kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

RİSALE-İ NUR'UN ASIL SAHİPLERİ

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

Bediüzzaman Said Nursi Hz. Mehdi As'ın Ahir zamanda ortaya çıkacağını haber vermekle beraber Risale-i Nur'un asıl sahiplerinin de Mehdi As ve telebeleri olacağını ve kendisinin Risale-i Nur'larla başlattığı hizmeti bu mübarek şahsın tamamlayacağını müjdelemektedir..

Son dönemde yaşanan dersane polemiği niyet ve hizmetin, maksat ve amacın neye yönelik olduğunu göstermekle beraber maddi kayıp endişesi içinde dünya malına ve hayatına tamah edilerek yapılan işlerin de belirgin olmayan manevi kayıplarını da bir bir göstermeye başlamıştır. Müslüman maddiyat endişesi içinde olmamalı çünkü mülkün sahibi Allah'tır ve kimi zaman kısıp kimi zamanda çoğaltacağını ve bununla insanları deneyeceğini eğiteceğini kuranda bildirmektedir. Nitekim bu gerçeği iyiden iyiye düşünmeyen tevekkül etmeyen insanlar elbette dünya telaşına düşecek ve hatta kendi din kardeşine, bir camaate veya başka cemaatlere karşı amansız bir tutum içinde olacak, daha da ileri giderek olayı Peygambere hakarete, kadere isyana kadar getirerek kendini küçük düşürüp asıl niyetini belli edecektir.

Her toplum içinde bu tür insanlar olabilir ama toptan büyük bir grubun-cemaatin maddiyat kaygısı içinde telaşa kapıldığını düşünmek niyetin ve hizmetin neye göre şekil aldığını anlatmaya yeterlidir. Özellikle modern görüntüyü bozmama adına Risaleleri, iman hakiklatlerini ve ahir zaman alametlerinin de anlatılmıyor olması imani kaygı olarak daha da derinleştirmektedir. Nurcular içinde elbette imanları çok sağlam Kurana ve Risalelere sadık Mehdi özlemi içinde olan çok sayıda insan vardır ama buna rağmen Bediüzzaman Hz. neden Risalelerini kendi temeli üzerinde oluşan topluluğuna değil de Mehdi As ve talebelerine bırakmıştır ve asıl sahiplerinin onlar olacağını söylemiştir. Elbette son zamanda yaşanan polemiğin etkisi bunun nedenini kısmen ifade etmektedir.

Bediüzzaman Hz'nin yazdığı Risaleleri Mehdi As ve talebelerine bırakma nedenleri arasında Mehdi As talebelerinin maddi kaygılar içinde olmayacağı, maddiyata ve dünyaya önem vermeyeceği, sadece Allah rızası için yaşayacaklarını ve ölümden korkmayan, kınanmaktan korkmayan sarsılmaz imanlarını ve Allah'a gönülden teslim olmuş tevekkülerini bildiği içindir. Bediüzzaman Hz. ahir zamanda yani kendisinden 100 sene sonra dünyada en etkili imani hareketin Mehdi As vesilesi ile olacağını da bildiği için Risaleleri Mehdi As ve talebelerine emanet etmiş ve asıl sahipleri demiştir. Bediüzzaman Hz'nin Risaleleri bırakma nedenlerini vurguladığı bir başka önemli nokta ise, kendisinin Mehdi olmadığı ve kendisini ve Risalelerini en iyi anlayacak ve anlatacak kişininde (kişilerinde) Mehdi As ve talebeleri olduğu gerçeğini manasına gelmesidir.

Bediüzzaman Hz. Allah'ın dininden uzaklaşıldığı bir ortamda Kuran ahlakı ve iman hakikatleri üzerinde durarak çok büyük bir imani hareket başlatmıştır ve Hz. Mehdi As'ın kendisinin başlattığı bu imani çalışmaları genişleteceğini ve dünya çapında imani bir sonuca ulaştıracağını da ayrıca belirtmektedir.Bediüzzaman Hz. bu açıklamalarıyla, Hz. Mehdi As özelliklerini ve yerine getireceği görevlerin benzersizliğini hatırlatarak Mehdi As ve talebelerini, Risalelerin asıl sahipleri olarak belirtmiştir.

TA AHİR ZAMANDA, HAYATIN GENİŞ DAİRESİNDE (RİSALE-İ NUR'UN) ASIL SAHİPLERİ YANİ HZ. MEHDİ AS VE ŞAKİRTLERİ (TALEBELERİ), CENAB-I HAKK'IN İZNİYLE GELİR, O DAİREYİ GENİŞLETİR VE O TOHUMLAR SÜMBÜLLENİR. BİZLER DE KABRİMİZDE SEYREDİP ALLAH'A ŞÜKREDERİZ. (Kastamonu Lahikası, s. 99)


İzlenme: 1133
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR