılık gösterir.  Sevgi, saygı, vefa, sadakat, sabır, hoşgörü ve alçak gönüllük , merhamet, yumuşak huyluluk , cesaret ,bağışlayıcılık gibi özellikler ancak Kuran ahlakı ve Allah korkusunun yaşanmasıyla süreklilik kazanır.

 Mümin, iman edenlerle birlikte yaşadığı dostluğun ahirette   sonsuza dek süreceğini bilir ve sevgiyi güçlü  ve daimi kılan bir diğer neden de budur. Kuran’a uygun yaşayan bir insan taşıdığı bu üstün özellikler nedeniyle Allah katında değerlidir, bu özellikler onu aynı zamanda müminlerin gözünde değerli bir varlık konumuna getirir.

Allah sevdiği kulunu , diğer müminlere de sevdirir.Ona kendi katından bir nur bir güzellik verir.Allah bir ayetinde şöyle buyuruyor:

 

-Ey iman edenler, Allah'tan korkup sakınırsanız, size doğruyu yanlıştan ayıran bir nur ve anlayış (furkan) verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Allah büyük fazl sahibidir. (ENFAL 29)


İzlenme: 69
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR