kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ÖNEMLİ BİR ERDEM: HOŞGÖRÜ

Melike Aslan

Melike Aslan

E-Posta :

 Bu yazımda siz değerli okuyucularıma “hoşgörü” kavramından bahsetmek istiyorum. Bu öyle bir kavram ki, unutulduğu halde, ağızlarda sakız oluyor. Öyle bir kavram ki, hoşgörü bahanesi üreten kişilerin, tam tersine saygısız ve sevgisiz bir üslup kullandıklarına şahit oluyoruz. Ben de bu kavrama açıklık getirmek istedim, inşaAllah. Sevgisiz bir dünyayı kimse istemez. Ama dünya şuan o kadar sevgisiz bir yer haline geldi ki! Tarifi imkansız! Görüş ve düşüncesinde dolayı dışlanan insanlar, farklı görüşlere hazımsız olup meydan yakan insanlar… Saymakla bitmeyecek üzücü tablolar… 

 
Oysa Rabbimiz Allah, dünyayı bizim için öylesine güzel, öylesine renkli yaratmış ki. Çeşit çeşit insanlar, güzel varlıklar, hepsi sevmemiz için. Hepimiz için. Allah sevgi için yaratıyor, insanlar nankörlükleri uğruna elem verici ıstıraplar yaşıyorlar. Sevginin ve hoşgörünün kıymetini bilmeyen insanlar, hem kendilerine hem çevrelerine zulmediyorlar. Yarın yok olup gidecek olan, “madde” zannedikleri şeyler uğruna; “gerçek sevgi”yi “gerçek” anlamda yaşayamadıkları için, değer vermeyi de bilmiyorlar. Kuran ahlakında sevgi, merhamet ve hoşgörü çok büyük yer tutar. Kuran ahlakında zorlama, baskı gibi unsurlar asla yoktur. 
 
Herkes birbirinin inanç ve düşüncesine saygı duyarak yaşar. Allah ayette: “Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır…”(Bakara Suresi, 256) diye bildirir. İslam’da asla baskı olamaz. Hatta Allah, ayette peygamberimiz (SAV)e şöyle bildirmiştir: Artık sen, öğüt verip-hatırlat. Sen, yalnızca bir öğüt verici-bir hatırlatıcısın. (Gaşiye Suresi, 21) İslam’da sadece öğüt vermek vardır, zorlama ve baskı unsurları ayette “sapıklık” olarak vurgulanmıştır. 
 
İnsanların farklı düşüncelere veya inançlara saygısı şu ayetteki gibi olmalıdır:
 
"Sizin dininiz size, benim dinim bana." (Kafirun Suresi, 6)
 
Bizler çeşitli düşüncelerimizle, farklı duygularımızla bir BÜTÜNÜZ. İnşaAllah Kuran’daki hoşgörüyü bir gün herkes anlar. İşte o zaman gerçek anlamda “sevgi”yi de yaşamak mümkün olur. İşte o zaman dünya cennet gibi bir yer haline gelir. Güzel Allah’ın yarattığı o en güzel nimet olan “sevgi”nin, herkesin yüreklerine işlemesi dileğimle…
 
İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır. (Meryem Suresi, 96)


İzlenme: 493
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR