kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ÖRNEK KADIN: HZ. MERYEM

Birgül Erdemir

Birgül Erdemir

E-Posta :

Dünyaya Hz. İsa'yı getirme şerefine nail olan Hz. Meryem, hayatının her anında, yaptığı her işte Allah'a yönelen, Allah'ın ismini yücelten, Rabbimize yürekten bağlı, samimi bir mümindir.

Devrin cahiliye insanları tarafından atılan iftiralara, gösterdikleri baskıya ve zorluklara hiç aldanmayıp, Allaha samimi bir şekilde itaatkârlığına tam örnek bir Müslüman gibi devam etmekteydi.

Allah, her zorluğa karşı tek başına cesurca göğüs gelen Hz. Meryem’i seçmiş ve onu en güzel şekilde yetiştirerek tüm kötülüklerden arındırmıştı.

Allah onu âlemlerin kadınlarına üstün kılarak,  Hz. Meryem’i üstünlüğünü Kuran´da şöyle bildirmektedir:

 

Hani melekler: "Meryem, şüphesiz Allah seni seçti, seni arındırdı ve âlemlerin kadınlarına üstün kıldı," demişti. "Meryem, Rabbine gönülden itaatte bulun, secde et ve rükû edenlerle birlikte rükû et." (Al-i İmran Suresi, 42-43)

 

Hz. Meryem de ailesi gibi, yaşadığı toplumda Allah'a olan bağlılığı, ihlası ve samimiyeti ile tanınan bir Müslümandı. Allah, onun Kendisi ‘ne 'gönülden bağlı olanlardan' olduğunu bildirmektedir.

Hz. Meryem'in çevresindeki insanlar arasında bilinen bir başka özelliği ise, 'ırzını korumuş olması' yani iffetine olan düşkünlüğüdür. Allah, Hz. Meryem'in bu üstün ahlakını Kuran'da şöyle haber vermektedir:

 

İmran'ın kızı Meryem'i de (Allah örnek verdi). Ki o kendi iffetini korumuştu. Böylece Biz ona Ruhumuzdan üfledik. O da Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını tasdik etti. O (Rabbine) gönülden bağlı olanlardandı. (Tahrim Suresi, 12)

İffetini koruyan (Meryem); Biz ona Kendi Ruhumuzdan üfledik, onu ve çocuğunu insanlığa bir ayet kıldık. (Enbiya Suresi, 91)

 

Allah’ın Hz. Meryem’e bahşettiği bu üstün ahlak ve üstün kişilik, cahiliye kadınlarında kişilik ve ahlak bakımından asla bulunmaz.

Cahiliye kadınların yaşayış amaçları, idealleri, değer yargıları, din anlayışları bile çok farklıdır.

Allah kuranda erkek ve kadının eşit yaratığını, dini sorumluluklarını yerine getirmede ayni ölçüde olduklarından bahseder, Elbette ki fiziki güçleri ve yapıları bakımından kadının yapabilecekleriyle erkeğin yapabileceği işler birbirinden farklıdır. Ancak cahiliye toplumlarındaki bu ayrım, bunun dışında, kadının akıl ve beceri yönünden de daha güçsüz görülmesine dayalı bir ön yargıdan kaynaklanmaktadır.

Mesela cahiliye toplumunda, kadının sosyal hayatında sürekli dedikodu, kıskançlık ve sürekli eleştirtici bir ruh hali vardır.

Bunun yani sıra fikir üretme gibi bir durumları yoktur, çünkü cahiliyle toplumunda kadın sürekli beceriksiz, zayıf akili, duygusal, ağlama acık ve en vahimde dini sorumluklar yerine getirmede arka planda olandır.

İslam kadına üstünlük, şeref ve özgürlük bahşetmiştir ve Allah bunu bir ayetinde söyle açıklıyor:

 

“Erkek olsun, kadın olsun, bir mümin olarak kim Salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz.” (Nahl Suresi, 97)

 Allah, kadın olsun erkek olsun diyor bir ayrım yapmıyor, yani kim Salih bir amelde bulunursa iste biz onu güzel bir hayatla yasatırız diyor.

 

 

Cahiliye kadının bir başka özeliği de, dindar gibi görünüp, hayatını Allah rızasına göre değil aksine menfaatine göre bicim vermesidir.

Tabiyi bu anlayışta, kadına cahiliye toplumu tarafında inandırılmıştır.

Nitekim “Allah rızası”,  kavramını anlamayan ve bilmeyen bu toplum, dini bile menfaatine göre yaşar.

Örneğin, namaz, oruç, hac gibi ibadetleri sırf gösteriş amaçlı yaparlar, ayni zamanda kuranda okurlar veya okuyormuş ve anlıyormuş gibi yaparlar, fakat ne anlarlar nede kuran ahlakini hayatına geçirirler. Tam münafık bir karakter beslerler kendilerinde.

 

Müslüman bir kadına yahut erkeğe yakışan,  kınayanın kınamasından korkmayan bir karakter içinde olması, menfaatten, çıkardan uzak, kuran ahlakını dünyaya hâkim olması içinde gayret içinde olması gerekiyor.

 

Allah bir ayetine söyle açıklıyor:

 

…Allah yolunda mücadele ederler, dil uzatanın kınamasından korkmazlar. İşte bu, Allah’ın ihsanıdır. Onu dilediği kimseye verir. Allah’ın ihsanı geniştir, her şeyi bilendir. Maide süresi 54


İzlenme: 816
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR