kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Atmosferdeki Oksijen oranı NEDEN %21?

Gökhan Canbey

Gökhan Canbey

E-Posta :

Atmosferimizin oksijen oranı öylesine ince bir hassaslık değerine sahiptir ki %21’lik orana sahip olan bu değerin biraz düşmesi veya yükselmesi yeryüzündeki bütün canlıların ölümüyle sonuçlanır. Örneğin atmosferimizdeki oksijen oranı %25 seviyelerine yükselseydi, oksijenin yakıcı özelliğinden dolayı yeryüzünde çok büyük yangınlar çıkacaktı ve patlamaya hazır bir bomba haline gelen dünyadaki ormanlar ve dolayısıyla diğer canlılar yok olacaktı. Bu oran %18 seviyelerine düşseydi, bu durumda da insanlar ve hayvanlar oksijen yetersizliğinden yok olacaktı ve hayvanların ürettikleri Karbondioksiti yeterli miktarda alamayan bitkiler de beraberinde yok olacaktı. Canlılığın devamı için en ideal değer olan %21’lik oksijen oranının milyonlarca yıl boyunca değişmeden atmosferde sabit değerde kalması elbette tesadüf ürünü değildir.  Canlıların hangi koşullarda yaşamlarını devam ettireceğini bilen üstün aklın sahibi Allah’ın yaratmasıdır.

Bitkiler ve algler atmosfere sürekli oksijen bırakırlarken insanlar ve hayvanlar atmosferdeki oksijeni kendi vücutlarına alırlar, böylece atmosferde oksijen miktarı hep sabit kalır. Bu durumu derin düşündüğümüzde karşımıza çok büyük bir mucize çıkar: Atmosfere oksijen bırakan canlılar ile atmosferden oksijen alanların sayıları öyle kritik hassaslıkta bir denge içerisindedir ki bu denge biraz değişse, örneğin algler ve bitkiler hayvanlardan daha fazla üremeye karar verseler ve sayıları olması gerekenden daha çok çoğalsa atmosferdeki oksijen miktarı yıllar geçtikçe artar, sonuçta canlılık yok olur. Tam tersine hayvanlar bitkilere ve alglere oranla daha çok üreseler, bu durumda da atmosferdeki oksijen oranı düşecek yine denge bozulacaktır. Bu durum bizlere canlıların üremelerinin tesadüfen olmadığının, her canlının ne kadar üreyeceğini belirleyen üstün bir akıl sahibinin varlığını gösterir ki O Allah’ın aklıdır. Bir Ayetinde Allah bizlere şöyle bildirmektedir:

 

“Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kurudışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitapta (yazılı)dır.” (Enam, 59)


İzlenme: 7831
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR