kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Müslümanların Müslümanlarla çatışması haramdır...

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

Seçime birkaç ay kaldı...  Ortada her ne pahasına olursa olsun batılı güçler tarafından düşürülmeye çalışılan başarılı bir hükümet var. Bu hükümet değil mi devletin içine çöreklenen şer odaklarını gizlendikleri köşelerden bulup çıkaran? Bu hükümet değil mi halkın refahını herşeyin üzerinde tutan? Bu hükümet değil mi başörtülü vatandaşının da başörtüsüz vatandaşının da haklarını sonuna kadar koruyan? Bu hükümet değil mi başörtülü kızlarımızın üniversitelerde okuma haklarını onlara tanıyan?

Hükümetin giderek yükselen bu başarısı mutlaka önlenmeliydi. Bu yüzden tam seçim öncesi ortaya çıkarılan yolsuzluk operasyonları ile hükümetin başarısına gölge düşürülmeye çalışıyor şu an. Müslümanların birbirlerine düşmelerini de büyük bir zevkle seyrediyorlar. Oysa Türkiye tam düzlüğe çıkmışken, tam dış borçlarını bitirip ekonomik özgürlüğüne kavuşmuşken, tam İslam Birliği’ne lider olmaya hazırlanırken Müslümanların birbirine düşmesi Türkiye’yi adeta uçuruma sürüklemektir. Dünyada Deccal’in taraftarları dururken Müslümanların birbiriyle çekişmesi, birbirlerini aşağıya çekmesi, birbirlerinin kötü duruma düşmesi için elinden geleni yapması Kuran’a uygun değildir. Kuran’a göre Müslümanların çatışması ve birbirlerine düşmesi haramdır.

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Allah Kuran’da değil Müslümanların birbirleriyle çekişmesi, tam tersine bir binanın birbirine kenetlenmiş taşları gibi birlikte hareket etmelerini emreder:

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever. (Saff Suresi, 4)

Müslümanların birbiriyle çekişmesini zevkle köşelerinden izleyenler, kendi çıkarlarını gözeterek bu oyuna göz yumanlar Müslümanların arasını bulmanın farz olduğunu da görmezden geliyorlar. Bakın Peygamberimiz de hadislerinde müminlerin arasını bulmanın farz olduğunu nasıl anlatıyor:

Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ashabına: “Ey Ashabım! Nafile oruç tutmaktan ve sadaka vermekten ve namaz kılmaktan daha faziletli bir amelî size söyleyim mi?” buyurduklarında Ashab: “Evet ey Allah’ın Resulü” dediler. Peygamber şöyle buyurdu: “Aralarında düşmanlık olan iki müminin arasını bulmaktır. O müminlerin arasını açmak dini traş etmektir.” (Tergib ve Terhib, c.5/379-2)

”Birbirinize buğz etmeyiniz. Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinizle alakayı kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir Müslümanın kardeşini 3 günden fazla terketmesi haramdır. (Buhari- Müslim- Riyaz üs-salihin sayfa-930)

Peygamberimiz (sav); ”Size namaz, oruç ve sadakadan daha üstün birşey göstereyim mi?” buyurdu Evet ya resulullah dediler. Peygamberimiz (sav) arabulmak, barıştırmaktır. Çünkü aranın bozulması dargınlık saçı kökünden kazır demiyorum, dini kökünden kazır, dini yok eder diyorum buyurdu” (Tirmizi kıyame-56)

”Bir müslümana din kardeşini 3 gün 3 geceden fazla terketmesi haramdır. Bu dargınlıkta karşılaştığında ilk defa selam verip barışan en hayırlı olandır. (Buhari, Müslim-Riyaz üs- Salihin-sayfa-946)

(Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Allah’ü Teâlâ’ya arz olunur. ”Allah (cc) kendine şirk koşmayan herkesi bağışlar. Ancak kendisi ile din kardeşi arasında dargınlık olan kimseyi barışmadıkça bağışlamaz. (Müslim- Riyaz üs-Salihin- sayfa -946)

“Birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerine şefkat hususunda mü’minler âdeta tek bir beden gibidirler. Ondan bir uzuv şikayet ederse, uykusuzluk ve ateşle vücudun diğer uzuvları da ona iştirak ederler. (Buharî, Salât, 88; Müslim, Birr, 65.)

“Mü’minin mü’mine bağlılığı, parçaları birbirine bağlayan bir tek bina gibidir.” (Müslim, Birr, 18.)

Dünyada Müslümanlar bu kadar eziyet görürken, ülkelerinden sürülürken, Müslüman çocuklar yetim bırakılırken bir de Müslümanların birbirlerine düşmesi onların ihlasına ve samimiyetine yakışmaz ve bu onların vicdanına da sığmaz. Müslümanların kurtuluşu ancak İslam Birliği ile mümkündür. Bunu da lider olarak başaracak ülke Türkiye’dir. Bu yüzden aynı ideali benimseyen, aynı Kuran’a uyan, aynı hak davada yürüyen müminlerin birbirlerine sonuna kadar destek olmaları gerekir. Ortaya atılan  bu fitne Müslümanların aklıyla hemen söndürülmelidir. Aksi taktirde iki taraf da Kuran’a ve sünnete uymadığı için bu çekişmede kazanan taraf olmayacak, her iki taraf da kaybedecektir...

Ebru ALTAN

 

https://www.facebook.com/ebrualtan2012

https://twitter.com/ebru_altan_

altanebru@hotmail.com.tr


İzlenme: 729
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR