kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

HER OLAYI ALLAH YARATIR

Didem Rahvancı

Didem Rahvancı

E-Posta : didemrahvanci@yahoo.com

Kuran ahlakından uzak bir hayat yaşayan insanların yaşamların da mutsuzluğun, huzursuzluğun, sıkıntı ve gerginliğin büyük bir yeri vardır. Bu kişiler hoşlarına gitmeyen en ufak bir olayda bile hemen sinirlenir, üzüntüye kapılır ve tartışmacı bir hal alırlar. Bunun nedeni Allah’ın onlar için yarattığı kaderin mükemmelliğine  iman etmemeleri ve her an, her şeyi yaratanın Allah olduğunu unutmalarıdır. Bu durumu unutunca da hayatlarını öfke, ümitsizlik, sıkıntı ve mutsuzluk içinde geçiririler.

Oysa salih bir müminin en önemli özelliklerinden birisi tevekkülü, sabrı ve Allah’a olan güvenidir. Mümin bir insan doğduğu andan itibaren, karşılaştığı küçük büyük bütün olayları Allah’ın yarattığını ve herşeyi kontrolü altında tuttuğunu bilir. Bu nedenle de olumlu gördükleri olaylarda mutlu olup, olumsuz zannettikleri olaylarda hemen hüzne kapılan kişilerin aksine her olayda ve her durumda o olayın ardında mutlaka bir hikmet olduğunu düşünerek mutlu olur.

Kaderi yaşamak ve Allah’a tevekkül etmek müminin konforudur. Çünkü Allah müminin kaderini başından sonunda kadar hikmet ve hayırlarla yaratmıştır. İmanlı bir kişi en zor durumda bile Allah’ın ona zorlukla birlikte bir kolaylık vereceğini bilir ve tevekkülün rahatlığını, huzurunu yaşar. Allah tevekkülü ayetlerinde Müminlerin önemli bir özelliği olarak bildirir.

 

Mü'minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. O'nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (Enfal Suresi, 2)

Salih müminler bir olay hiç istemedikleri bir yönde gerçekleşse dahi onda mutlaka bir hayır olduğunu bilirler. Çünkü olan olayların hangisinde hayır, hangisinde şer olacağını yanlızca Allah bilir.

 “... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216)

Allah’ın Bakara Suresi’nde de insanlara bildirdiği gibi insanın kendisi için çok hayırlı ve olumlu sandığı bir durum aslında onun hem ahirette hem de Dünyada mutsuz olmasına yol açabilir. Aynı şeklide istemediği bir durum belki de ona huzur, rahatlık, bereket ve bolluk getirecektir. Bunların bilgisi yanlızca Allah katındadır ve gerek hayır gerekse şer gibi görünen her olayı Allah yaratır.

Allah’ın dilemesi dışında olan bir olayı değiştirebilecek olan kimse yoktur. Allah bir kulu için bir şey dilerse o mutlaka olur.

 “Allah sana bir zarar dokunduracak olsa, O’ndan başka bunu senden kaldıracak yoktur. Ve eğer sana bir hayır isterse. O’nun bol fazlını geri çevirecek de yoktur. Kullarından dilediğine bundan isabet ettirir. O, bağışlayandır, esirgeyendir.” (Yunus Suresi, 107) 

Bu sebeple Allah’ın yarattığı her olay, hayır gibi görünse de, şer gibi de görünse mümin için hayırlıdır. Mümine düşen yanlızca Allah’a dayanıp, güvenmek, hep olumlu düşünemek ve Allah’ın yarattığı olaylardaki hayrı görmeye çalışmaktır.

https://www.facebook.com/didem.rahvanci
https://twitter.com/DidemRahvanci
http://didemrahvanci.blogspot.com/


İzlenme: 1900
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR