kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Hz Muhammed (sav) Aşkı

Birgül Erdemir

Birgül Erdemir

E-Posta :

İnsanlığın en güzeli en üstünü olan Peygamber efendimiz (sav) tüm hayatını Allaha adayarak tam örnek bir davranış göstermiştir.

Hayati boyunca Allaha tam teslimiyet göstererek, insanlığı kuran i kerime yani Allah’ın son dinine davet etmiştir.

Peygamber efendimiz (sav)  güvenilir olmasıyla beraber etrafındaki herkese, ister farklı ırktan olsun ister farklı dinden olsun herkese merhametle yaklaşıp üstün ve tam örnek bir ahlak göstermiştir.

Peygamberimiz (sav)'in çok güzel bir ahlaka sahip olduğunu Allah Kuran'da şöyle bildirmiştir:

Nun. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun. Sen, Rabbinin nimetiyle bir mecnun değilsin. Gerçekten senin için kesintisi olmayan bir ecir vardır. Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin. Artık yakında göreceksin ve onlar da görecekler. Sizden, hanginizin 'fitneye tutulup-çıldırdığını'. Elbette senin Rabbin, kimin Kendi yolundan şaşırıp-saptığını daha iyi bilendir ve kimin hidayete erdiğini de daha iyi bilendir. (Kalem Suresi, 1-7)

Allaha derin bir aşkla ve tutkuyla muhabbeti yaşayan sevgiler sevgilisi Peygamberimiz (sav) , sadece kendisine Vahyolunana uymuş ve insanların rızasını gözetmeden, insanlardan çekinmeden sadece Allah'ın bildirdiklerini yapmıştır.

 

Allah´ in resulünün diş güzelliğini görenler, heybetinden nuruna ve duruşundan gülüşüne kadar Allah'ın onda tecelli ettirdiği çeşitli güzellikleri görüp hayran kalmışlardır.

 

Sahabeleri Peygamberimiz (sav)'in güzelliğini şöyle anlatıyorlardı:

"Allah Resulü (SAV) çok yakışıklı ve alımlı idi. Mübarek yüzü ayın on dördündeki dolunay gibi parlardı... Burnu gayet güzel idi... Gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. Ağzı geniş, dişleri inci gibi parlaktı... Boynu sanki bir gümüş huzmesi idi... İki omuzu arası geniş, omuz kemik başları kalın idi...

 

Dolaysıyla samimi bir Müslüman Peygamber efendimiz (sav) kendine örnek alarak ayni onun gibi kuran ahlakini yaşamasıyla beraber onun gibi diş görünümüne de önem vermesi gerekir.

 

Peygamber efendimizi (sav)  Allah yüce kitabimiz kuranda diğer Peygamberler ile birlikte örnek almamızı, Allaha ve resulüne itaat etmemizi emretmiştir.

Allah söyle bildiriyor:

 

 

Allah'a ve elçisine itaat edin ki merhamet olunasınız.

Al İmran süresi 132

 

Samimi iman ehli olan bir insan, kuranı rehber kendine alarak Peygamberimiz (sav)  bize kendisinden sonra müjdelemiş olduğu Hz Mehdi (as)  ve Ahir zaman mucizelerini göz ardı etmeden, onları devam anlatarak kuran ahlakinin dünyaya hâkim olması için gayret etmelidir.

 

Peygamber efendimiz (sav) Allah aşığı bir insandı ve her şeyi Allah aşkıyla sevmiş, Müslüman olsun, Yahudi olsun Hristiyan olsun kardeşçe onun zamanında bir arada yaşamışlardı.

Peygamberimizin hayatını incelediğimizde gerçek Allah aşkını görebiliriz, örneğin insanları kurana davet etmesi, Allaha samimi bir sadakat göstermesi, davasından hiç vazgeçmemesi her çektiği ve yaşadığı zorlu şeylere rağmen Allahi sevmekten vazgeçmemesi, her imtihan anında sabırla Allaha tevekkül etmesidir.

 

İşte Peygamber efendimiz (sav) ve diğer Peygamberlerin hayatını incelediğimizde gerçek olan sevgiyi gerçek aşk görebiliriz.

 

Dünyada şuan sevgi ve ask kavramını tam anlamıyla anlamamış birçok insan var, örneğin

Sevgiyi önce diş görünümüyle başlıyor ve “beğendim “ kafasıyla zamanla onun diş görünümündeki güzellikleri görünce de mesela “ Karagözlüm “ Selvi boylum”  filmlerden kapma

Samimiyetsiz davranışlarda bulunurlar. Uzun zaman birlikteliklerinde birbirlerinin aciz noktalarını görmeye başladıklarında, mesela hastalık veya doğal ihtiyaç halini görme gibi o zaman büyük aşkın bitini söylerler.

Oysaki gerçek aşk ve sevgi Peygamber efendimiz ( sav) gösterdiği örnek davranıştaki gibi, bir acizliğini gördüğünde Allah aşkından kaynaklanan sevgisinden dolayı daha çok merhamet etmek vardır ve merhametin artığı içinde sevgiden de müthiş bir şefkat artımı olur.

 

Gerçek aşk sonsuzluk içindir yani birini sonsuzluk için sevmektir, Allah da sonsuz olduğu için, dolaysıyla Allah için sevmek sonsuzluk içindir ve sevginin en güzel şekilde en derin, en kapsamlı anlatılan en doğru halidir.

Sevgiden ve aşktan uzak yaşayan, samimiyetsiz itiraflarla ayni tiyatro yapar gibi yaşayan bu tarz insanlarda kötü durumlarda sabır asla bulunmaz ve hemen pes etmek vardır.

Rehberimiz olan Kuran bize Peygamberler aracılığıyla gerçek aşkı ve sevgiyi öğretmiştir inşaAllah.

 

 


İzlenme: 572
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR