kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

LİDERSİZ BİRLİK OLMAZ..

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

Dün ve buğün islam coğrafyasında yaşanan zulümler birlik olunmadığında yarında yaşanılması muhtemelen kaçınılmazdır. Fakat birlik olmak tek başına yeterli değildir, mutlaka bir lidere bir merkeze ihtiyaç vardır. Bu durum Allah'ın hiç değişmeyen bir kanunudur.

Liderler iyi veya kötü olarak anılsalar da tarihte fazlasıyla yer tutmaktadır. Bir savaş yada herhangi bir fikir ortaya atıldığında her zaman inanan veya savaşan topluluklardan daha çok bu topluluğu kuran, yöneten ve başında olan insan ön plana çıkar. Kötü liderler olduğu kadar bu kötülüğü giderecek liderlerde gelmiştir. İslam tarihinde de peygamberlerden, sahabelerden oluşan liderler yaşamıştır. Bu insanlar toplumu refaha taşımış ve gereksiz husumetleri, dargınlıkları ortadan kaldırarak sağlam bir birlik, kardeş bir toplum oluşturmuşlardır. Lider olmadığında ise insanların din hakkında nasıl kuruntulara ve ayrılığa düştükleride kuranda bildirilmiştir. Nitekim günümüzde bir çok kere toplanan İslam Ülkeleri de farklı görüşler sebebiyle bir adım ileri gidememiş ve suni önlemler dışında yaşanan sıkıntılara net çözüm bulamamışlardır..

Allah her topluma dini, adaleti, düzeni doğru sağlaması için uyarıcı liderler (Peygamberler, Veliler, Elçiler, Mehdiler) göndermiştir. Bu kutsal insanlar Allah'ın seçtiği,koruduğu ve hikmetlerle donattığı örnek kişilerdir. Lider olmadığında her cemaat yada mezhep elbette kendi itikadlarına uyulmasını, kendi alimlerinin lider olmasını ister ve bir başka lideri kendi liderlerinin üzerinde kabul etmek istemezler. İslam aleminin birlik olamamasının ve bir lider bulamamasının nedenlerinden biride özetle budur.

Çünkü Allah herşeyi bir kader üzere yaratmıştır ve bu kader deki müjdelenen lider kişi kim ise mutlaka o ümmetin başına geçip birliği kuracaktır. Geçmişte nice peygamberler gelip toplumlara örnek birer lider oldular ancak günümüzün Ahir Zamanında ise ümmetin başına bir liderin gelmeyecegini düşünmek ve kuranda islamın dünya hakimiyetinden bahsedilirken bunun bir lider olmadan oluşacağını zannetmek kurana aykırıdır. Allah ayetinde "Yeryüzüne salih kullarım mirascı olacak" (Nur,55) derken açıkca bir fethi müjdelemektedir. Dağınık olan birbiri ile çekişen, aralarında itilaflar bulunan müslümanların ortak noktada buluşması ancak bir uyarıcı bir lider ile mümkündür. Lidersiz toplumlar maddi-manevi kendi aralarında ayrılığa ve bölünmeye açık hale gelirler. Bu her zaman böyle olmuştur.

Peygamberimiz Sav, bu gerçeğin farkında olduğu için günümüz Ahir Zamanında geleceğini haber verdiği kutlu bir lider müjdelemektedir. Öyle ki Peygamberimiz Sav bu kutlu şahsın geliş alametlerini, fiziki özelliklerini, aile yaşantısını, bulunduğu şehri, elbisesini hatta gözlerinin rengine kadar tarif etmeye bundan dolayı çok önem vermiştir. 

Peygamberimiz Sav'in müjdelediği ve müjdesinin verilmesini emrettiği bu mübarek şahıs Hz. Hasan Ra soyundan gelen ve Allah'ın Halifesi olan Hz. Mehdi As'dır. Üstün fazileti, hikmeti, aklı, ahlakı, sevgisi ve adaleti ile gelerek kaos içinde ki insanları gerçek islama yani İslamın özüne davet edecek, dağınık olan İslam ülkelerini birleştirecek, hurafeleri, mezhepleri, cemaatleri her türlü ayrılıkları kaldıracak ve sadece kuranı esas alarak dini aynen Peygamberimiz Sav gibi tatbik ederek aslına (Kurana) döndürecektir.

Müslümanlar Peygamberimiz Sav'in bu müjdesine uymalı ve Mehdi As'ı gerek fiziksel gerekse çıkış alametlerini bildiren hadislere bakarak aramalıdırlar. Peygamberimiz Sav Ahir Zamanın büyük fitnesinden ancak Mehdi As vesilesi ile kurtulunabileceğini buyurmuştur. Bu yüzden en ince detayına kadar Mehdi As'ı tarif etmiştir. Çünkü biliyor ki Mehdi As dışında bir çözüm yok. Kader buna göre tayin edilmiş ve kıyamet dahi Mehdi As için ertelenmiştir. Allah halifesi olan Mehdi As'ı elbette ortaya çıkaracak ve ümmetin başına getirecektir ancak buraya kadar gelen zorlu süreçte Mehdi As'a yardım edenler, müjdeleyenler, destek olanlar, sahip çıkanlar, sevenler ve özlemle bekleyenler Allah'ın vahyine-Peygamber Sav emrine uyan kimseler olacaklardır.

Yapılması gereken bekleme hiç birşey yapmadan beklemek değil aksine çok şey yaparak beklemektir..


İzlenme: 1249
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR