kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Yeraltına döşenmiş muhteşem taşlar

Gülay Pınarbaşı

Gülay Pınarbaşı

E-Posta : gpinarbasi@yahoo.com

ALLAH gökyüzünü, uzayın derinliklerini, denizlerin diplerini süslediği gibi yerin altını da süslemiştir. Bazen volkanik kalıntıların arasından, bazen kayaların derinliklerinden çıkan doğal taşların, çok güzel şekil ve desenlerden oluşması gerçekten şaşırtıcıdır. Tıpkı mücevher görünümüne sahip birbirinden güzel taş ve minerallerin yerin altında adeta bir sanat eseri olarak dizilmiş olması, Allah’ın yaratma sanatını fark edebilmemiz için adeta birer işaret gibidir. Örneğin; “Çikolata Opali” son derece etkileyici bir güzelliğe sahiptir. 90’lı yıllarda Etiyopya’da keşfedilen, şekli ve renginden dolayı bu şekilde adlandırılmaya başlanan bu doğal taş, bulunduğu zaman herkesi şaşırtmıştır. 3 metre derinliğindeki volkanik yataklardan çıkarılan çikolata opalleri sık görülen kahverengi ve kırmızıdan, nadir görülen mavi renge kadar çeşitli renk paletine sahiptir. Renk geçişlerinden dolayı aynı zamanda gökkuşağı taşı olarak da bilinen “Çikolata Opali” ilk bakıldığında sanki özel olarak tasarlanmış bir sanat eseri gibidir.

Allah, yerin derinliklerinde deseni ve alevimsi pırıltısı ile göz kamaştıran “Çikolata Opali” gibi daha pek çok çeşit birbirinden güzel taşlar var etmiştir. Görüntüleri çok etkileyici ve estetik olan bu taşlar tamamıyla doğaldır. Renk geçişleri mükemmeldir. Üzerlerine sonradan eklenmiş hiç bir boya maddesi yoktur. Allah, yerin altında rengarenk, çok simetrik, dokusu ve deseni muhteşem olan bu taşların oluşumu için tuz ve minerallerin birikmesini vesile etmiştir. Kapkara toprağın derinliklerinde fuşya renginde bir taşın olması çok olağanüstü bir güzelliktir. Fosforik pembe, mavi, yeşil, safir, turkuaz, kırmızı gibi çeşit çeşit renklerde, çok muazzam etkileyici desene sahip, birbirinden orijinal şekillerde oluşan bir taşların değerini yerin altında yaşayan başka bir canlı asla bilemez.

Tüm bu güzellikler bizim için yaratılmıştır

Allah bizim için yerin altı da dâhil olmak üzere kainatın her noktasını çok detaylı olarak süslemiştir. Allah, o büyüleyici, muhteşem taşları, insanlar araştırıp, kazılar yapıp o taşları bulsunlar diye yaratmıştır. Bu nedenle insan Allah’ın sanatını çok iyi takdir edebilmelidir. Dünya şartlarında bütün bu renkleri bir araya getiren bir tablo yapıldığında mutlaka ilgiyle karşılanır. O tabloyu yapan kişi bir anda çok geniş çevreler tarafından tanınır, herkes o sanat eserini görmek ister, o sanatçı yıllarca övülür, öldükten sonra bile seneler hatta asırlar boyunca o kişinin adı anılır. İşin aslı; o sanatçıların yaptığını zannettikleri tablolarda beynin içindeki mercimek kadar yerde Allah tarafından yaratılır ve insanlara görüntü olarak gösterilir. Elbette ki her hangi bir güzellik karşısında sadece çok güzelmiş deyip geçmek olmaz. Sanatçıyı övmek gerekir. Allah müthiş bir sanat sergilemektedir. Yerin altında, üstünde, gökyüzünde, kısacası tüm evrende olan sanatın tek sahibi olan Allah’tır. Asıl övgüye layık olan yalnızca Rabbimizdir. Tüm bu güzellikleri her gördüğümüzde Allah’ı sürekli övmek ve hamd etmek gerekir.Ve de ki: “Övgü (hamd), çocuk edinmeyen, mülkte ortağı olmayan ve düşkünlükten dolayı yardımcıya da (ihtiyacı) bulunmayan Allah’adır.” Ve O’nu tekbir edebildikçe tekbir et. (17/111)


İzlenme: 593
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ