kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

DUA

Muhlis Teker

Muhlis Teker

E-Posta : tmuhlis@gmail.com

Bugüne kadar sabahları uyandığınızda kalbinizin kaslarını hareket ettirmeyi hiç düşündünüzmü? Kalbin pompaladığı kanın içerisindeki oksijeni taşıyan proteinlerin hakimiyeti sizin elinizdemi? Ayağa kalkarken sizin tek işlem olarak algıladığınız "kasları hareket ettirme" gerçekte milyonlarca kas lifine ayrı ayrı aynı anda sinyal gitmesiyle mümkündür. Allah bize bir lütuf olarak Kendisini bize tanıtacak, gücünü hakkıyla takdir etmemize ve Allaha karşı sonsuz acziyetimizi görmemize ve anlamamıza vesile olacak bunun gibi bir çok denge ve sistem yaratmıştır.

 

 

Bizim şuurumuzda tek bir işlem olarak algıladığımız bir tek kas hareketi bile milyonlarca işlemi gerektiriyorsa, demekki kaslarımızı hareket ettiren güç Allahın gücü. Allah tüm kaslarımıza, liflerimize, enzim ve proteinlerimize, elektrik sinyallerine ve bedenimizdeki bilinen ve bilinmeyen sayısız işlere hükmeder. Allah bizi bizden daha iyi bilir ve bize bizden daha yakındır. Allah bir ayetinde bize çok yakın olduğunu şu şekilde bildiriyor:


Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.
(Bakara Suresi 186. ayet)

 

 

Peki biz, bizi bizden daha iyi bilen, kendimizi koruyamadığımız halde bizi daima koruması altına alan Rabbimize bunun karşılığını ne şekilde veriyoruz? Allah bunun karşılığının ne olması gerektiğini yukarıdaki ayette bize öğretiyor; Allahın çağrısına cevap vermek, O'na iman etmek ve dua etmek.....

 

Dua etmek bir mü'minin yapabileceği en önemli ibadetlerden biridir, çünki dua etmekle insan kendi acziyetini ve dolayısıyla hiç bir işe hükm edemeyeceğini kabul etmekte, mutlak güç sahibi Allaha teslim olup yönelmektedir. Dolayısıyla dua ederken ruh halimiz "gücü sınırlı ve sonlu bir varlığın gücü sınırsız bir kudret karşısında acizliğini ortaya koyarak istekte bulunan" bir kişinin ruh hali gibi olmalıdır. Nasıl dua etmemiz gerektiğini Allah bizlere ayetleriyle öğretmektedir. Bu ayetlerden birinde Rabbimiz şu şekilde buyuruyor:

 

Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma. Şüphesiz Rabbinin katında olanlar, O'na ibadet etmekten büyüklenmezler; O'nu tesbih ederler ve yalnız O'na secde ederler. (A'RÂF Suresi 205, 206. ayet)

 

 

Allah bu ayetle bize duanın ne şekilde olması gerektiğini öğretiyor; Yüksek olmayan bir sesle ve kendi kendine, başkalarının duymasını hedeflemeden ve sadece samimi olarak Allaha yönelerek dua etmemiz gerekiyor. Onun dışında Allah bizden son derece samimi bir korku ve acziyet duygusuyla Kendisine yönelmemizi istiyor. Demekki dua ederken ölçü ortamın kalabalık olmasi, "amin" diyenlerin veya dua edenin sesinin çok çıkması değildir. Ölçü Allaha karşı duyulan samimiyet, güven, korku ve sevgidir.

 

Dua etmenin belirli bir vakti veya "ritueli" yoktur. Dua ederken en önemli mesele Allaha olan imanımız ve samimiyetimizdir. Allah bize Kendisini sabah-akşam, yani gün boyu zikr etmemizi istiyor. Kuranda mü'minlerin Allahı gün boyunca ve her durumda zikr ettikleri bir ayette şu şekilde bildirilir:

 

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Ali İmran Suresi 191. ayet)

 

 

Gelin bizi koruyan, nefes almamızı sağlayan, bu yazımı okuyabilmeniz için gözlerinizi ve gözlerin çalışması için gerekli sistemi yaratan ve bize sayamayacağımız kadar bol nimet veren Rabbimizi gün boyunca analım. O'nu hamd ile tesbih edip yüceltelim ve yüce Rabbimize sürekli dua edelim. Çünki biz aciz ve faniyiz. Allah ise Yüce ve Bakidir.

 

(Yer) Üzerindeki her şey yok olucudur; Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (kendisi) baki kalacaktır. (Rahman Suresi 26-27. ayet)


İzlenme: 758
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • faruk

    Misafir Çok önemli ve okunması gereken bir yazı 01 Mayıs 2014 14:06

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR