kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Allah müminlere zaferi vadetmiştir.

Birgül Erdemir

Birgül Erdemir

E-Posta :

Müslümanlara atılan iftiralar yapılan züllümler ve onların şevklerini yitirmeye çalışan birçok sayıda İnsan var.

Allah rızası için yaşayan müminleri tarih boyunca yaptıkları mücadeleden alıkoyan zamanın müşrikleri, ayni kendi zamanına olduğu gibi, ahir zamanda  Allah’ın rızasının en çoğunu kazanabilmek için fikren gayret eden Müslümanları da ayni metotlarıyla durdurabileceklerini sanan bu şahıslar bir noktayı unutmuş vaziyeteler.

Kendini Allaha adayan müminlerin Allahtan başka hiçbir şeyden korkmadığını, kınayanın kınamasından çekinmediklerini, Allah kuranda müminin büyük bir sıfatı olarak anlatmıştır.

 

Allah yolunda mücadele eden ve kınayıcının kınamasından korkmayan bir topluluk getirir. Bu, Allah'ın bir fazlıdır, onu dilediğine verir. Allah (rahmetiyle) geniş olandır, bilendir. (Maide 54)

 

Peki, Müşrikler kimlerdir?

 

Müşrik kelimesi Allaha sirk kosan, iman etmeyen, birtakım şeyler ile Allaha ortak koşan insan toplumuna denilir.  Dolaysıyla Iman etmeyip, fakat iman ediyormuş gibi gözüken insan toplumu içinde kullanılır. Müşrikin bir diğer isimde münafıktır.

 

Bu samimiyetsiz toplumun en belirgin özeliği de, Müslüman, samimi, tertemiz, insanların içinden çıkmalarıdır.

Kendini Allaha adamış nur gibi Müslümanlara sinsice atak faaliyet yapabilmek için, ikiyüzlülük yaparak iman ehliymiş gibi gözükürler, diğer yandan da Allaha iman etmeyen toplumun içine girdikleri vakit de onlardanmış gibi gözükürler.

Mesela bu toplumun başka bir özelliği de, dinin bir kısım sorumluluklarını yapıyormuş gibi gözükmeleridir.

Fakat samimi Allaha iman etmiş müminler gibi Allah korkusundan ibadet yapmazlar, sırf etrafındaki şahıslara gösteriş amaçlı yaparlar veya menfaatini sağlayacak bir durum varsa yaparlar.

 

Allah müşriklerin sırf gösteriş amaçlı ibadet yaptıklarını bir ayetinde söyle açıklıyor:

4- Vay, o namaz kılanların haline ki;

5- Onlar kıldıkları namazdan gafildirler.

6- Onlar gösteriş yaparlar.

7- En ufak bir yardımı esirgerler.

Maun süresi

 

Müminlerin içinden çıkan bu kalbinde hastalık olan insanlar, Allah’ın rızasına göre yaşamayıp, kin öfke, kıskançlık, ikiyüzlülük ve kibir gibi şeytani bir ruhla yaşarlar.

Müminler ise, saygı, sevgi, derinlik ve aşkla Allah in rızasını kazanabilmek için, Peygamberleri kendine örnek alarak kuran ahlakını tam yaşamaya gayret gösterirler.

 

Müminlerin bir belirgin özelikleri de kesin bilgiyle Allaha iman etmeleridir.

Örneğin Allah bir ayetinde söyle açıklıyor:

 

Sizin yaratılışınızda ve türetip yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. CÂSİYE - 4

 

 

Ayete de anlaşıldığı gibi, insanın yaratılışında ve canlılarda, sadece kesin bilgiyle iman eden insanlar için ayetler vardır diyor Allah.

Demek ki, tam Iman etmeyen bir insan bu mucizeleri Allah’ın dilemesiyle anlayabilmesi veya akil edebilmesi mümkün olmayabilir. Dolaysıyla Allah’ın yaratığı bu şahane mucizeleri takdir etme, yani Allah övme gibi bir güçleri dahi olmayabilir.

Bu güzel nimet sadece Müminlere has bir güzellik olmak ile birlikte, gerçek yurd olan cennete de Allah sırf müminlere has bir güzellik yaratıyor.

 Müminlere has olan bu cennet nimetleri, dünyada göstermiş oldukları güzel davranışları, tebliğ de göstermiş oldukları gayretleri ve kurana tam uygun yaşadıkları için, Allah tarafından müminlere bir ikram ve sonsuz bir hayattır.

Allah bir ayetinde söyle açıklıyor:

 

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah'a teslim ederse, artık onun Rabbi katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. BAKARA - 112

 

İman edip Salih amellerde bulunanlar biz onları altından ırmaklar akan içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Bu Allah'ın gerçek olan vadidir. Allah'tan daha doğru sözlü kim vardır? (4/122)

 

Etrafımıza baktığımızda binlerce Allah’ın yaratma sanatını görebiliriz mesela, küçük çocuklarda olan sevimlik, masumiyet ve temizlik, insanda müthiş bir coşku ve sevme heyecanı uyandırıyor, ayni örnek canlılarda var.

Mesela kedi yavrusu, oda insanda müthiş sevme arzusu uyandırıyor.

Sevmek ve sevilmekte ayrıca müminlere özel bir güçtür, çünkü gerçekten iman etmeyen insan, gerçek anlamda sevemez ve sevilmez.

Bu nimet Allah tarafından Allah âşıklarına tarifi olmayan özel bir ikram ve anlatması çok zor olan tutkuyla bağlantılı bir güçtür inşaAllah.

Müminlerin neşesini, güzelliğini, çekiciliğini, nurunu, sevme ve sevilmek gücünü gören münafıklar, her dönem haset etmiş ve onların bu güzelliklerden mahrum olması için de atak faaliyetler yapmışlardır.

 

Örneğin, müminlerin arasına girip laf getirip götürmeye çalışır, yalan konuşur, her sözde kusur arayıp abartır ve bunları yaparken de, ister söylesin ister hiç belli bile ettirmesin, kendini daha üstün görür.

Allah bir ayetinde söyle açıklıyor:

 

10- Şunların hiçbirine itaat etme: Yemin edip duran, aşağılık,

11- Alabildiğine ayıplayıp kötüleyen, söz getirip götüren (gizlilik içinde söz ve haber taşıyan),

12- Hayrı engelleyip sürdüren, saldırgan, olabildiğince günahkâr,

13- Zorba-saygısız, sonra da kulağı kesik;

KALEM SURESİ

 

Allah samimi olan kullarını her ne olursa olsun, kesinlikle yalnız bırakmamıştır, çünkü bu Allah’ın vadidir.

Dolaysıyla münafıklar ve müşrikler ne kadar azgın dahi olsa, Allah kesinlikle müminlere zaferi vadetmiş ve kesinlikle galip gelecek olanda şüphesiz Kuran ahlakini yaşayan müminlerdir.

 

...galip gelecek olanlar, Allah'ın taraftarlarıdır.

(Maide Suresi / 56)

 

 

Allah, yazmıştır: "An dolsun, ben galip geleceğim ve elçilerim de." Gerçekten Allah, en büyük kuvvet sahibidir, güçlü ve üstün olandır.(MUCÂDELE - 21 )

 

 


İzlenme: 703
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR