kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BAKARA SURESİ 4. AYET TEFSİRİ

Aziz İçli

Aziz İçli

E-Posta :

Kuran insanlığın rehberi olarak indirilmiş yüce bir Kitap'tır. Kuran'da, rehber olarak gönderilen Kitabımızın samimi ve iyi niyetle bakan herkes tarafından okunup anlaşılabileceği bildirilmektedir. 
 
Ben de naçizane, Kuran'dan anladıklarımı -kesin gerçek olarak sunmadan- delillerle sizlere her gün sunacağım inşaAllah. Allah aklımızı açsın, doğru yolda giden müminlerle, Mehdiler ile birlikte Allah'ın dinine yardımcı olmamızı nasip etsin. Bizlere İslam'ın hakimiyetini göstersin Rabbimiz. Pek çok alimin söylediği gibi şu anda dünyada olan Hz. İsa (as) ve Hz. Mehdi (as)'a bizleri yardımcılardan kılsın Cenab-ı Allah.
 
Ayetleri Kuran'daki sırasıyla tefsir ediyorum inşaAllah. Ayetleri tefsir ederken uyguladığım yöntemi de sizlere kısaca açıklamak istiyorum.
 
Öncelikle 5 ayrı tefsirden yararlanıyorum. Özellikle Harun Yahya Küllyatı ve Bediüzzaman Hazretleri'nin eserleri en çok başvurduğum kaynaklar arasında. Kullandığım yöntemler ise ayeti ayetle açıklamak, sahih hadislerden faydalanmak, en önemli tefsirleri incelemek ve konuyla ilgili olan Muharref Tevrat ve İncil pasajlarını değerlendirmek.
 
Bu bir tefsir çalışması olduğu için sizler de yorum bölümüne yorumlarınızı yazabilir, bu çalışmaya destek olabilirsiniz. Yeniden belirtmek istiyorum ki bu çalışma "Kesin gerçekler bunlardır" diyerek yapılmamaktadır. Fakat Kuran'ı en doğru şekilde anlamak için samimi bir niyet olarak yapılmaktadır. Allah en doğru bilgileri ilham etsin inşaAllah.
 

BAKARA SURESİ 4. AYET

 
اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
Kovulmuş şeytandan Allah'a Sığınırım. Rahman Rahim Olan Allah'ın Adı İle
 
"Ve onlar (muttakiler), sana indirilene, senden önce indirilenlere iman ederler ve ahirete de kesin bir bilgiyle inanırlar. "
 
TEFSİRİ:
 
Ayette ilk olarak dikkati çeken konu Peygamber Efendimiz (sav)'e ve Ona indirilen Kuran'a yani Kuran'da yazan istisnasız herşeye inanmanın zorunluluğudur. Gerçek iman edenler Peygamberimiz (sav)'i canları gibi severler ve Kuran'da yazan bütün herşeye kesin olarak inanırlar. 
 
Müminlerin Kuran'da yazan herşeye inanmaları çok hassasiyet gerektiren bir konudur. Mesela bazı insanlar Müslüman olduklarını söyleyip cinlere inanmadıklarını söylemektedirler. Haşa “Cin diye birşey yoktur, bu hurafeleri bırakın artık” demektedirler. Bu açıkça Kuran'ı inkar etmek demektir. Bunu söyleyen insan Kuran'a inanıyorum diyebilir ama Kuran'da başlı başına bir suresi dahi varolan cinlere inanmıyorum demesiyle cahillik yapmış olur ve İslam dairesinin dışına bile çıkabilir.
 
Bu sebeple Müslümanlar Kuran'da yazan şeyleri çok iyi bilmeli ve Allah'ın doğru dediğine yanlış, yanlış dediğine doğru demekten sakınmalıdırlar.
 
Diğer yandan muttakilerin daha önce indirilen Kitaplara ve Suhuflara da inanması gerekir. Bazı Müslüman olduğunu iddia eden insanlar ve gruplar büyük bir cahillik yaparak “Musa Yahudiler'in Peygamberidir, Ona inanmayız; İsa Hristiyanlar'ın Peygamberidir, Ona da inanmayız” diyerek İslam'ın açıkça dışına çıkmaktadırlar. Oysa bu büyük Peygamberler de bizim canımız gibi sevdiğimiz Nebilerimiz'dir. Hepsine kesinkes iman ederiz. Asla Yahudi ve Hristiyan düşmanlığı yapmayız, ayrıca tahrif olmuş kitaplara inananları da Peygamber Efendimize ve Kuran'a iman etmeye davet ederiz.
 
Ayette geçen “Ahirete kesin bir bilgiyle inanmak” ise bir mümin için en önemli konulardan biridir. Ayetten anlaşılmaktadır ki sadece ahirete veya Kuran'a inandım demekle muttaki olunmaz. "Kesin bilgi" ile yani tahkiki iman ile muttaki olunabilir.
 
Kuran'a kesin bilgiyle inanmak; KURAN MUCİZELERİ'Nİ BİLMEK, KURAN'I DERİN DERİN DÜŞÜNMEK VE GÜNÜMÜZDE TAM OLARAK İMAN ETMEYİ SAĞLAYAN “MADDENİN BİR HAYAL OLDUĞUNU BİLMEK” gibi özellikler ile mümkün olur.


İzlenme: 3095
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR