kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

İSLAM SADECE MÜSLÜMANLARA MI ANLATILIR?

Deniz Tanık

Deniz Tanık

E-Posta : deniztanik@hotmail.com.tr

Dünya nüfusu 7 milyarı geçti, geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre dünyada 10 kişiden 8’i bir dine inanıyor. 7 milyarlık dünya nüfusunun yüzde 32'si Hıristiyan, yüzde 23'ü ise Müslüman.

Yine bu araştırmaya göre 1.1 milyar inançsız insan var yani bu kişiler herhangi bir dini gruba bağlı değil. Dini olmayan kişiler sayı çokluğu olarak Hıristiyan ve Müslümanların ardından geliyor ki bu kişilere Allah’a inanan ancak dine inanmayan kişiler de dahil...

Bize en yakın kıtalardan biri olan Avrupa’daki Müslüman nüfus ise sadece %2,

Çin’de ise 700 milyon hiçbir dine mensup olmayan  kişi bulunuyor.

Bu istatistiklerin bize gösterdiği durum çok açık, dünyadaki Müslüman sayısı çok az.

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre, Müslüman nüfusa sahip ülkelerin sıralaması ise şöyle:

Endonezya – 221 milyon
Hindistan – 177 milyon
Pakistan – 176 milyon
Bangladeş – 144 milyonun üzerinde
Nijerya – 88 milyonun üzerinde
Mısır - 79 milyonun üzerinde
İran -77 milyonun üzerinde
Türkiye - 74 milyonun üzerinde
Etiyopya - 46 milyonun üzerinde
Cezayir - 36 milyonun üzerinde

Müslümanların sayısı dünya çapında bu kadar azken ve Allah Kuran’da İslamiyet’in tüm dünyaya hakim olacağını vaad etmişken bazı kardeşlerimizin tebliğ konusunda çok önemli iki yanlışları var.

Bunlardan bir tanesi tebliğ yapılacak kitleleri, tebliğ yapılabilecek kişileri sınırlandırmaları, ikincisi ise Müslümanların kaliteli bir yaşama ve görünüşe sahip olmalarının gerekliliğini anlamamaları.

 

Tebliğ yapacak/yapılacak kitleleri ve kişileri sınırlandırmanın yanlışlığı

Sadece belli bir kesimin yani belli görünüşe sahip ve İslam konusunda eğitim almış kişilerin müslümanlığı iyi bileceğini ve dolasıyla sadece onların dinimizi anlatabileceğini iddia edenler büyük bir yanlış yapıyorlar.

Onlara göre sadece kıyafeti kapalı olan, başında örtü bulunan, ilahiyat ya da imam hatip mezunu kişiler dini anlatmalı, diğerleri ise dini kelimeleri ağzına almamalı, ayetleri bile okumamalı ve insanlara anlatmamalı.

Dolayısıyla dekolte giyen ya da denize giren bir bayana ya da başka bir dinden insana Kuran’ın anlatılmaması gerektiğini de iddia etmiş oluyorlar ki bunlar hiçbir şekilde kabul edilebilir mantıklar değildir.

Bu kişilerin garip bakış açısına göre, dekolte giyen bir bayana dinin anlatılmaması gerekir ya da bir Hıristiyana tebliğ yapamazsınız çünkü onlarla dost bile olmamanız gerektiğini iddia ederler.

Elbette ki bütün bunlar Kuran ayetlerinde bildirilenlere tamamen zıt düşüncelerdir. Kuran’a göre müslümanlar hiçbir ayrım olmadan herkese tebliğ yapmakla sorumludurlar.

Kitap Ehli yani Hristiyan ve Museviler Müslümanların İslam’a davet etmekle yükümlü oldukları topluluklardan biridir. Onlar da Kuran’a tabi olmak ve Peygamberimiz (sav)’i de son peygamber olarak kabul etmekle yükümlü kılınmışlardır.

Allah Kuran’da, Kitap Ehliyle sosyal ilişkiler içinde olunabileceğini, onları “Allah birdir” demeye davet etmemiz gerektiğini bildirmiştir:

De ki: "EY KİTAP EHLİ, BİZİMLE SİZİN ARANIZDA MÜŞTEREK (OLAN) BİR KELİMEYE (TEVHİDE) GELİN. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten Müslümanlarız." (Al-i İmran Suresi, 64)

Bu hükmün gerçekleşmesi için tebliğ yapmamız bunun için de öncelikli olarak Kitap Ehli ile dostluklar kurmamız, onların güvenlerini ve sevgilerini kazanmamız gerekir. Dolayısıyla “belli kişilere tebliğ yapılabilir” mantığının mantıksızlığı ve yanlışlığı çok açıktır.

Başı açık olan bir insan son derece dindar olabilir, dekolte giyinerek, denize giren, plajlarda dolaşan insanlar diledikleri zaman Kuran okuyabilirler. Özellikle kadınlara karşı böyle garip sınırlandırmalar yapmak bu kişilerin dini kendilerinden uzak görmelerine neden olur ki bunun vebali büyük olabilir.

İnanan bir insan her zaman Kuran okuyabilir, her şart ve ortamda Allah’ı anabilir, dini anlatabilir. Kuran’a uygun olan budur.İzlenme: 947
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR