kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

YILBAŞI, KUTLU DOĞUM

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

Her sene sonu olduğu gibi Yılbaşı yaklaşırken yine ''Hristyan Yılbaşını Kutlamıyoruz'' ''Müslüman Yılbaşı Kutlamaz'' sloganları ve söylemleri ortalıkta yayılıyor. ''Kim bir kavime benzerse o da ondandır'' hadisine dayanarak yanlış aktarılan bu iddialar bağnazlığı ve ehli kitaba karşı nefreti arttıran düşüncenin de gelişmesine neden olmaktadır. 

 
Öncelikle bir kavime benzemek ancak itikad ile benzer olmakla ilgili bir durumdur. Dünya üzerinde ki her insan hangi inançtan ve görüşten olursa olsun çok sayıda benzer yaşam şekilleri vardır. Bu benzerlikler fiziken olduğu kadar giyim, ev, iş olarakta ortak yönde benzerlik göstermektedir. Hatta yılbaşını kutlamıyoruz diyenlerin cep telefonundan, bilgisayarına kadar hepsi yabancı markadır. Şayet benzememe konusunda ısrar ediliyorsa o halde o kavmin markalarının da kullanılmaması gerekir. Görüldüğü üzere bu tür söylem içine giren kişiler hatalı bir düşünce yapısı içindedirler.  Bu iddia ''Cola içmiyoruz çünkü parası müslümana kurşun olarak dönüyor'' diyen insanların pahalı cep telefonundan, pahalı arabasına, bilgisayarına kadar yabancı marka kullanması kadar samimiyetsiz bir iddiadır. 
 
Hadiste anlatılan inanç  yönünde ki benzerlikler inkar edenler dışında tüm inananlar için kutsal sayılan çok sayıda ortak benzerliklerle doludur. Allah'a, peygamberlere, meleklere, kitaplara, ahirete iman gibi, namaz, oruç, zekat gibi, ehli kitap ile ortak ve kutsal benzerliklerimiz vardır. Bu durumda hadisi genel anlamda bir kavime her yönden benzemek olarak ele alırsak, o zaman bizimle aynı ortak inançlara sahip olan Hristiyanlar olduğu için bu inançlarımızı terk mi edeceğiz? Elbette böyle birşeyin olması hem dinen hem de aklen mantıksızıdr. Anlaşıldığı üzere hadiste bildirilen benzeme Kuran dışı olan bir benzemedir yani şirk inancı gibi, Allah'ın emretmediği haram olan benzemelerdir. Bunun dışında Kuran'da yasaklanmayan benzerlikler ise zaten hak ve tek din olan İslami benzerliklerdir.
 
Hristiyanlar yılbaşını İsa As'ın 24-25 Aralık tarihinde olan kutlu doğumunu kutlarlar ve bunu yılın son haftası boyunca çeşitli ayinler, ilahiler ve dualarla anarlar. Dikkat edilirse burada müslüman için sakıncalı bir durum yoktur. Çünkü İsa As, müslümanların da peygamberidir ve bir müslüman için İsa As'ın doğumu büyük bir sevinç kaynağıdır. Peygamberimiz Sav'in kutlu doğumu gibi tüm peygamberlerin doğumları da müslümanlar için aynen bu şekilde sevinç ve neşe kaynağıdır. Bu durumu hristiyanlara benzemek olarak adlandırıp peygamberlerin doğumunu kutlamamak yanlış olur. Kutlama derken elbette haram olan bir tarzda kutlama demek değildir. Yılbaşı birçok insan için farklı sebeblerle ve şekiller de kutlanabilir. Önemli olan kutlamalar da harama dikkat edilmesidir, bunun dışında dinde yasak olmayan bir kutlama şekli ile müslümanlar da eğlenebilirler. Dinimiz de bir eylemin yasak olması için Kuran'da yasak olduğunun bildirilmiş olması gerekir. Elbette müslümanlar (içki,zina,kumar) gibi haramlardan kaçındıkları sürece yeni bir yıla ümitle, dualarla ve sevinçle girebilirler. Bu yüzden dinen yasak olan şey Yılbaşını kutlamak değildir, kutlarken harama girmektir.
 
Farklı bir kültürün Türk örf ve adetine uymaması onu kötü yapmaz, önemli olan o kültürün Kuran'a uygun olup olmamasıdır. Toplum tarafından benimsenmeyen bir şey Kuran'da yasaklanmıyorsa bunu kutlamak elbette günah olmaz. Aynı şey doğum günleri için de geçerlidir. Yabancı adeti sanılarak dışlanan bu kutlama şekli aslında toplumun bu duruma alışık olmamasından yada sevgiyi nasıl göstereceğinin bilmemesinden dolayı utanılmış ve dışlanılmış bir kültürdür. Oysa Kuran'da doğum günlerinin yapılmaması gerektiğini bildiren bir ayet yoktur. Nitekim islam alemin  de peygamberimiz Sav 'in kutlu doğumu en güzel ikramlarla ve en güzel şekilde kutlamaktadır. Allah bir ayetinde insanları birbirleri ile tanışsınlar diye yarattığını bildirmektedir. Bu nedenle tarihte ve günümüz de birçok kültür birçok kültürle tanışıp kaynaşmış ve etkilenerek kendine uygun olan-olmayan  birçok farklı  kültürünü almıştır.
 
Kuran'da hristyanlara benzeme yada benzememe konusu hakkın ''İman edenlere en yakın olarak Hristiyanları bulursun'' ayeti ile net şekilde açıklanmıştır. Allah müslümanlara itikad yönünden en yakın hristiyanlardır derken bazı insanların benzememe konusuna direnmeleri ve inatla anlamazlıktan gelmeleri enteresandır. Ayrıca ehli kitap hanımları ile evlenmenin ve yemeklerinden de yemenin Kuran'da helal kılındığını da söylemeliyiz. Yılbaşını kutlayan Hristiyan bir kadın ile evlenmeye izin veren İslam dini elbette benzemeyin denilen bir kavmin insanı ile evlenilmesine de izin vermemesi gerekirdi. Bu sebeble müslüman alemi de Hristiyanlar gibi bir peygamberin doğumuna yaraşacak şekilde sevinçle ve coşkuyla Yılbaşını kutlayabilirler. Buna istinaden süslemeler yapılması, güzel giyinilmesi zaten klasik bayram işleridir. 

Yılbaşı artık tüm dünyada kutlanan global bir bayramdır. Dünya üzerinde sayısız bayram ve kutlamalar vardır ve bazıları dışında neredeyse hiç bir kutlama kitlesel olarak Yılbaşı kadar beklenilen ve ilgi duyulan bir kutlama değildir. Bunun nedeni söylenenin aksine Hristiyan bayramından daha çok aslında senenin herkes için aynı anda değişmesidir. Her inançtan insan yeni yılda daha güzel kader vermesi için Allah'a dua etmesi, senenin yorğunluğu eğlenerek veya istediği gibi geçirerek yaşaması normaldir. Dinde zorlama yoktur ve dileyen elbette dileği tarzda bir kutlama yapabilir. Yılbaşını kutlamayın diyenlerin oluşturacağı negatifliği ufak bir ayrıntı ile pozitife çevirmek mümkündür. Bunun için müslümanların Yılbaşını kutlamayın cümlesi yerine Yılbaşını kutlayın ama harama girmeyin demesi daha doğru olacaktır.


İzlenme: 996
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR