kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BAKARA SURESİ 3. AYET TEFSİRİ

Aziz İçli

Aziz İçli

E-Posta :

Kuran insanlığın rehberi olarak indirilmiş yüce bir Kitap'tır. Kuran'da, rehber olarak gönderilen Kitabımızın samimi ve iyi niyetle bakan herkes tarafından okunup anlaşılabileceği bildirilmektedir. 

 
Ben de naçizane, Kuran'dan anladıklarımı -kesin gerçek olarak sunmadan- delillerle sizlere her gün sunacağım inşaAllah. Allah aklımızı açsın, doğru yolda giden müminlerle, Mehdiler ile birlikte Allah'ın dinine yardımcı olmamızı nasip etsin. Bizlere İslam'ın hakimiyetini göstersin Rabbimiz. Pek çok alimin söylediği gibi şu anda dünyada olan Hz. İsa (as) ve Hz. Mehdi (as)'a bizleri yardımcılardan kılsın Cenab-ı Allah.
 
Ayetleri Kuran'daki sırasıyla tefsir edeceğim inşaAllah. Ayetleri tefsir ederken uyguladığım yöntemi de sizlere kısaca açıklamak istiyorum.
 
Öncelikle 5 ayrı tefsirden yararlanıyorum. Özellikle Harun Yahya Küllyatı ve Bediüzzaman Hazretleri'nin eserleri en çok başvurduğum kaynaklar arasında. Kullandığım yöntemler ise ayeti ayetle açıklamak, sahih hadislerden faydalanmak, en önemli tefsirleri incelemek ve konuyla ilgili olan Muharref Tevrat ve İncil pasajlarını değerlendirmek.
 
Bu bir tefsir çalışması olduğu için sizler de yorum bölümüne yorumlarınızı yazabilir, bu çalışmaya destek olabilirsiniz. Yeniden belirtmek istiyorum ki bu çalışma "Kesin gerçekler bunlardır" diyerek yapılmamaktadır. Fakat Kuran'ı en doğru şekilde anlamak için samimi bir niyet olarak yapılmaktadır. Allah en doğru bilgileri ilham etsin inşaAllah.

BAKARA SURESİ 3. AYET

 
اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
Kovulmuş şeytandan Allah'a Sığınırım. Rahman Rahim Olan Allah'ın Adı İle
 
"Onlar (muttakiler), gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler."
 
TEFSİRİ:
 
Ayette bildirilen gayb, insan aklıyla bilinemeyen-görülemeyen şey demektir. İnsan yaratılışı gereği bazı şeyleri anlayamaz.
 
Mesela zamansızlık ve mekansızlık bizim için gayb bilgilerdir. Çünkü biz zamansızlık ve mekansızlık nasıl olur bilemeyiz. Aynı şekilde Cenab-ı Allah'ın nasıl olduğu da gaybdır. Bunu melekler bile bilemez. Sadece Allah en doğru şekilde Kendisini bilir. 
 
Bu sebeplerle muttakiler insan aklıyla bilinemeyeck şeylere yani gaybe inanırlar. Dine inanmayanların söylediği gibi “Gözümle görmediğim şeye inanmam” gibi akılsızca bir mantık içine girmezler.
 
Ayette bildirilen ikinci bir husus da namazı dosdoğru kılmak gereğidir. Namazın en doğru şekilde nasıl kılınacağı inancımıza göre ehli sünnete uyarak olur. Fakat namaz hususunda ehli sünnet mezhepleri içinde de bazı farklılıklar vardır. Bununla birlikte ne tür farklılıklar olursa olsun namazı samimi niyetle ve herşeyden arınarak kılmak yani Huşu içerisinde kılmak en önemli husustur. Namazda Allah'a samimi yöneliş tam anlamıyla sağlandığında ayetlere göre namaz dosdoğru kılınmış olur.
 
Ayette bildirilen son husus ise infak etmek yani Allah yolunda harcamaktır.
 
İnfak etmek maddi olarak insanlara yardım etmek olarak anlaşılır. Fakat infak sadece maddiyatla sınırlı değildir. İlmin infakı vardır, aklın infakı vardır, güzelliğin infakı vardır, makamın infakı vardır. Ayette de bildirildiği gibi Allah'ın verdiği herşeyden infak olur. Bize her nimeti Allah vermektedir ve bu sebeple her nimetin infakı gereklidir.
 
Ayrıca infakın doğru yere yapılması çok önemlidir. Bugün İslam dünyasının en büyük sorunu İslam Birliği'ni oluşturamamaktır. Bu yüzden bazı ülkelerde insanlar namaz kılamamakta, oruç tutamamakta, Müslüman olduğunu bile söyleyememektedirler. 
 
İslam'ın şerefini, asaletini, izzetini sağlamak için Allah'ın Kuran'da emrettiği GÜÇLÜ BİR İSLAM BİRLİĞİ amacıyla infak etmek en güzel şekilde infak etmek olur.


İzlenme: 3219
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR