kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

YOBAZIN İMAN SATHİLİĞİ

Nurdan Çakır

Nurdan Çakır

E-Posta : nurumcakir@hotmail.com

Yobaz:
1) Din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran kimse.
2) Bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan hoşgörüden yoksun (kimse)

Bağiz ( Buğz): Herkese buğzeden, nefret eden, kimseyi sevmeyen.  
 
     Yobazlar Yaratıcı'nın varlığına yüzeysel inanırlar. Yüzeysellik derinliği olmayan durumdur. Düşünmezler. At gözlüğüyle bakmayı tercih etmek yobazın en belirgin özelliğidir. Tek bakış açısı olmakta ve ikinci bir bakış açısı olamamaktadır. "Düşünmekse var olmaktır” (Rene Descartes)
 Taklit özelliği ve araştırmaya ihtiyaç duymayan yapıya sahiptir. Saplantılarını fark edemeyen bu tip insanlar dinin eksikliğiyle ahlaki ve sosyal hayatta kalite konusunda da eksiklik yaşamaktadır. Kuranı Kerim’i anlamak ve hayata geçirmek idealleri arasında asla yer etmeyen yobazlarda, saplantılı inançlar uygulanır. Sosyal hayatta yüzeysel inancın verdiği yarım bilgiyle ideal insan kavramını yakalayamazlar. İdeal insan hak kitaplara uyan insandır. Kitap ehli olandır. Mesela yobaz kişi ateist bir kişinin iman etmesi için asla çabalamaz. Gerek duymaz veya bilgisi olmaz. Bunu zoraki başarmışsa şayet o zaman baskı altında zorbalıkla uygulamalara girer. Kavgacı üslup, bağırarak konuşma, şart koşma, diretme, aşağılama da tavırları arasında yer alabilir. Yüzleri sert, konuşmaları sivri, dışlayıcı ve ısındırmama hatta sonunda içten içe cehennemlik etme büyüklüğünde görür kendini. Allah Bakara Suresi 256. Ayette “Dinde zorlama (ve baskı) yoktur.” Buyurmaktadır.
     Yobaz konusunda kişilik özellikleri hep aynı şekilde gerçekleşmektedir. Pis yönleri birbirine benzer. Konuşmaları basit olmaktadır. İmana vesile olmak için çabasızdır. Allah’ı konuşmak ise mistik havada, romantik konuşulacak durumdur. Genellikle ney üflenirken, flüt çalarken mistik havasını bulur. Uyuşukluk ruhsal ve bedensel olarak kendini gösterir. Boş bakışlar, uykuya hazırlık, esneme ile buhranını yaşar. Yobazın dini ise gösteriş veya vicdanını rahatlatmak içindir. Mesela vakit namazlarını kılmaz. Misafirler namaz kılmak için harekete geçtiğinde ise kendisi de gösteriş olsun diye misafirlerle beraber hareket eder. Kendisiyle baş başa kaldığında abdest namaz zor gelir. Allah ayette “İşte (şu) namaz kılanların vay haline, Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar, Onlar gösteriş yaparlar” (Maun Suresi 4.5.6) Buyurmaktadır. Tabii kendi aklını, yeterliliğini, bilmişliğini sergilemek süksesi için fırsat konusudur. Akla ihtiyaç duymamak, Kuran’ı ölçü almamak ve akabinde bunların hepsine sahip gibi davranır ki samimi olmadığı için hiç birine sahip değildir. Gerçekte Kuran ve akıldan nasiplenememiş kişidir. 
 Sanat, eğitim, kıyafet vb. konularda bağnaz kişi kısıtlayıcıdır. Bu kısıtlamaları ise kitapla bağımsızdır. Zorlaştırmak onlar için en iyi ölçü olarak bilinmektedir. Oysa Peygamberimiz (s.a.v) "Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" (Buhari3:72)
Yobazın iman sathiliğinde gizli günahkarlıkları da vardır. En belirgin dedikodu konusudur. İnsanlardan nefret etme, küfür etme, isyan etme unsurları normal şekilde karşılanır. Sinirlenmiş olmak, kıskanmış olmak, kadere razı olmamak haklıca isyan etmeye veya küfür etmeye sebeptir. Yobaz kalitesizliği bunları makul görmektedir. O an Allah yoktur hayatlarında. O an sosyal ahlak yoktur. O an kültür yoktur. Tek bencil istek, haklılık, ego, çirkin mimikler… Allah “Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline” (Hümeze Suresi 1. Ayet) buyurmaktadır.
    Yobaz samimiyetsizliği düzeltilebilir. İdeal ölçü Kuran ahlakıdır. Kişi samimiyetle Kuranı yaşarsa hayatı kolay ve iman zevkine ulaşır. Kaliteye dönüşür.
 


İzlenme: 88
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR