kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ALLAH’IN DİLEMESİ DIŞINDA HİÇ BİR KARAR ALINAMAZ

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

Her şey Allah’ın kontrolündedir. Her şey bir kader dahilindedir.
 
Allah kaderi o kadar güzel, mükemmel ve uyumlu yaratmıştır ki, ilim sahibi olmayan insanlar konuların kendi kendine oluştuğunu zannederler. Bu yaratılışın mükemmelliğindendir. Aynı zamanda imtihanın sırrıdır. Yaratılış o kadar kusursuzdur ki, olayların zincirleme, kendiliğinden geliştiğine dair bir kanı vardır ancak gerçekte Allah’ın bilgisi olmaksızın tek bir yaprak dahi düşmez:
 
Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır. (En’am Suresi, 59)
 
Güne başladığımız ilk andan, yattığımız zamana kadar gelişen her olay, her detay, aldığımız tüm haberler bir kader dahilindedir. İster insanın dikkati kapalı olsun, ister açık olsun, ister şuurunda olsun, ister olmasın; o farkına varsın, varmasın, her detay, her olay, her incelik, her hareket, her düşünce, her his Allah’ın yaratmasıyla oluşur. Tek bir toz tanesinden, atom altı parçacıklara kadar.
 
Hiç bir insan, hiç bir canlı, hiç bir organizma, hatta sonsuz evrenin en ücra köşesindeki tek bir atom dahi Allah’ın kontrolünden bağımsız hareket edemez. Dünyada yaşayan 6,5 milyar insanın tümü Allah’ın yazdığı kader dahilinde hareket ederler. Tek tek ama tek tek, her şey...
 
Bir hardal tanesindeki iplikçiğe kadar her şey Allah’ın bilgisi ve kontrolü dahilinde yaratılmıştır. Rabbimiz Nisa Suresi’nin, 49’uncu ayetinde, ‘Onlar, 'bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar' bile haksızlığa uğratılmazlar.’ ayetiyle bizlere en ufacık bir şeyin dahi Kendisinin kontrolü dahilinde olduğunu haber vermiştir.
 
İnsanların aldıkları kararları Allah aldırır. Rabbimiz, Hud Suresi’nin 56’ıncı ayetinde, ‘O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiç bir canlı yoktur.’ ifadesiyle bunu bizlere hatırlatır .
 
İnsanlar bağımsız karar aldıklarını, kendi zekaları ve becerileriyle olayları hallettiklerini zannederler. Birçok insanda bağımsız bir varlık olduğu zannı vardır. Bu kişiler tüm meselenin kendi akıl oyunlarına, kıvrak zekalarına, ataklıklarına bağlı olduğu kanısındadırlar.
 
Tarih boyunca inkarcıların, müşriklerin, samimi inanç sahiplerine karşı verdikleri mücadelenin temelinde de bu mantık vardır. Tüm meselenin zekice planlamalara baktığını, doğru çoğunluğu elde ederlerse, zeka oyunları ve kurnazlıklarla müslümanları alt edebileceklerini düşünmüşlerdir. Halbuki unuttukları çok ana ve hayati bir konu vardır. O da her şeyin Allah’ın gücü ve kontrolü dahilinde olduğu, her
 
şeye Allah’ın şahit olduğu gerçeğidir. O sırada bu insanlar, sağlarında ve sollarında her şeyi yazan, kayda alan meleklerden haberdar değildirler, o sırada bu insanlar Allah’ın onlara şah damarlarından daha yakın olduğunun da farkında değildirler; konuşan iki kişiden üçüncüsünün, üç kişiden dördüncüsünün Allah olduğunun da şuurunda değildirler.
 
Her şeyden önemlisi Allah’ın samimi iman edenlerin aleyhine, kötülükleri tasarlayıp düzenleyenlere asla yol açmayacağının, hiç farkında değildirler. Onlar biraz önce de değindiğim gibi herşeyin iyi bir planlamaya ve zekice ataklara tabi olduğunu zannederler. Oysa tüm planlamaları Allah bilir. Allah, Kendi dostlarına, samimi iman eden kullarına karşı tuzak kurmaya çalışan hiç bir insana, hiç bir topluluğa yol açmaz, onları asla başarılı kılmaz. Allah dostlarına her tuzak kurmaya kalkanın tuzağını kendi başına geçirir.
 
Rabbimiz Nahl Suresin’inin 26’ıncı ayetinde, ‘Onlardan öncekiler, hileli-düzenler kurmuşlardı da, Allah(ın azab emri) onların kurdukları yapıların temellerine geldi, böylece üstlerindeki tavan tepelerine çöktü; azab onlara şuurunda olmadıkları yerden gelmişti.’ diye bu kişilerin farkında olmadıkları bir gerçeği açıklamıştır.
 
Allah kendi yolunda mücadele eden, İslam ahlakının güzelliğini insanlara anlatmaya gayret eden, samimi hiç bir kulunun aleyhinde kimseye yol vermez. Bu daha en başından tuzağı kuranlar açısından yenilgiyle yaratılmıştır. Ayette Rabbimizin bildirdiği gibi, kendi kurdukları tuzak, hiç beklemedikleri, hesap edemedikleri bir şekilde kendi tepelerine gelip çöker.
 
Dolayısıyla bağımsız hareket ettiğini zanneden hiç bir kimse Allah’tan bağımsız hareket edemez. Dünya hayatını en ince detaylarla, sonsuz ilmiyle yaratan Rabbimiz, tüm ilmin sahibi olan, Sonsuz gücü ve Kudretiyle bunları ayakta tutan, Kendisine asla bir yorgunluk dokunmayan, tüm eksikliklerden münezzeh olan Rabbimiz, hem dünyada hem ahirette her zaman müminlerin destekçisidir; zafer Kendi taraftarlarınındır.
 
Mehdiyet çağında bulunduğumuz bu dönemde de İslam ahlakının üstünlüğünün güzel zaferi Allah dostlarınındır. Ahiret mutluluğu da yine inşaAllah Rabbimiz’in müslümanlara hazırladığı sonsuz bir hediye olarak yalnız müminlerindir.


İzlenme: 1150
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR