kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Allah İçin Yaşamak

Birgül Erdemir

Birgül Erdemir

E-Posta :

Yeryüzünde iman eden tüm insanların temel özeliği olan Allaha bağlı olmak, itaatkâr olmak her davranışında, sözünde, görünümüyle Kurana yakışan samimi bir Müslüman olmaktır.

Iman ehli bir insanın kuranın yasamak isteyişinin sebebi, Peygamber efendimiz (sav) benzemek isteyişinin sebebi ve tebliğ yaparken başarılı olmak isteyişinin tek sebebi ve hedefi Allahin rızası kazanmak içindir.

 

Allah bir ayetinde söyle açıklıyor inşaAllah:

 

Allah, rızasına uyanları bununla kurtuluş yollarına ulaştırır ve onları Kendi izniyle karanlıklardan nura çıkarır. Onları dosdoğru yola yöneltip-iletir. (Maide Suresi, 16)

 

Allah bu ayetinde, onun rızasını isteyenlerin ve samimi bir şekilde Allahin rızasının uyanların, kurtuluş yoluna ulaştıracağını müjdeleyip samimi olan Müslümanları karanlıktan nura çıkaracağını bildiriyor insaAllah.

 

Bir mümin, Allahin göndermiş olduğu son kitaba yani kurana tam uyarak iman edip yalnızca Allahtan korkarak ve yalnızca ondan medet umarak Allahin rızasının en çoğunu istemekle sorumludur. Mesela Kuranın dünyaya hâkim olması Müslümanın üzerinde hem büyük bir sorumluluk hem de Farz bir ibadettir.

Dolaysıyla Bu fikri gayrette, bir, iki veya üç kişinin hidayet bulmasıyla son bulmamalıdır, Allahin da kuranda belirtiği gibi “Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar gayret edin. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir. Enfal süresi 39

 

Şuan dünyada adaletsizlik, acı, çile, korku, mutsuzluk ve sevgisizlik var, kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve zayıf bırakılmış herkese geniş çaplı şiddet var.

Bunun ana sebebi de dinsizliğin şuan dünyada yaygın olmasıdır.

 

Dolaysıyla Allahin rızasını sürekli ümit ederek nefes alan her mümin, Allah için yaşamaktan onun emirlerine itaat etmekten ve Islama hizmet etmekten kalbi aşkla, sevgiyle dolup taşar insaAllah.

Ne kadar Allah için bir fedakârlık varsa o kadar tarifi olmayan aşk vardır o kadar sevgi vardır o kadar sırlar vardır.

Allah için yasayan insanın kalbide ruhu da nurla doludur ve o her gecen gün, saat veya dakika, daha da olgunlaşır daha da derinleşir daha da keskinleşir.

Allah için yaşayan müminlerin bir belirgin özeliği de Şirkten Kaçınmalarıdır, çünkü kendini , hayatını her şeyini Allaha hibe etmiş bir insanın akli, ruhu , dikkati sürekli tevekkül içindedir, ve dolaysıyla iyiliğin Allah dan geldiğini bildikleri gibi şerrin de Allahtan geldiğine iman ederler.

Ve müminlerin Sirk gibi en büyük günahtan kaçındıklarını sadece Allaha kulluk etiklerini ve yalnızca Allahtan yârdim dilediklerini de Allah bir ayetine de söyle açıklıyor:

 

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
2- Hamd o âlemlerin Rabbi,
3- O Rahmân ve Rahim,
4- O, din gününün maliki Allah'ın.
5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.
6- Hidayet eyle bizi doğru yola,
7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların
ve o sapmışların yoluna değil.

Fatiha süresi


İzlenme: 574
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Allah razi olsun

    Misafir Allah razi olsun kardesim, super bir yazi olmus 24 Şubat 2014 11:09

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR