kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

SEVGİ: EN BÜYÜK İHTİYAÇ

Melike Aslan

Melike Aslan

E-Posta :

 


Sevgi bir canlının en doğal ihtiyacıdır. Tüm canlılar sevgiye muhtaçtır. Çünkü dünyanın yaratılma sebebi sevgidir… Yüce Allah insana ruhundan üflemiştir, sevgiyle yaratmıştır.

 
“Sonra onu 'düzeltip bir biçime soktu' ve ona ruhundan üfledi.” (Secde, 9)
 
Bu sevgi insanda öyle bir tecelli eder ki…
 
Bir çiçeğe bakmak, Allah’ın tecellisi olan muazzam renklere sahip olan çiçeğin kokusunu içine çekmek, masmavi gökyüzüne bakmak, yıldızların çarpıcı güzelliğini seyretmek, rüzgarın serinliğini içine çekmek, ağacın yapraklarının rüzgarın etkisiyle adeta konuşuyormuşçasına salındığını seyretmek… Bütün bunlar insanda büyük bir heyecan meydana getirir.
 
Yüce Allah’ın tecellilerindeki detaylar, insanda büyük bir sevgi ve şefkat hissi uyandırır. Bu güzellikleri sürekli düşünmek, renklerin içinde kaybolmak, güzel kokulara hayran olmak insanın hem iç dünyasına, hem de yaşadığı çevreye sevgiyle bakmasını sağlar. Kendi iç dünyasında sevgiyi derin ve yoğun bir şekilde yaşayan insan bunu etrafına da yansıtarak çevresindeki insanların da sevgiyle bakmasını sağlayacak, onlara örnek olacaktır.
 
Peygamber efendimiz sevgiyle bakmanın önemini şu şekilde açıklamıştır : 

"Bir kimsenin din kardeşine şevk ile bakması, benim şu mescidimde bir sene itikaftan daha hayırlıdır." (Hadîs-i Şerîf, Nevâdiru'l-Usûl )
 
Allah bu geçici dünyayı sevgiyle yaratmıştır. Sevgi bizim için büyük nimettir. Bu sevgi;
 
Yapmacığı, gösterişi olmayan,
 
Kişisel çıkar gözetmeyen,
 
Hiçbir karşılık beklemeyen,
 
Derin bir Allah aşkı barındıran tutkulu sevgidir…
 
Ancak, günlük yaşamın koşturmacasına dalan bazı insanlar, Allah’ın tecellilerini görmezden gelmektedir. Tüm ömrünü maddi dünyaya endeksleyen bazı insanlar, zamanlarının çoğunu iş hayatlarıyla, kariyer planlarıyla, ev alma, yatırım yapma planlarıyla geçirip, zihinlerini bu yönde yormakta, çevresindeki huzur veren güzellikleri göremeyecek, sevgiyi hissedemeyecek hale gelmişlerdir. Maddi dünyaya, menfaatlerine kendini o kadar adamıştır ki , sevgi kelimesini bile kendince çıkar malzemesi olarak kullanmaya çalışır hale gelmiştir. İnsan sevgisinin yerini ev sevgisi, araba sevgisi, kariyer sevgisi almıştır. Allah ayetinde bu tehlikeyi şöyle bildirmiştir : 

“Muhakkak o, mal sevgisinden dolayı (bencil ve cimri tutumundan) çok katıdır.” (Âdiyat Suresi ,8. ayet)
 
Allah sevgisi olan her insan, dünya malının geçici olduğunun, bunun sevgi yolunda kullanılması gerektiğinin farkındadır. Kuran’da Hz. Süleyman’ın üstün ahlakı şöyle bildirilmiştir : 

“O da demişti ki: "Gerçekten ben, mal (veya at) sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayı tercih ettim." (Sad Suresi, 32. ayet)
 
Ayetten de anlaşıldığı gibi, sevginin yöneltilmesi gereken tek gerçek Yüce Allah’tır. Yüce Allah’ı seven, iman eden herkes, tecellilerini de hayranlıkla sevecektir.
 
Kendini maddeye adayan insanlar ise sevgiyi geri plana atarak nefislerine zulmetmektedirler. İç dünyalarında sevgiyi yok ederek, kendilerini huzursuzluk uçurumuna atmaktadırlar. Ayette şöyle geçmektedir : 

“Allah onlara zulmetmedi, fakat onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı.” (Nahl Suresi, 33. ayet)
 
Oysa huzur sevgidedir.
 
Sevmek insanın yüreğine ferahlık verir…
 
Gözlerimizi geceye sevgiyle yumar, yeni güne sevgiyle açarız…
 
Her doğan gün sevgiyle iman edenler için yeni bir umur, mutluluk ve sevgi kaynağıdır…
 
Sevgimizin, her doğan gün daha da olgunlaşması dileğimle,
 
Herkese SEVGİ dolu günler… 


İzlenme: 557
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR