kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

İSTANBUL'UN MANEVİ FETHİ

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

 Allah kuranda gayb bilgisinin kendisinden başka kimsenin bilemeyeceğini bildirir. Bu ayeti çoğu müslüman bilir lakin bu konuda müslümanlar tarafından az bilinen bir ayet daha vardır oda Allah'ın gayb haberlerini dilediği ve seçtiği elçisine bildirmesidir.
O, gaybı bilendir. Kendi gaybını (görülmez bilgi hazinesini) kimseye açık tutmaz (ona muttali kılmaz.) Ancak elçileri içinde razı olduğu (seçtikleri kimseler) başka. Çünkü O, bunun önüne ve arkasına izleyici (gözetleyici)ler dizer.
(Cin Suresi, 26-27)

Çok detaylı ve önemli olan bu konunun bir bölümüde İstanbul şehrini kapsamaktadır. Peygamberimiz Sav bilindiği gibi Türk milletinin iman güzelliğini anlatırken İstanbul'u fethedenler için 'Ne güzel Komutan ve Ne güzel ordu' buyurmuşlardır. İstanbul şehri tarihte birçok imparatorluğa başkent olmuş önemli bir şehirdir ama İstanbul'un kutsal görevi henüz daha bitmemiştir.

İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethedilmesi Peygamberimiz Sav müjdelediği bir gayb bilgisidir ve bu gerçekleşmiştir. Peygamberimiz Sav, bu kez Allah'ın izni ile Ahir Zamanda ise İstanbul'un tekrar fethedileceğini söylemiştir. Yalnız bu fetihin fiziki değil manevi bir fetih olacağını müjdelemiştir ve bu fethin başında ise torunu olan Muhammed Mehdi As'ın olacağını bildirmiştir.
Peygamberimiz Sav, Mehdi As'ın fiziki ve İlmi tarifleri dışında bulunacağı yer hakkında da bilgiler vermiştir. Bu konuda ki hadislere bakıldığında ise İstanbul ismi ön plana çıkmaktadır. Bir çok hadiste İstanbul'un eski isimleri olan Kostantiniyye, Doğu Roma yada Rumistan olarakta geçer ama bu isimlerin gösterdiği tek yer yine İstanbul'dur.
Yalnız bu fetih ilki gibi fiziki savaş olarak değil manevi olarak yapılacak olan bir fetihtir. Bunun nedenini açıklamak gerekirse, öncelikle İstanbul zaten fiziki anlamda müslümanlar tarafından fethedilmiştir yani ikinci kez olacak olan fetihte fiziki bir savaşın olması anlamsız, çünkü şehir zaten müslümanların elindedir. Diğer bir nedeni de Mehdi As'ın kan dökmeyecek olmasıdır. Ayrıca Mehdi As zuhur ettiği zaman Topkapı Sarayında bulunan Peygamberimiz Sav'e ait olan kılıcı, bayrağı ve hırkasını da kuşanacağı hadislerde bildirilmiştir. Bu durum Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sırasında olmamıştır. Peygamberimiz Sav sancağı Peygamberimiz Sav vefatından günümüze kadar geçen süre içerisinde açılmamıştır. Çünkü bu sancağı yerinden çıkaracak tek kişi Hz. Mehdi As'dır. 

Hadisler..

-Mehdi Rum'dan Türk'lerden (Eskiden Türkiye'ye diyar-ı Rum deniliyordu.) ayrılmayacaktır. (İş'afü'r-Rağıbîn'den naklen Tılsımlar Mecmuası, Bediüzzaman Said Nursi, s. 212)

-Hz. İbni Amrdan Ra, rivayet edilmiştir: Peygamberimiz (sav) buyurdu ki: Ey Ümmet! Altı şey vardır ki; onlar olmadan kıyamet kopmaz (altıncısı) Medine'nin (şehrin) fethi. Denildi ki : Hangi medine? (Hangi şehir?) Buyurdu ki: Konstantiniyye. (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci,Kıyamet Alametleri, s. 204 - Ramuz-el Ehadis, s. 296)

-Allah O’nun eli ile Konstantiniyye’yi fethedecektir. Hz. Mehdi ordusunu her tarafa gönderir. Zulüm ve zalimlerin hepsini yok eder. Beldeler onun emrine girer. Allah Teala O’nun elindeki Konstantiniyye’nin fethini müyesser kılar. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 56)

-Mehdi Konstantiniyye’nin fethi sırasında sabah namazı için abdest alırken bir bayrak dikecek, deniz ikiye ayrılarak su kendiliğinden uzaklaşacak ve açılan yolu takip eden Hz.Mehdi karşı kıyıya geçecektir. (Kıyamet Alametleri, s. 181/ El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 57)
Doğruyu yanlışı ayırt eden, aldatmayan, çalmayan ve dinine bağlı emiriniz Mehdi As Kostantiniyye'yi fethedecektir. (Mehdilik ve İmamiye, s. 196)
Hz. Mehdi Kostantiyye ve Deylem dağını (İstanbul 7 tepe) fethedecektir. (El Kavlu Muhtasar Fi Alametil Mehdiyyil Muhtazar, s. 27)
-Dünyada hiçbir zaman kalmayıp ancak tek bir gün kalsa bile o günde benim ailemden bir zatın (Mehdi As) Deylem dağına (yahut eyaletine) ve Konstantiniyye şehrine (İstanbul’a) sahip olması için Allah muhakkak o günü uzatacaktır. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 74 / Ölüm-Kıyamet-Ahiret ve Ahirzaman Alametleri, s. 440)
Peygamberimiz Sav bildirdiği bu gayb bilgisini bilen ve anlayan bir müslüman böylesine kutlu ve mübarek bir şehirde ve ülkede bulunduğundan dolayı ve hatta Mehdi As ve İsa As ile aynı zaman diliminde olması şüphesiz Allah'dan gelen güzel bir lutufdur.


İzlenme: 4957
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR