kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Rusya’daki meteor yağmuru kıyametin habercisi mi?

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

 Tarih : 15 Şubat 2013 (DA14 göktaşının dünyaya rekor yakınlıktan geçişinin beklendiği gün)
Saat : 05:30

Yer: Çelyabinsk, Rusya

Uzaydan gelen bir ateş topu dünya atmosferinde hızla ilerliyor. Ve saniyeler içinde bunun farkına varılacak...

Kent üzerinde, gözleri neredeyse kör edecek bir parlaklığa neden olan ve çarpma etkisiyle her yerden hissedilen meteor parçaları, otomobillerinde ve sokakta olan halk tarafından kameralarla görüntüleniyor. Birçok binada büyük hasar var. Rusya İçişleri Bakanlığı, 200'ü çocuk 950 kişinin yaralandığını açıklıyor. Patlama nedeniyle binalarda kırılan cam miktarının 110 futbol sahasına eşit olduğu belirleniyor...

Düşen parçalar 40 metrelik DA 14 göktaşına ait değildi. Teleskoplar günlerdir gökyüzünü tararken 17 metre çapındaki meteor kimse fark etmeden burnumuzun dibinden geçip dünyaya ulaşmıştı.
Aslında bu bize bir yandan dünyanın ne kadar hassas dengelerle sürekli korunduğunu, öte yandan da dünyayı tehdit eden tehlikenin boyutlarını hatırlattı.

Konuyla ilgili kısa bir araştırma sonucunda, potansiyel olarak dünyaya çarpabileceği tahmin edilen çapı 140 metreden büyük 1300 kadar göktaşı olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. PHA olarak sınıflandırılan bu göktaşlarının yüzde 20-30 kadarı tespit edilebilmiş. Yörüngelerinin bulunması ise çok zor çünkü dünyaya yaklaştıkça çekim alanı değiştiğinden yörüngeleri de değişiyor ve bu göktaşlarına etki eden diğer bazı kuvvetler de göktaşlarının yörüngelerini değiştirebiliyor.
Ayrıca dünyaya çarpacağı düşünülen bir göktaşını durdurmanın bir yolu da henüz bulunmuş değil. Büyük çapta bir göktaşının dünyaya çarpması halinde sadece çarpma alanındaki etkisinden değil, çarpmanın kaldıracağı toz bulutunun güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engelleyeceğinden de endişe ediliyor. Çünkü bu dünyadaki yaşamın sonu demek...

Potansiyel tehlikeli göktaşlarından biri de RQ36. Yörüngesinin dünyaya yakınlığı dolayısıyla dünyaya çarpma olasılığı şimdilik binde bir olarak tahmin edilen bu göktaşının çarpma tarihinin ise 2100 yılından itibaren olacağı düşünülüyor. 1999 yılında keşfedilen RQ36 457 metre çapında ve tahrip gücü çok yüksek.

Ahir zamanın hayret verici olaylarından biri olarak, sadece iki dakika süren küçük bir meteor yağmurunda 1000’e yakın insanın yaralanması ve büyük maddi zarar oluşması, dünyaya RQ36 gibi bir göktaşı çarpması halinde olabilecekleri göz ardı edemeyeceğimizi bir kez daha gösteriyor.
İnsanların bir kısmının bu hayret verici olaylarda da hiçbir şey yokmuş gibi davranabilecekleri Kuran’da Tur Suresinin 44. ayetinde bize bildiriliyor: “Eğer gökten bir parçanın düşmekte olduğunu görseler bile: "Üst üste yığılmış bir buluttur." derler.”

Oysa Peygamberimiz (sav) hadislerinde kıyamete yakın dünyanın son döneminde yani ahir zamanda böyle hayret verici olayların olacağını bize aktarmış:

Aişe (R. Anhâ) dan: «BU ÜMMETİN SONUNDA, HASF (YERE BATMA), mesh (suret değişmesi)VE KAZİF (TAŞ YAĞMASI) OLACAKTIR..»2

AHİR ZAMANDA YERE BATMA, TAŞ YAĞMA ZUHUR EDECEK ve insan kılığından çıkma olacaktır.3

Açıkça görüldüğü gibi Rusya’da görülen meteor yağmuru ahir zamanda olduğumuzu ve kıyametten önceki son dönemde olduğumuzu gösteren alametlerden yalnızca biri. Bunun gibi Peygamberimiz (sav)’in bildirdiği yüzlerce alamet ard arda gerçekleşti.

Peki Kıyamet Nasıl Kopacak?

Kıyamete yakın bu son dönemde olduğumuzu gösteren tüm bu alametler aynı zamanda Hz. Mehdi (as)’ın ortaya çıkışı ve Hz. İsa (as)’ın yeryüzüne inişi ve İslam ahlakının dünyaya hakim olacağı Altın Çağın da alametleri. Peygamberimiz (sav)’in hadislerinde bildirdiği üzere Islam ahlakının dünyaya hâkim oluşu 7 ila 9 yıl kadar sürecek ve Altın Çağ döneminin ardından insanlar tekrar inançlarını kaybederek doğru yoldan tamamen sapacaklar. Kabe’yi yıkacaklar. Dünyada hiçbir Kuran bırakmayacaklar. Ve Bediüzzaman Hazretleri’nin ifadesiyle “Dünyanın aklı hükmünde olan Kuran göğe refedilecek” Yeryüzünde kalan iman eden çok az sayıda kişi gizli gizli ve bir mağlubiyet içinde yaşayacak. Kıyametten önceki son birkaç yılda ise yeryüzünde iman eden hiç kimse kalmayacak. Güzel kokulu bir rüzgar ile iman edenlerin canı alınacak ve kıyamet inkârcıların üzerine kopacak.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri kıyametin dünyaya bir yıldızın ya da bir göktaşının çarpmasıyla gerçekleşeceğini Risalelerin birçok bölümünde ayetlere bağlı olarak açıklar :

O sarsıntının sarsacağı gün,
Arkasından onu diğer bir sarsıntı izleyecek.
O gün yürekler (dehşet içinde) hoplayacak.
Gözler zillet içinde düşecek.
Derler ki: "Biz çukurda iken, gerçekten biz mi yeniden (diriltilip) döndürüleceğiz?"

(Nazi’at Suresi, 6-10)

Bediüzzaman Hazretleri bu ayetlerin işaretiyle, göktaşının ilk çarpma ile dünyayı delip geçeceğini, bu sarsıntının tüm dünyada şiddetle hissedileceğini, sonra Allah’ın izni ile gerçekleşecek bu çarpışmanın ardından yeryüzünün dönüş yönünün değişeceğini ve yörüngesi değişen göktaşının da dünyaya ikinci kez çarpacağını açıklar. Dünya batıdan doğuya doğru dönerken, doğudan batıya doğru dönmeye başlayacak. Bu da güneşin doğudan değil, batıdan doğmasıyla sonuçlanacak ve böylece Peygamberimiz (sav)’in haber verdiği büyük kıyamet alametlerinden biri daha gerçekleşecek.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de bu büyük göktaşının dünyaya çarpmasının ardından ebced hesaplamalarıyla elde ettiği tarihlere bakarak ve doğrusunu Allah bilir diyerek, kıyametin 2120 yılında kopacağını haber verir. Bu büyük sarsıntı Kuran ayetlerinde bildirildiği gibi insanları dehşetle yere çökertecek, dağları yerinden söküp atacak, denizleri tutuşturacak ve yerlerinden taşıracaktır. Kıyamet koptuğu anda inkârcıların yüreğine büyük bir korku hançer gibi saplanacak ve şuurlarını kaybederek oradan oraya koşmaya başlayacaklar. Kısa bir süre sonra da dünyadaki yaşam ebediyen son bulacak, artık orada geçmiş kavimlere dair tek bir iz bile kalmayacak.
Şimdi hepimizin aklına gelen soru aynı... Acaba Kuran’da bildirilen ve kıyamete sebep olacak bu göktaşı RQ36 mı?

Tabii doğrusunu Allah bilir...

Kaynaklar:
1. New NASA Mission to Help Us Better Estimate Asteroid Impact Hazard http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130208112058.htm
2. (Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 111)
3. (Hz. Sehl İbni Saad, Ramuz El Ehadis, cilt 2, s. 302/8)

https://www.facebook.com/ebrualtan2012
https://twitter.com/ebru_altan_
altanebru@hotmail.com.tr


İzlenme: 1098
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Allah'ın takdiri

    Misafir Yeryüzünde hiçbir şey kalıcı olmadığı gibi, hiçbir sığınak da (insanları) Allah'ın takdirinden koruyacak değildir. 25 Mart 2013 16:01

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR