kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ALLAH HERŞEYİ HAYIRLA YARATIR

Ebru Altan

Ebru Altan

E-Posta : altanebru@hotmail.com.tr

Dünya hayatında yaşanan imtihan ortamının önemli bir sırrı vardır. Bu sırrı kavrayan müminler her ne zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar her zaman neşeli, sabırlı ve mutlu olurlar. Su sır kader gerçeğidir. Mümin her olayın, her durumun Allah tarafından bir kader üzerine yaratıldığını ve olan biten herşeyin Allah’ın kontrolünde olduğunu hiç unutmaz. Herkesin hayatlarını doğduğu andan öldüğü ana kadar tüm detaylarıyla yaratan Allah’tır. Kuran’da bu gerçek şöyle bildirilir:

Gaybın anahtarları O'nun Katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır. (En'am Suresi, 59)

İnsan zamana bağlı olarak yaşadığı ve sadece yaşadığı andan bakarak olayları değerlendirdiği için olayların gelecekteki hikmetlerini ve hayırlarını her zaman göremeyebilir. Oysa Allah zamandan münezzehtir ve zamana bağlı olarak yaşayan tüm insanların hayatlarını öncesi ve sonrası ile bilir. İşte burada kader gerçeği karşımıza çıkar. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi kader Allah’ın olmuş ve olacak olan bütün olayları tek bir an içinde bilmesidir. Bizim sonucunu ve gelecekte nasıl şekilleneceğini bilmediğimiz bütün olaylar Allah katında tek bir an içinde olup bitmiş ve sonuçlanmıştır.

Bu sebeple de insanın imtihanı, aslında başı ve sonu belli olan bir imtihandır. Ancak Allah bize olayları biz yaşadıkça gösterir.

Kader, Allah’ı inkar edenlerin kavrayamadıkları bir ilim iken, Allah’a samimi olarak iman edenlerin dünya hayatları boyunca karşılaştıkları tüm denemeleri güzellikle karşılamalarını sağlar. İman edenler, Allah’ın dilemesi dışında başlarına hiçbir musibetin gelmeyeceğini, Allah’ın herşeyi kuşatıp, bilen olduğunu bilirler ve bunu bilmenin rahatlığını ve huzurunu yaşarlar.

Allah kendisine samimi olarak bağlanan ve kadere iman eden kullarına dünyada kolay bir imtihan yaratmıştır. Allah’a tevekkül eden bir Müslüman, hayatı koltuğunda film izleyen bir kişinin rahatlığında izler. Bazen daha hareketli, bazen daha durgun, bazen heyecanlı bazen sakin tüm görüntüleri imanının heyecanı ile takip eder. Karşısına çıkan her görüntü planlanmış ve Allah’ın kontrolünde olan görüntülerdir.

Kaderi kavrayan bir insan Allah’ın karşısına, onu denemek için türlü görüntüler çıkaracağını ve bu görüntülerin hepsinde çok güzel ahlak göstermekle mükellef olduğunu bilir. O nedenle nefsinin hoşuna gitmeyen bir durum bile olsa Müslüman herzaman güzel ahlakın Allah katında ne kadar değerli olacağını unutmaz. Müslümanlar hiçbir sıkıntı karşısında asla üzüntü, stres, acı gibi duygulara kapılmazlar. Çünkü  hayır ya da şer gibi görünen bütün olayları Allah’ın Müslümanların lehine ve hayrına çevireceğini bilirler.

Ancak şu yanlış anlaşılmamalı; Allah’a samimi olarak iman eden müminlerde hayatları boyunca çok fazla sıkıntı ve zorlukla karşılaşabilirler. Allah ciddi hastalıklar verebilir, paralarını, mallarını kaybedebilirler, kaza geçirebilirler, yaralanabilir hatta şehit olabilirler, olmadık iftiralara uğrayabilir, hapse atılabilirler. Ancak her ne olursa olsun mümin için hayırdır, asla şer değildir. Çünkü Allah müminlere, başlarına gelen her denemeye karşı gösterdikleri sabrın ve güzel ahlakın karşılığını ahirette kat kat verecektir. Ve müminler sonsuz ahiret hayatı ile karşılaştırıldığında bir göz açıp kapama süresi kadar olan dünya hayatından sonra cennetle ödüllendirileceklerdir.

Hayatları boyunca bu gerçeğin farkında olan inananlar işte bu nedenle başlarına gelen herşeyi sevinçle karşılarlar. Dünya hayatında yaşanan her zorluk ahirette güzellik olarak karşılarına çıkacaktır.

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

Allah'a iman eden, kadere tevekkül eden hiç kimse sonsuza kadar hiçbir korku ve mahzunluk yaşamayacaktır:

Şüphesiz: "Bizim Rabbimiz Allah'tır" deyip sonra doğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); artık onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Ahkaf Suresi, 13)

 

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah'a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 112)

 

 

 

https://www.facebook.com/ebrualtan2012

https://twitter.com/ebru_altan_


İzlenme: 1969
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR