kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

İYİ GÜN MÜSLÜMANLIĞI..

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

Hani bir masal vardır anlatılan Ağustos böceği ve Karınca diye. Tüm yaz boyunca kendi kendine eğlenen ve yaşayan Ağustos böceği, kara kış geldiğinde etrafında kimseyi bulamadığından o beğenmediği Karıncaya muhtaç kalır. Sanki günümüz İslam coğrafyasını özetliyor bu durum, yüzyıllardır huzurla yaşadığı topraklara gelen tehlikelere karşı tedbir almadan yaşayan müslümanlar belalar etraflarını sarınca o beğenmedikleri Batıya muhtaç kaldılar.. 

Hepimiz biliriz iyi günde iyi olmayan şey yoktur. Herşey yolundadır nasılsa, sorun edecek bir sorun dahi yoktur. Belki gizli hesaplaşmalar söz konusudur söylenmesede ama dışa vurulan her zaman iyi bir günde iyi bir gün geçirmek isteğinden başka birşey değildir. İyi günde müslümanlık sorunsuz yaşanır peki ya tedbiri alınmayan o kötü gün geldiğinde aynı müslümanlık emredilen şekliyle tekrar sağlanabilinir mi ! İyilik yapmak hele ki kuranda tarif edilen tarzıyla karşılıksız olarak iyilik yapmak çok büyük bir sevap ve rahatlıktır. Herkezin iyi yaşadığı ve iyi olduğu sorunsuz bir ortamda herşey zaten iyidir. Ev iyidir, araba iyidir, huzur iyidir, okul, iş iyidir, maddiyat iyidir yani kısacası hayat güzeldir, iyidir. Hal hatır sorulur, ziyaretler yapılır, gülüp eğlenilir kuran müslümanlığı alabildiğine ve o tüm muhteşem ahlak öğretisiyle yaşanır, yaşatılır.Ama iyi günlerde olmasını istemediğimiz yada beklemediğimiz kötü anlara da oluyor imtihan gereği olarak. Yardıma en çok ihtiyaç duyulan bu zamanlarda yakın bir dost,sıcak bir kalp aranıyor. Bu zor günlerin öğrettiği bazı acı gerçekler vardır, Mesela iyi günlerde yapılan iyiliklerin ve samimiyetin ne denli gerçek olup olmadığını anlayabiliyoruz. Zor zamanlarda olan iyilkler ile iyi zamanda ki iyilikler bir olmuyor. En yakın sandığın kişilerin aslında en uzak kişiler olduğunu zor zamanlarda anlaşılır.

Ortadoğu daki islam halkı da en yakın dost sandığı müttefik ülkelerin aslında kendilerine en uzak dostlar olduğu gerçeğiyle yüzleşmişlerdir. Seçtikleri liderlerin, alimlerin veya güvendikleri politikacıların gerçek yüzlerini zor zamanlarda gördüler. Bencil tutkulara kapılarak müslümanlığın ayrı düşmemesi gerektiğine hiç önem vermediler. Kuranı bırakıp yarar sağlayacağı umulan çıkarların ve törelerin peşine düştüler. İyi günde iyi olmanın keyfi zafiyetiyle kötü güne hazırlanılmadı. Yaklaşan tehlikelerin boyutu ve kuranda yapılan uyarılar dinlenmedi. Her inanç bir inancı ve her kafa bir fikri doğurdu. Ayrılmanın vereceği zarar düşünülmedi ve o çok imrenilen modern ! Batıdan beklenen yardım hala gelmedi..

Herşey Allah'ın yarattığı bir kader doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu kader doğrultusunda sancılardan sonra varılacak yer ise kuranda vaad edilen İslam Birliği ve Hakimiyetidir. Müslümanlık artık Ağustos böceği kılıfından yani önemsenmeyen konumdan çıkmak durumundadır.  Artık Müslümanlar Karıncalara muhtaç kalmadan bir arada yaşayan büyük ve güçlü bir aile olmalıdırlar. İslam alemi birlik olduğunda ancak kara kışlar gelsede kimseye muhtaç kalmadan kendi başına yoluna devam edebilir..


İzlenme: 781
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR