kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Türk - İslam Birliği Neden Acil Bir İhtiyaç?

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

 

·       Suriye- 11 Binden Fazla Çocuk Ayırım Gözetilmeksizin Öldürüldü

·       Pakistan'da Bombalı Saldırı: 22 Ölü

·       Libya'da Çatışma: 24 Ölü

·       Afganistan'da Saldırıda BM Personeli Dahil 21 Ölü

·       Bağdat'ta Bombalı Saldırılar: 28 Ölü

·       Mısır’da Cunta Katliama Devam Ediyor

·       Budist Çetelerinden Myanmar'da Kanlı Köy Baskını

 

Yukarıdaki başlıklar son dönemde gazetelerde okuduğumuz haberlerin sadece birkaçı. Her gün dünyanın dört bir yanında yüzlerce Müslüman acımasızca şehit ediliyor, yurtlarından sürülüyor, akıl almaz işkencelere uğruyor. 

 

Son iki yüzyılda 1,5 milyar Müslüman kardeşimizin büyük bir bölümü birçok saldırı, katliam ve baskıya maruz kaldı ve kalmaya da devam ediyor. Bazı Müslüman ülkeler diğer Müslüman ülkelerde yaşanan bu zulümlere ses çıkarmıyor. Oysa dünyanın herhangi bir bölgesindeki Müslümanlar zorluk ve sıkıntı içerisindeyken, diğer Müslümanların buna engel olmak için manen ve ilmen her türlü vesileye sarılarak oradaki kardeşlerine yardım etmeleri Allah’ın açık bir hükmüdür, Kuran ahlakının da bir gereğidir.

 

Yüce Rabbimiz’in “Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çaba harcayanları sever.” (Saff Suresi, 4) ayetinde haber verdiği gibi Kuran’da Müslümanlar tek bir topluluktur. “Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır.” (Şura Suresi, 39) ayetinin hükmüne göre de dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğrayan Müslümanlar olduğu zaman bütün Müslümanların sanki zulme uğrayanlar kendileriymişçesine birlik olup onları kurtarmaları, korumaları gerekir. Rabbimiz diğer Kuran ayetlerinde şöyle buyurmaktadır:

 

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın... (Al-i İmran Suresi, 103)

 

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

 

Bu ayetlerle Rabbimiz bizlere Müslümanların kardeş olduklarını hatırlatarak, adeta tek bir vücut gibi birlik olmalarına, hiçbir şartta ayrılmamalarına, birbirlerini koruyup kollamalarına dikkat çekmektedir.

 

Müslüman ülkelerin henüz kendi aralarında birlik, beraberlik içinde olmamaları ve bazı kültürel zenginlikleri gereksiz yere ihtilaf sebebi olarak görüp kardeşlik ruhunu tam benimseyememiş olmamaları dolayısıyla mazlum Müslüman halklar da savunmasız kalıp büyük acılar yaşıyorlar. Oysa ki Müslümanların birbirleriyle çekişmeleri İslam ahlakıyla hiçbir şekilde bağdaşmaz. İslam dininin özünde birlik, beraberlik, kardeşlik ruhu yatmaktadır.  Kuran’ın tamamına Allah rızası için sevginin, saygının, şefkatin, merhametin, affediciliğin, öfkeyi yenmenin, sabrın, kardeşlerin arasını bulup düzeltmenin hakim olduğu yüksek bir ahlak hakimdir.

 

Müslümanlar Rabbimiz’in bizler için beğendiği bu ahlakı tam olarak benimseyip, bir vücudun azaları gibi olduklarını unutmayıp birlik, beraberlik ve tesanüd içerisinde hareket ederlerse günümüzde İslam aleminin yaşadığı bütün zorluklar Allah’ın izniyle ortadan kalkacaktır.

 

Bu ahlak yaşanmadığı takdirde ise Allah bunun yeryüzünde büyük bir fitneye sebep olacağını bizlere bildirmektedir:

 

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

 

 

 


İzlenme: 695
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR