kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

FUTBOL DİNİ..

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

Din, insanlara nasıl yaşamaları, nasıl davranmaları gerektiğini anlatan, bir değeri savunan ve o değerleri temsil eden bir inanç sistemidir. Din denilince ilk önce aklımıza elbette Allah tarafından hak olarak indirilen ve bildirilen ilahi dinler gelir. Ancak toplum içinde çoğu insanların farkına bile varamadıkları hak dine uymayan hatta hak dinden daha çok önem verilen bir inanç yani bir batıl din vardır. Futbol dini..
Allah insanlara iyiliği kötülükten ayırmayı, sevgiyi ve barış içinde yaşamayı emretmiştir. Bu nedenle müslümanları din kardeşi olarak tanımlamış ve ilişkileri bu bağ üzerinde sağlamlaştırmıştır. Hak dinler olarak ayrı inançlara sahip olanları ise Hz.Adem As'dan gelen kardeşlik bağı ile bağlamıştır.
Futbolun batıl dininde ise bu bağ kardeşlik olarak değil taraf olarak vardır. Elbette insanların bir spor takımının taraftarı olması, onu desteklemesi normal bir durumdur. Ancak bazı insanlar için bu durum fanatizmin bile önüne geçmiş terörize olmuş durumdadır. Bu öylesine radikal bir din ki kendisinden olmayana karşı öfkeyle hareket etmek, darpetmek, aşağılamak adeta bir kuralıdır. Komunizm kokan bu hareketler futbolunda içine girerek taraftarlar arasında kutuplaşmaya ve çatışmaya neden olmaktadır.
Müslüman olduğunu ve Allah'a inandığını söyleyen insanlar dahi bu dinin etkisi altında şiddet uygulayan ateşli bir taraftar olabilmektedirler. Yaratılış amacını unutarak kendilerini bu dine kaptıranlar kuranın emrettiği kardeşlik ve sevgi duygusundan çok uzaktadırlar. Bu kişiler Allah taraftarı olmak yerine futbol dininin taraftarı olmuşlardır. Evde, iş yerlerinde, televizyonda bile sadece bu dinin öğretilerini dinlerler. Ailesine, çocuklarına da bu dinin aynı taraftarı olmak için baskı ve çağrı yaparlar. Farklı taraflara tahamülleri yoktur. Alay etmek, kızdırmak, küçümsemek yıllarca süre gelen hep aynı bir ritüel üzerinedir. Öyle ki bu sahte din için en sevdiği arkadaşını incitebilir yada masum bir adamı bile yaralayıp öldürebilirler. Buda sporun eğlenceden çıkıp sapkın bir dine dönüştüğü an demektir.
Halbuki futbolun bir eğlence ve bir spor olduğu bilincinde olan insanlar futbolu din yerine koymazlar. İnsanların farklı taraflarda olmasını bir güzellik ve bir zenginlik olarak görürler. Allah'ın varlığını bilerek insana karşı daha saygın ve daha merhametli olurlar. Müslümanların ve İnsanlığın kardeş olduğu düşüncesiyle hareket ederler.
Bir takım taraftarı olmaktan öte çok önemli bir gerçeği unutmamak gerekir. Kuranda masum bir insanı öldürmek yasaklanmıştır. Konu ne olursa olsun farklı taraflara ve farklı renklere düşman olmadan önce müslüman-insan kardeşler olduğumuzu, futbolun holigan kuralları yerine kuran emirlerinin her an geçerli olduğunun bilinmesi gereklidir. Bunun ötesinde de üstünde de daha büyük bir onur, daha büyük bir şeref ve daha büyük bir inanç yani din yoktur..


İzlenme: 1189
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR