kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

PAUL WALKER...

Didem Rahvancı

Didem Rahvancı

E-Posta : didemrahvanci@yahoo.com

Fast and Furious’un Paul  Walker’ı ölmüş. Allah rahmet eylesin.  Yazılanları biraz okudum. Genelde söylenen sözler hep benzer. “Çok gençti”, “Ölüm ona yakışmadı”, “Hayırrrr!”, “Hızlı yaşadı genç öldü.” Belki Paul Walker’da birkaç sene önce arkadaşı  Heath Ledger için aynı sözleri söylemişti.  Ya da Amy Winehouse için... Belki bugün Paul Walker için bu konuşmaları yapanlardan bazıları için de bir kaç sene, hatta ay, hatta gün sonra aynı konuşmalar yapılacak.

Çünkü herkes bir gün kesin olarak ölecek ve kimin ne zaman öleceğinin bilgisi ancak Allah katında saklı. Allah herkes için bir kader yaratmış ve kişi her ne yaparsa yapsın o kaderin önüne geçmesi mümkün değil.  Kaderi tam kavrayamayan insanlar bazen ölen kişilerin arkasından şöyle konuşmalar yaparlar; “O arabaya binmeseydi , bizle gelseydi ölmeyecekti.”, “O gün şurada olsaydı ölmeyecekti.”, “Gitme demiştim, çok ısrar etmiştim, beni dinleseydi ölmeyecekti.”

Ölümün sebebi, ne bir kaza, ne bir hastalık, ne de başka bir şeydir. Bütün bu sebepleri yaratan Allah’tır. Kaderimizde belirtilen süre dolduğu zaman, herhangi bir sebeple hayatımız sona erer. Bir trafik kazası, bir kalp krizi, boğaza takılan bir lokma, bir deprem sarsıntısı ....Ve insan, elindeki tüm maddi imkanını seferber etse dahi, kendisi için belirlenmiş olan ölüm zamanından bir an bile fazla yaşayamaz.

Paul Walker’ın ölmeden yarım saat önceki resimlerini gördüm. Resimlere bakarken düşündüm. 40 yaşında bir insan. Hayata yönelik çok fazla planı vardır kesin. Ama muhtemelen ölüm bu planların içinde hiç değildir. En azından yarım saat sonra gelecek bir ölüm…

O kırmızı son model arabanın kapısından içeri binerken aklında bir tek ölüm yoktur, ama ölüm melekleri  belki de o esnada yanındadır. Belki şu an sizinde yanınızdadırlar ve sizin de yarım saat sonra canınızı almayı planlıyorlardır.

İnsan kaderini yaşar. İnansa da, inanmasa da her şey Allah’ın kontrolündedir ve insan her saniye Allah’ın kendisi için yarattığı kaderin içindedir.  İster kişi bu durumu inkar edip herşeyin kendi kontrolü altında olduğunu düşünüp, kendisinin birşeylere güç yetirdiğini zannetsin, isterse bu mutlak gerçeği kavrayıp tam bir teslimiyetle Allah’a teslim olsun. 

İnsanın kaderi bir film gibidir. CD’deki film çekilmiş ve o CD’nin içine yerleştirilmiştir. Aynı CD’yi milyon kere izlesenizde,  filmin her karesi aynıdır ve aynı sonla biter. Ne yaparsanız yapın CD’deki filmde bir değişiklik yapamazsınız. İnsanın hayatı ve kaderi de aynı şekildedir.  Ne yaparsanız yapın içindeki kareler ve sonu aynı olacaktır.

Kader de olanı yenme, kaderin akışını değiştirme gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta  “ben kaderimi değiştirdim” diyen bir insan da, aslında kaderinde yazılı olan bir cümleyi söyler.

Allah “Allah’ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır...(Al-i İmran Suresi, 145) diye bildiriyor. Ölüm süresi belli bir yazıdır. Ve o süre gelince herkes ölür. İster genç olsun, ister yaşlı, ister çocuk, ister zengin olsun, ister fakir, ister ünlü olsun, ister ünsüz.

Canları alındığı anda herkes Allah katında eşittir. Kimsenin, yaşı, ünü, zenginliği söz konusu değildir artık. Tek önemli olan o kişinin takvasıdır, Dünya’da yaptığı iyiliklerdir ve Allah’a olan yakınlığıdır.

Bu yazıyı okuyan kimse ne zaman öleceğini bilemez.  Hangi yerde öleceğini de bilemez.  Ama Allah bilir. Herkesi ve herşeyi yaratan Allah, bir yaprağın dahi nerede, ne zaman düşeceğini bilen Rabbim, her insanın da nerede öleceğini  ve nasıl canının alınacağını kesin bilir.

Bu nedenle, uzun yaşama hesapları yapmak yerine insan, Allah’a karşı sorumlu olduğunu ve hesap gününde bütün yaptıklarının hesabını vereceğini bilerek, Kuran’ın yoluna uygun olarak yaşamalıdır. Aksi halde, sonsuz hayatı için bir hazırlık yapmaması, bunun için kendisine tanınan bu tek ve son fırsatı kaçırması ve ebediyen cennetten mahrum kalması kendisi için gerçekten de çok acı bir durum olur. Ebediyen cennetten mahrum olan biri sonsuz azap mekanı olan cehenneme gidecek bir ahlak gösteriyor demektir. Bu nedenle dünyada boşa geçen her saniye hem çok büyük bir kayıp hem de çok acı bir sonuca doğru atılan yeni bir adımdır.

didemrahvanci@yahoo.com
https://twitter.com/DidemRahvanci
http://didem-rahvanci.com

 


İzlenme: 746
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR