kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

RABBİMİZ KENDİSİNE ŞÜKREDENLERİN ÜZERİNDEKİ NİMETLERİ ARTIRIR

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

Hepimiz Allah’a muhtaç olarak yaratılmışızdır. Hayatta olmamız, nefes almamız, konuşmamız, uyumamız, hareket edebilmemiz hepsi Allah’ın kontrolündedir ve Allah dilediği için gerçekleşir. Allah tüm insanları çok fazla acizlik içinde ve kendisine muhtaç olarak yaratmıştır ancak insanların çoğu bu durumun farkında değildir. Bazı kişiler herşeyin kendiliğinden gerçekleştiğini, ellerindeki şeylerin kendi istek ve çabaları sonucunda oluştuğunu zannederler. Oysa herşeyi ve her durumu yaratan Allah’tır. İnsanların sahip olduğu tüm nimetler Allah’ın dilemesiyle sahip oldukları şeylerdir. Pek çok insan hayatını Allah’ın onlara verdiği nimetlere şükretmeden geçirir, oysa bu kişilerin kendilerine verilen küçük bir hediye karşısında bile ilk söyledikleri söz “teşekkür ederim”dir.  Halbuki Allah Nahl Suresi’nin 18. ayetinde de bildirdiği gibi bu kişiler için hayatları boyunca sayısız nimetler yaratır.

Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nahl Suresi, 18)

Şeytan insanların büyük bir kısmını şükretmekten alıkoyar. Allah’ın nimetlerini görmezden gelmelerini sağlar. Bu durum Araf Suresi’nde de bildirilmiştir.

"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın." (Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak ordan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." (Araf Suresi, 17-18)
Müminlerin en önemli özelliklerinden birisi sahip oldukları her nimet için Allah’a çok şükretmeleridir. Müminler herşeyi yaratanın ve her nimeti verenin Allah olduğunu bilirler ve sağlıkları, güzellikleri, malları, ilimleri, akılları kısacası maddi manevi sahip oldukları her türlü güzellik için ve Allah’ın yarattığı her güzel görüntü için Allah’a şükrederler.

Allah’ın şükrün karşılığı olarak Kuran’da anlattığı bir sır vardır. Allah ayetinde şükreden kullarının üzerindeki nimetini arttıracağını bildirir. Örneğin aklı için Allah’a şükreden birisinin Allah aklını arttırır, malı için şükredene Allah daha da fazlasını verir, sağlığı için şükreden bir kimseyi Allah daha sağlıklı kılar.

 
"Rabbiniz şöyle buyurmuştu: "Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, Benim azabım pek şiddetlidir." (İbrahim Suresi, 7)

Şükretmek insanın Allah’a olan sevgisinin, bağlılığının yakınlığının bir göstergesidir. Şükredenler her zaman Allah’ın var ettiği güzelliklerin ve nimetleri farkına varanlardandır. Allah’a karşı nankör olanlar ise, güzellikler yerine her zaman kusurları, eksikleri görürler. Bu nedenle de hep mutsuz ve neşesizdirler.

Oysa mümin Allah’ın her olayı bir hayırla yarattığını bilir ve olaylar istediği yönde gelişse de gelişmese de Allah’tan razı olur. Her durumda samimi olarak Allah’a yönelir ve hep Allah’a şükredicidir. En zor durumda dahi mümin Allah’a olan tevekkülünü asla bırakmaz ve her olayın onun için bir hayır ve nimet yönü olduğunu bilir. Sabrederse Allah’ın kendisini cennetiyle ödüllendireceğinin umudu vardır içinde. Her zaman Allah’a güvenen, teslimiyetli ve şükredici bir ruh halindedir. Allah bu güzel özellikleri ve kalpten Kendisine bağlılıkları nedeniyle de şükredenlere hem Dünya’da hem de ahirette nimetlerini bol bol arttıracaktır.

 "... artık (yalnızca) Allah'a kulluk et ve şükredenlerden ol." (Zümer Suresi, 66)

https://www.facebook.com/ebrualtan2012

https://twitter.com/ebru_altan_


İzlenme: 1125
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Tebrikler

    Misafir Tebrikler.. 13 Aralık 2015 01:30

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR