kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BAKARA SURESİ 47. AYET TEFSİRİ

Aziz İçli

Aziz İçli

E-Posta :

Kuran insanlığın rehberi olarak indirilmiş yüce bir Kitap'tır. Kuran'da, rehber olarak gönderilen Kitabımızın samimi ve iyi niyetle bakan herkes tarafından okunup anlaşılabileceği bildirilmektedir. 
 
Ben de naçizane, Kuran'dan anladıklarımı -kesin gerçek olarak sunmadan- delillerle sizlere her gün sunacağım inşaAllah. Allah aklımızı açsın, doğru yolda giden müminlerle ile birlikte Allah'ın dinine yardımcı olmamızı nasip etsin. Bizlere İslam'ın hakimiyetini göstersin Rabbimiz. Pek çok alimin söylediği gibi şu anda dünyada olan Hz. İsa (as) ve Hz. Mehdi (as)'a bizleri yardımcılardan kılsın Cenab-ı Allah.
 
Ayetleri Kuran'daki sırasıyla tefsir ediyorum inşaAllah. Ayetleri tefsir ederken uyguladığım yöntemi de sizlere kısaca açıklamak istiyorum.
 
Öncelikle 5 ayrı tefsirden yararlanıyorum. Özellikle Harun Yahya Külliyatı ve Bediüzzaman Hazretleri'nin eserleri en çok başvurduğum kaynaklar arasında. Kullandığım yöntemler ise ayeti ayetle açıklamak, sahih hadislerden faydalanmak, en önemli tefsirleri incelemek ve konuyla ilgili olan Muharref Tevrat ve İncil pasajlarını değerlendirmek.
 
Bu bir tefsir çalışması olduğu için sizler de yorum bölümüne yorumlarınızı yazabilir, bu çalışmaya destek olabilirsiniz. Yeniden belirtmek istiyorum ki bu çalışma "Kesin gerçekler bunlardır" diyerek yapılmamaktadır. Fakat Kuran'ı en doğru şekilde anlamak için samimi bir niyet olarak yapılmaktadır. Allah en doğru bilgileri ilham etsin.
 

BAKARA SURESİ 47. AYET

 
اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
Kovulmuş şeytandan Allah'a Sığınırım. Rahman Rahim Olan Allah'ın Adı İle
 
" Ey İsrailoğulları, size ihsan ettiğim nimetimi ve geçmişte sizi diğer bütün varlıklara (alemlere) üstün yaptığımı hatırlayın. "
 
TEFSİRİ:
 
Bu ayetin hikmetlerini ve anlattığı gerçekleri iyi kavrayabilmek için Peygamberlerimizin hayatlarını iyi bilmemiz gerekmektedir.
 
Öncelikle ayette doğrudan İsrailoğulları'na hitap vardır. İsrailoğulları, Hz. Yakup (as)'ın neslinden gelen insanlara denmektedir. Bu mübarek silsile içerisinde pek çok Peygamber, birçok veli ve evliya bulunmaktadır. Bununla birlikte şeytanın fısıltılarına aldanmış çok kötü karakterli olanlar , tarihte olduğu gibi halen de her kavimdeki gibi vardır.
 
Ayette Cenab-ı Allah İsrailoğullarına geçmişte nimetler ihsan ettiğini ve dahası onları alemlerdeki bütün varlıklara üstün kıldığını buyurmuştur.
 
Bütün varlık alemi sözü insanlar, melekler ve cinler de dahil bütün canlı ve cansız görünen herşeyi kapsamaktadır.
 
Peki bu üstünlük nasıl olmuştur? İsrailoğulları ne yapmıştır da bütün herkese üstün olmuştur?
 
Rivayetlerden anlaşıldığı gibi İsrailoğulları Hz. Musa (as)'ın vefatının ardından yıllar geçtikten sonra Amalika denen zorba bir kavimle savaş haline girmişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğulları bu zorbalık yapan kavme karşı o zamanki Peygamberleri'ne yalvararak Bakara Suresi'nin 246. ayetinde bildirildiği gibi Allah'ın kendilerine bir hükümdar göndermesini ve bu zorbalarla Allah yolunda savaşmak istediklerini söylediler. Savaş kendilerine yazılınca pek çoğu kaçtı. 
 
Daha sonra Cenab-ı Allah İsrailoğulları'nın kalanlarına Hz. Talut'u melik olarak gönderdi. Ama o zamanki İsrailoğulları buna da karşı çıktılar. Talut (as)'ın fakir olduğunu ve kendilerinden daha yeteneksiz olduğunu söylediler (Haşa).
 
Buna rağmen Hz. Talut çok akıllıca davranarak Calut (Golyat)'ın eline geçmiş olan Tabut-u Sekine'yi geri aldı ve İsrailoğulları bu vesileyle Talut (as)'a büyük güven duydular ve hükümdarlığını kabul ettiler.
 
Bundan sonra Amalika kavmi kendilerinden alınan Tabut'u geri almak için İsrailoğulları'na karşı saldırıya geçti. Yapılan savaşta çok az sayıdaki gerçek iman eden müminler Amalika kavmini yendi İsrailoğulların'dan genç bir delikanlı olan Hz. Davud (as) da Calut'u öldürdü. 
 
Bu vesileyle Allah Hz. Davud'a istediği şeyi hemen öğrenebilmesini sağlayan bir yetenek, hüküm ve mülk verdi. 
 
Hz. Davud'dan sonra oğlu Hz. Süleyman (as) hükümdar oldu ve bu dönemde ayette bildirdiği gibi İsrailoğulları alemlere üstün kılındı. Cinler ve şeytanlar insanların emrine geçti ve insanlar ne isterlerse onu yaptılar. Büyük saraylar, billur köşkler, tahtlar, kaleler, çanaklar, heykeller ve kazanlar bunların sadece bir kısmıdır. O dönemde yaşayan İsrailoğulları tarihte görülmemiş bir refah ortamında yaşamış ve imanlarıyla bütün alemlere üstün olmuşlardır.
 
Ayetten çıkarılacak en büyük ders şudur ki az da olunsa, imkanlar kısıtlı da olsa bir avuç gerçek iman sahibi mümin bütün dünyaya hükmedebilmektedir.
 
Sahih ve mütevatir (şüphe olmayan) rivayetlerden anlaşıldığı gibi ahirzamanda Hz. Mehdi (as) döneminde bir avuç gerçek iman etmiş mümin vesilesiyle bütün dünyada Hz. Süleyman (as) zamanındakinden çok daha muhteşem bir hayat yaşanacaktır. Bu, bütün insanların gerçekten iman edecek olması ve Allah'ın bütün dünyaya El-Hadi ismiyle tecelli edecek olması sebebiyle olacaktır.
 
Pek çok İslam alemine ve sahih hadislerdeki 150'den fazla alametin “birebir” gerçekleşmesinden anlaşıldığına göre Hz. Mehdi (as) 1980 (Hicri 1400) yılında göreve başlamıştırve şu anda hayattadır. Yine hadislere göre görevi 40 yıl sürecek ve bundan sonra Altınçağ adı verilen dönem başlayacak ve insanlar gerçek imanı ve Allah aşkını hissedeceklerdir. (En doğrusunu sadece Allah bilir.)


İzlenme: 3195
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR