kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Türkiye’nin Kaderindeki Cumhurbaşkanı Kim Olacak?

Damla Pamir

Damla Pamir

E-Posta : damlapamir@hotmail.com.tr

28 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün görev süresinin bitimiyle birlikte yeni bir seçime gideceğiz. 2007 anayasa değişikliği referandumu sonucu gerçekleşen değişiklikle, tarihimizde ilk kez Cumhurbaşkanını halk seçecek. Bir ilki yaşayacak olmamız sebebiyle herkesi şimdiden bir heyecan sardı.
 
Büyük bir merakla beklediğimiz adaylar ise geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sn. Kılıçdaroğlu’nun ve Sn. Bahçeli’nin çatı aday olarak karar verdikleri isim Ekmeleddin İhsanoğlu oldu, BBP de bu adayı destekleyeceğini ifade etti. Ak Parti’nin adayı ise Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklandı. HDP’nin adayı ise Selahattin Demirtaştı.
 
Evet, adaylar belli oldu... Peki seçimlerde Cumhurbaşkanı seçeceğimiz kişinin ideolojisi ve özellikleri ne olmalı?
 
Öncelikle, biz dindar bir milletiz. Ülkemizin insanlarında imanın verdiği güzel ahlakın yansımaları herkesingörüp bileceği kadar açık.Türk milleti dediğimizde aklımıza hayırsever, mütevazi, misafirperver, merhametli, şefkatli, samimi insan görüntüleri gelir. Tüm bu güzel özellikler milletimizin imanından kaynaklanır. Türk halkını temsil edecek Cumhurbaşkanı’nın da bağnazlıktan uzak, modern İslam anlayışını benimsemiş, taassuptan kaçınan,açık fikirli bir kişi olması tercihimizde önemli bir rol oynayacaktır.
 
Ayrıca, Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin halkımızla iç içe, samimi bağlantıda olması da bizim için çok önemli. Yeri geldiğinde yer sofralarında Anadolumuzun vefakar, yiğit halkıyla yemek yiyen, yeri geldiğinde çocukların arasında katılıp onlarla arkadaş olan, yeri geldiğinde yaşlı bir teyzenin ellerinden öperken, onun ihtiyaçlarını dinleyip yardımcı olurkengöreceğimiz, sıcakkanlı, tüm toplumu kucaklayan bir Cumhurbaşkanı profili sanırım tüm milletimiz tarafından desteklenecektir.
 
Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin,kadınları ön plana alan bir politika izlemesi onu Cumhurbaşkanlığı yarışında bir adım öne taşıyacaktır. Kadınları yönetimde daha yüksek yerlere getiren, kadınların güvenliği ve rahatını sağlayacak bir yol haritası çizen ve bunu yürürlüğe koyan, başı-açık kapalı ayırdetmeden tüm kadınlarımızı el üstünde tutan ve onların fikirlerine ağırlık veren bir Cumhurbaşkanı tüm dünyaya örnek olabilir.
 
Bu yazımda asıl üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Şu an Türkiye çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya: BÖLÜNME TEHLİKESİ... Federasyon, özerklik ve başkanlık sistemi sözlerinin havada uçuştuğu bu dönemde, kendimizi parçalanmış topraklar içinde bulma ihtimalinden büyük bir tedirginlik duyuyoruz.
 
PKK’nın hain bir amacı var; ülkemizin Güneydoğu bölgesinde ayrı bir komünist Darwinist Stalinist yapı oluşturup hatta devlet kurup oradaki Kürt kardeşlerimize geçmişte yaşadıkları acıları tekrar tattırmak.
 
İşte bu tehlikeye karşı Cumhurbaşkanı olacak kişinin dimdik durması ve topraklarımız konusunda asla taviz vermeyeceğini göstermesi gerekiyor. Çünkü bizler Osmanlı döneminden bu yana Türk-Kürt-Laz-Alevi-Çerkes–Arnavut ayrı olmadan bu topraklarda güvenlik içinde hep birlikte yaşadık ve bundan sonra da böyle yaşamak istiyoruz. Bu saatten sonra da bu durumun değişmesini kabul etmemiz mümkün değil.
 
Konuşmalarıyla tüm toplumu kucaklayan, ülke ayrımı yapmadan tüm dünyadaki mazlumları koruyup-kollayan, ayrımcılığa, bölünmeye karşı dik duran, icraatlarıyla ülkemizin milli manevi değerlerinigözetmesiyle ve en önemlisi her zaman sevgi dolu kucaklayıcı bir üslup kullanmasıyla ön plana çıkacak bir Cumhurbaşkanı hiç kuşkusuz ki kendisineoy vermeyen kişilerin bile sevgisini ve desteğini kazanacaktır.
 
Kafamızdan türlü türlü detaylar ve sorular geçerken ve hepimiz merak içerisinde seçim sonucunu beklerken hatırlatmak istediğim çok önemli bir konu daha var. Kader gerçeğini unutmayalım!
 
Kaderde bu seçim biz daha doğmadan oldu ve bitti. Allah, Türkiye’nin ve dünyanın hayrına olacak kişiyi seçti, bunu da kimsenin değiştirmesine imkan yok. Kaderde yaratılan her şeyin bizler için en hayırlısı olduğunu bilmek kalbimizde müthiş bir huzur hissine vesiledir. Allah, bizim için en güzelini seçmiş, biz sadece bir film şeridi gibi kaderimizdeki görüntüleri izlemeye devam ediyoruz...


İzlenme: 764
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR