kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

En Güvenilir Dost

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

Bizim tek bir gerçek dostumuz var. Bu dostumuz bizi hiç bir zaman bırakıp gitmez, asla terk etmez, her zorlukta yanımızdadır ve bize yardımcıdır. Ne söylesek bizi duyar, her isteğimizi bilir.

Doğumumuzdan ölümümüze kadar daima yanımızda bizimledir. Bizi tehlikelerden korur. Bizim için herkesten daha güvenilirdir ve bizlere daima her şeyi karşılıksız verir.

Tabi ki bu dost alemlerin yaratıcısı olan Yüce Rabbimizdir. Bizim en çok güvendiğimiz, en yakın dostumuz.

Hiç kimsenin, yeryüzünde yaşayan hiç bir insanın Allah’ın dışında herhangi bir yardımcısı yoktur. Ona yardım eden bir insan varsa onu da sebep olarak Allah yaratır. Yarım eden yine Allah’tır. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaştığında, ona yardım ulaştırabilecek olan, üzerindeki sıkıntıyı açıp giderebilecek olan yalnızca O’dur.

... Bir veli (en güvenilir bir dost) olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah yeter. (Nisa Suresi, 45)

Rabbimiz, bizlere rahmetinden, dünya hayatında pek çok nimet yaratmıştır. Olumsuz gibi görünen olayların, zorlukların yanı sıra, yüzlerce olumlu, bunlara çare olacak yol, nimet var etmiştir.
Ancak bu nimetleri Allah’tan bağımsız olarak görmek büyük hata olur. Her nimeti bizlere O verir. Gözümüzle gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimiz, tattığımız, beş duyumuzla algıladığımız hiç bir şey Rabbimizden bağımsız değildirler.

Tüm bunları yaratan Allah’tır ve her biri Yüce Rabbimizin dilemesiyle insanlar için birer nimete ve rahmete dönüşmektedir.

Bütün her şeyi en güzel şekilde yaratan, sonuçlandıran ve bizlere tüm nimetleri ulaştıran Allah’tır. Bu nedenle insanın tüm şükrünü, teşekkürünü bunları kendisine veren Yüce Yaratıcısına yöneltmelidir.

İman edenler bu gerçeğin farkındadırlar.

Müminler, tüm hayatlarını Allah’ın rızasını kazanmaya adamışlardır. Allah için her türlü zorluk ve sıkıntıyı göze alabilecek, her türlü fedakarlığı gösterebilecek şekilde derin imana sahiptirler. Zaten onlar, hayatları boyunca Kuran’da Allah’ın tarif edip bildirdiği ahlakı yaşamak, aynı zamanda bu ahlakı insanlar arasında yaygınlaştırmak ve insanların Allah’a yönelmelerine vesile olmak için ciddi çaba gösterirler. Gösterdikleri çaba karşısında da insanlardan ya da dünyadan herhangi bir beklentileri yoktur. Onların bu kararlılığı göstermekteki amaçları Allah’ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmaktır. O’nun yüceliğini, büyüklüğünü kavrayıp, Allah’a gereği gibi şükredebilmektir. İşte bu nedenle en zor gibi görünen anlarda dahi Kuran’da Ali İmran Suresi’nin 173’üncü ayetinde bildirdiği gibi, “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir...” derler. Ve Allah’ın rızasını arayarak yollarına devam ederler; azim, şevk ve çabayla.

Allah onların teslimiyet ve bağlılıklarına karşılık olarak mutlaka yardımını ulaştıracağını vadetmiştir ve Muhammed Suresi’nin 7’inci ayetinde şöyle bildirmiştir:

“Ey iman edenler, eğer siz Allah’a (Allah adına İslam’a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır.”

https://www.facebook.com/ebrualtan2012
https://twitter.com/ebru_altan_
altanebru@hotmail.com.tr


İzlenme: 1121
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR