kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

MEHDİ ŞEHRİ İSTANBUL

Murat Barış Coşkun

Murat Barış Coşkun

E-Posta :

 
Peygamberimiz Sav, gayb bilgisi olarak hadislerinde bildirdiği İstanbul'un mutlaka fetholunacağını müjdesini herkes bilir. Peygamberimiz Sav'in İstanbul şehrinin ve Türk milletinin bu kadar üzerinde durmasının elbette bir nedeni vardı..
 
İstanbul'un mutlaka fethedilmesi gerektiği ifadesi İstanbul'un ne kadar önemli olduğunu aslında anlatıyor. Çoğu insan sıradan bir savaş yada o zamanlar öyleydi diye bu durumu geçiştirebilir ama hadislerde özellikle başka şehir değilde sadece İstanbul'a dikkat çekilmesi fetihden öte çok başka durumlarında olduğunu göstermektedir. 
 
Mesela o kadar islam ülkesi varken neden Peygamberimiz Sav'in her kutsal eşyası İstanbul'dadır yada Peygamberimizin İslam sancağı neden Mekke-Medine'de değilde İstanbul'dadır! Halbuki İslamın bayraktarlığını ve koruyuculuğunu yapan Osmanlı imp. dağılmış ve bitmişti!
 
İstanbul'un fethi elbette alemi İslamın yayılması ve hakimiyeti için önemli bir noktaydı ama aslında fethin olması çok imkansız bir durumdu. Avrupa'nın haçlı orduları ve Bizans ordusu Osmanlı ordusundan silah ve insan sayısı olarak fazla olmasına rağmen fetih gerçekleşti. Haçlılar İstanbul'u tekrar geri almaya kalkışmamaları bile bir mucizedir çünkü normalde güçlü ordulara sahip Avrupa devletleri bunu deneyebilmeleri gerekirdi ama kaderde yaratılan İstanbul fethi buraya kadardı.
 
İstanbul'un fiziki fethinden sonra ikinci bir fetih daha gerçekleşecektir. Bu gaybi bilgiyi Peygamberimiz Sav hadislerinde bildirmiştir. İstanbul'da manevi bir çöküş ve din inancının azaldığı bilinen bir gerçektir, özellikle günümüze nazaran 60-70'li yıllarda ki Komünist-Materyalist-Darwinist etki şehri anarşi ve inançsızlığa götürmüştür. Bu manevi çöküş İstanbul dahil tüm dünyada da hissediliyordu ve günümüzde de hissedilmektedir. Peki bu durumu tersine çevirecek olan sebeb nedir? Bu sebeb Fatih Sultan Mehmet Han'ın da çok iyi bildiği bir sebebtir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethi sırasında kısa bir an fetihten çekiliyor gibi olması ve fethi başaramayacağını sanması yine aynı sebebten ötürüdür.
 
Akşemsettin Hz. gücü kırılan Fatih Sultan Mehmet Han'a hadislerde ki İstanbul fethi müjdesi verdiğinde Fatih Sultan Mehmet diğer hadisleri gösterip 'İstanbul'un fethinin kendisine değil Mehdi As'a' nasip olacağını söylemiştir. Çünkü Peygamberimiz Sav hadislerinde Mehdi As'ın İstanbul'u tekbirlerle fethedeceğinden bahsetmektedir. Bunun üzerine Akşemsettin Hz. Mehdi As manevi fetih yapacağını kalplerin fethedeceğini bildirmesi üzerine kırılan gücünü onarmış ve müjdeye nail olmak için ordusunu toparlayıp zekice bir plan ile 1453 yılında İstanbul'un fethini gerçekleştirmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethin başarısızlıkla sonuçlanacağını düşünmesinin ve çadırından günlerce çıkmamasının sebebi budur.
 
Peygamberimiz Sav, 1453 İstanbul fethini müjdeledikten sonra 2. bir fetih olarak Mehdi As'ında İstanbul'u fethedeceğini bildirmiştir. Bu fetih manevi bir fetihtir çünkü hadislerde Mehdi As'ın asla kan akıtmayacağından, talebelerinin de az olacağından, uyuyanı bile uyandırmayacak kadar sevgi dolu olacağından bahsedilir. Peygamberimiz Sav'ın Mehdi As hakkında bildirdiği hadislerinde Mehdi'nin İstanbul'a geleceği, oradan din hizmeti yapacağı, zuhur edene kadar İstanbul'da kalacağı gibi bir çok hadisi vardır. Bu hadisler pek çok müslüman tarafından bilinmeyebilir ama Kutubi Sidde ve Ehli Sünnet hadis kaynaklarında mevcuttur. Mehdi As'ın İstanbul'dan çıkacağına işaret eden ve Mehdi As'ı müjdeleyen bir çok hadis bulunmaktadır..
 
 
-Hz. İbni Amrdan (r.a.) rivayet edilmiştir: Peygamberimiz (sav) buyurdu ki: Ey Ümmet! Altı şey vardır ki; onlar olmadan kıyamet kopmaz (altıncısı) medinenin (şehrin)fethi.
 
    -Denildi ki : Hangi medine? (Hangi şehir?)
    -Buyurdu ki: Konstantiniyye.
    (*) Bu Konstantiniyyenin Hz. Mehdi (a.s.) tarafından yapılacak fethidir. 
 
(Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci,Kıyamet Alametleri, s. 204 - Ramuz-el Ehadis, s. 296)
 
-Mehdi Rum'dan Türklerden ayrılmayacaktır. 
(İş'afü'r-Rağıbîn'den naklen Tılsımlar Mecmuası, Bediüzzaman Said Nursi, s. 212)
 
-Abdullah b. Surefeden rivayet edildi ki:
Hz. Mehdi (a.s.)'nin beraberinde, süslenmiş bir halde Peygamberimiz (sav)’in bayrağı olacaktır. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 65)
 
-Peygamber (sav)’in softan bayrağı ile çıkacaktır. O bayrak dört köşeli olup dikişsizdir ve rengi de siyahtır. Onda bir hicr (hale) bulunur. O, Resulullah (sav)’ın vefatından beri açılmamış olup Hz. Mehdi (a.s.) çıkınca açılacaktır. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 23)
 
-Doğruyu, yanlışı ayırt eden, aldatmayan, çalmayan ve dinine bağlı emiriniz (Hz. Mehdi (a.s.)) Konstantiniyye'yi (İstanbul’u) fethedecektir. (Mehdilik ve İmamiye, s. 196)
 
-Dünyada hiçbir zaman kalmayıp ancak tek bir gün kalsa bile o günde benim ailemden bir zatın (Hz. Mehdi (a.s.)'nin ) Deylem dağına (yahut eyaletine) ve Konstantiniyye şehrine (İstanbul’a) sahip olması için Allah (c.c.) muhakkak o günü uzatacaktır. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 74 / Ölüm-Kıyamet-Ahiret ve Ahirzaman Alametleri, s. 440)
 
-Hz. Mehdi (a.s.) Konstantiniyye ve Deylem dağını (İstanbul 7 tepesini) fethedecektir.
(El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 27)


İzlenme: 959
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

KİME OY VERECEKSİNİZ?

KİME OY VERECEKSİNİZ? Ankete Katıl Sonuçlar