kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

DİNDE OLMAYAN BAĞNAZLIK

Murat Barış

Murat Barış

E-Posta : piratebaris@gmail.com

 Bağnazlık ifadesi kelime anlamı ile, kendi düşüncesinden farklı olan bir düşünceye taahamül etmeyen ve nefret üzerine kurulu bir  olan radikal bir ideolojidir. Çoğu insan bağnazlığın dinden kaynaklanan bir anlayış olduğunu ve dinin de en az bu şekilde  baskıcı bir yapıda olduğunu sanmaktadır. Oysa bağnazlığın sebebi din değil, dinsizliktir, çünkü sevginin, merhametin, demokrasinin, saygının, iyiliğin, güzelliğin, sanatın, bilimin vs.. olmadığı yerde zaten din yaşanmıyor demektir..

 
Dünya tarihi boyunca sayısız milletler gelip geçmiş ve geriye sayısız kültürlerinin izlerini bırakmışlardır.  Bu kültürlere ait inanışlar batıl olabildiği gibi hak dinlerden gelen inançlarda bulunmaktadır. Farklı kültürlerin ve bu kültürlerden olan farklı insanların olması insan çeşitliliği bakımından güzel bir kazanç ve zenginliktir. Bağnaz düşünce ise anlayışa kapalı son derece katı ve anlayışsız bir karakter olduğu için elbette sevilecek ve saygı duyulacak bir yönü yoktur. Günlük yaşamda da bağnazlık sürekli kendini gösterir, bu ister bir futbol taraftarlığı olsun yada bir arkadaş grubu, iş yeri, okul hatta aile içinde olsun bağnaz düşünceye sahip insanlar da kendi gibi olmayana karşı bir baskı politikası gütme eğilimi vardır. Bağnazlıkta bilinen ve yapılanlar mutlak doğru olduğuna inanıldığı için de, çoğu zaman bu yanlışın farkına varılmaz. İnsanların dinden sandıklarını bilgilerin aslında dinde hiç varolmadığının anlaşılması bu nedenle çok önemlidir.
 
İnsanlar bağnazlığı genel olarak din ile alakalı sandıkları için din dışı ideolojilere bağnazlık gözüyle bakmazlar, oysa bağnazların, dindarları olabildiği gibi dinsizleri de olabilmektedir. Mesela, ateist'lerin yoğun olarak benimsediği #Komünizm #Faşizm #Nazizim #Siyonizm #Darwinizm #Materyalizm gibi ideolojiler dini kabul etmeyen katı bir bağnaz düşünceye sahip topluluklardır. Bu ideolojilere sahip uygulamalar ve yönetimler de ifarklı inançlara asla izin verilmez ve giyiminden, yiyeceğine, hatta izleyeceğin filme kadar hayatına müdahale edilir. Bu yüzden bağnazlık, ırkçılık gibi kavramlar dinin değil, tam tersi #Ateist ideolojilerin bir öğretisidir. Bu yüzden sanılanın aksine , aslında İslam dini ile bağnazlık arasında hiçbir bağlantı yoktur ama ateist ideolojiler de bağnazlık yani din düşmanlığı ve saygısızlığı bu ideolojilerin fikri alt yapısını oluşturur. Belki çoğu ateist için bu kabul edilemezdir ama inandığı ideolojiler bunun tam tersini söylemektedir. Aynı durum dindarlar içinde geçerlidir. İnandığı dinde bağnazlık yasaklanmış olmasına rağmen dinsizlere karşı saygısızlık ve şiddet gösterilmektedirler. Elbette kimse inancına hakaret edip saygısızlık yapana karşı saygılı davranamaz ama konuyu şiddet yerine hukuka taşımalıdır.
 
Bağnaz düşünceye olmayan insanlar, vicdanlı, modern, akıllı, merhametli, sevgi dolu ve saygılı insanlardır ve bu ahlak ve toplum kurallarını ise sadece dinler emretmektedir. Bağnaz düşünce de olmayan bir ateistin, her ne kadar inkar etsede sahip olduğu bu kuralların sebebi de anlaşıldığı üzere yine sadece dindir.  Dinler insanlara inanç şeklinden, yaşam tarzına kadar istediğini seçme hakkı tanıyan, demokrasinin olduğu sistemlerdir. Bunun tam tersinin bazı islam ülkelerinde uygulanması ise din değil bağnazlıktır. Bağnaz düşünceye ait bir uygulamanın dinde yer alması ve kutsal kitapların içinde bulunması bu nedenlerden dolayı asla söz konusu değildir. Böyle olmadığı için bağnaz düşünceyi hala din kaynaklı bir sebeb sanmak, dini bilmemekten yada toplumun uyguladığı bazı yanlış uygulamaları din sanmaktan kaynaklanmaktadır.
 
Bağnaz düşüncelerin Müslüman toplumların da din emri sanılmasının en önemli nedeni ise bu bilgilerin Buhari, Muslim, Tırmizi vs.. gibi büyük islam alimlerine ait hadis kitaplarına kadar girmesidir. Peygamberimizin vefatından yüzlerce sene sonra kaleme alınmış bu sözler de hata olmaması imkansızdır. Bu hatalı olanları, hak olandan ayırmak için yapılması gereken ise Kuran'a bakmak ve Kuran'ın yeterliliğini kabul etmektir. Peygamberimiz Sav, kuranda olmayan ve kurana uymayan hiçbir söz söylememiştir ve zaten bu konuda Allah'ın kuranda tehdidi ve uyarısı da bulunmaktadır. Hadisler elbette Peygamberimiz Sav'in söylediği sözlerdir, lakin bu sözlerin kaynağı da yine vahiydir yani Kuran'dır. Bağnaz düşüncenin ana sebebi olan bu batıl hurafelerin hadis kitaplarından bu yöntemle temizlenmesi ve tamamen bitirilmesi ile, Kuran'ın da tek din kitabı olduğu gerçeğinin anlaşılması ile de bağnazlık son bulacaktır.


İzlenme: 1117
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR