kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

DİNDE BASKI VE ZORLAMA YOKTUR

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

İslam dini, sevgi, barış, güzellik dinidir. İslam’da düşünce hürriyeti ve hoşgörü vardır. İslam insanların fikir, düşünce ve yaşam özgürlüğünü açıkça sağlayan ve güvence altına alan bir dindir. İnsanlar arasında gerginliği, anlaşmazlığı, birbirlerinin hakkında olumsuz konuşmayı ve hatta olumsuz düşünceyi dahi engeller.
 
İslam dinini yaşayan insanlar, güzel dinimizin özünü gördükleri için, Allah’a derin imanlarından dolayı bir heyecan ve şevk içinde olurlar. Bu, bir gönül kabulüdür, din samimiyetle yaşanır. İslam’a olan bağlılığın kaynağı Allah’a olan coşkulu aşktır. Bir Müslüman, Allah’a olan aşkı sebebiyle 5 vakit namaz kılar, Allah’a olan aşkından dolayı ibadetlerini düzenli yerine getirir ve büyük bir istekle Kuran ahlakına göre yaşar. Allah, Kuran’da Müslümanların bu özelliğini “gönülden Allah’a yönelenler”, “gönülden katıksız bağlılar” ifadeleriyle haber vermiştir.
 
Din insana pek çok güzellik sunar. Bu güzelliklerin en başında sevgi ve saygı gelir. Herkes karşı tarafın inancına saygı duyar. Herhangi bir baskı, zorlama olamaz.
 
İnsan aklını ve vicdanını kullanarak Allah’ın yüceliğini ve büyüklüğünü kavrayabilir, bu gerçeği Allah Kuran’da belirtmiştir. Hiç kimse bir başkasına dini zorla ve baskıyla kabul ettiremez. Allah’ın “iyiliği emret, münkerden sakındır” (Lokman Suresi, 17) hükmü gereği sadece insanları güzel sözle Allah’ın yoluna davet ederler. İmanı kalbe yerleştirecek olanın Yüce Rabbimiz Allah olduğunu unutmaz ve herkesi seçiminde özgür bırakırlar..
 
Baskı yoluyla yapılan ibadetler, korku ve zorlama ile gösterilen güzel ahlak elbette ki samimi olmayacaktır. Mesela bir insan baskı yöntemiyle İslam’a döndürülmeye çalışılırsa, baskı yoluyla ibadete zorlanırsa, bu onu bir müslüman yapmaz hatta tam tersine etki ederek, dine karşı ve zarar vermeye çalışan biri haline getirebilir.. Ve bu şekilde İslam’ın tamamen karşı olduğu bir yapı ortaya çıkar.
 
İslam ahlakının tebliğ edilmesi ve İslam’ın hükümlerinin, sunduğu güzel ahlakın tanıtılması her Müslümanın üzerine düşen farz ibadetlerdendir, fakat bu, Kuran’ın hükmüne göre, asla baskı yoluyla gerçekleşemez. Sadece insanlar dine davet edilir ve bu güzel sözle yapılır. Aynı şekilde Kuran, Hıristiyanlara da Musevilere de tebliğ edilir, fakat bu kişiler eğer kendi dinlerini yaşamakta ısrar ederlerse, artık Kuran’a göre, onlara yönelik bir zorlama söz konusu olamaz.
 
Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)https://www.facebook.com/ebrualtan2012

https://twitter.com/ebru_altan_


İzlenme: 817
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • tebrikler

    Misafir size aynen atılıyorum ebru hanım bu güzel manidar yazınız için teşekkür ediyorum. 31 Mart 2013 12:15

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR