kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

MÜSLÜMANLARIN AKAN KANI İSLAM ÜMMETİNİN BİRLİK OLMASI İLE DURUR

Didem Rahvancı

Didem Rahvancı

E-Posta : didemrahvanci@yahoo.com

 İslam’da birlik vardır, beraberlik vardır, sevgi ve kardeşlik vardır. Allah Kuran'da "... Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur." (Enfal Suresi, 73) diyerek yeryüzünde bozgunculuğun, fitnenin son bulması için iman edenlerin birbirleriyle dost olmaları, ittifak etmeleri, birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğini bildirmiştir.

Bu emre uymak bütün Müslümanların sorumluluğudur. İslam dünyasının, Müslümanların birlik olmasını, tek bir çatı altında toplanmasını istemesi lazımdır. Birlik istemeyen –Allah korusun- ayrılık istiyor demektir ve ayrılığın –yıllardır şahid olduğumuz gibi- İslam dünyasına hiçbir faydası yoktur. Müslümanların gücü, kuvveti ve menfaati birlik olmaktadır. Ayrıca Kuran'a göre müminlerin birlik olmaları farzdır. Ayetlerde Allah şöyle bildirir:


Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar.  (Al-i İmran Suresi, 103)

Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir. (Enfal Suresi, 46)

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Ve haklarına tecavüz edildiği zaman, birlik olup karşı koyanlardır. (Şura Suresi, 39)

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak cehd edenleri (mücadele edenleri) sever. (Saff Suresi, 4)

Ayetlerden de açıkca anlaşıldığı gibi Müslümanların acil olarak birlik olmaları, öz kardeşler gibi sevgiyle birbirlerine bağlanmaları, çekişip tartışmamaları, birbirlerinin velileri ve dostları olmaları, birbirlerini her koşulda koruyup kollamaları, birbirleriyle istişare halinde olmaları ve birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf halinde inkara karşı ilmen mücadele etmeleri farzdır.

Bu durumda tüm bunların aksi bir tutum sergilemek, yani birleştirici değil ayırıcı olmak,  Müslüman kardeşlerine sevgiyle ve şefkatle yaklaşmamak,  Müslüman kardeşlerine karşı affedici, koruyucu ve kollayıcı olmamak, inkara karşı verilen ilmi mücadelede Müslümanlarla kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlamamak haramdır.

Bir İslam Birliği’nin olmaması, Müslüman ülkeler arasındaki ayrılık ve dağınıklık, Müslümanların kendi aralarındaki çatışmalar İslam dünyasından ortak bir ses yükselmemesi, mazlum Müslüman halkları da savunmasız bırakıyor. Mısır’da, Suriye’de, Filistin'de, Keşmir'de, Doğu Türkistan'da, Patani’de, Moro'da ve daha pek çok yerde zavallı kadınlar, çocuklar ve yaşlılar ihtiyaç içinde zulümden kurtarılmayı bekliyorlar. Bu masum insanların sorumluluğu herkesten önce, İslam dünyasının üzerinde. Müslümanlar, Peygamberimiz (sav)'in "Müslüman, Müslümana zulmetmez ve onu tehlikede bırakmaz" sözünü hiç unutmamalılar.

İslam dünyası, ayrılıkları ve farklılıkları bir kenara bırakmalı. Tüm Müslümanların "kardeş" olduğu gerçeğini hatırlamalı ve bu manevi kardeşliğin getirdiği güzel ahlak ile tüm dünyaya örnek olmalı. İman edenlerin birbirleri ile kardeşliği, Allah'ın bir lütfu ve nimetidir. Samimi Müslümanlar bu nimet için Rabbimiz'e şükretmeli ve Allah'ın "dağılıp-ayrılmayın" emrini unutmamalıdır.

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın...  (Al-i İmran Suresi, 103)

didemrahvanci@yahoo.com
https://www.facebook.com/didem.rahvanci
https://twitter.com/DidemRahvanci
http://didemrahvanci.blogspot.com


İzlenme: 1116
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR