kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Ölümden kaçana kapılar kapatılamaz

Ayşe Koç

Ayşe Koç

E-Posta :

 Suriye’de yaşananlar bir film setine ait görüntüler değil. Canlı, kanlı yaşanan gerçekler. Birkaç aylık bebekler, ilkokul çocukları, hamile kadınlar, saçı sakalı ağırmış dedeler, genç delikanlılar hepsi bu savaşın içindeler. Peki onların başka bir tercihleri var mı? Yani biri onlara siz bu savaşı istiyor musunuz diye soruyor mu? Hayır. Onlar kana susamış deccallerin savaş oyunundaki figüranlar sadece.

Küresel güçlerin politik manevraları, dur durak bilmeyen silah üretimi ve sevkiyatları, psikopat beyinlerin ürettiği akıl almaz öldürme yöntemleri insanların ruhunda müthiş bir yozlaşmaya sebep oldu. İnsanlar Suriye’de yaşananlara öyle duyarsızlaştı ki hergün yüzlerce kişinin ölmesi artık vicdanlarda bir kıpırtı oluşturmuyor. Bunun da ötesinde ölümden, tecavüzden, kimyasal silahlardan kaçanlara kapılar kapatılıyor. Kelimelerin bittiği an…

Türk insanı misafirperverdir, diğergamdır, yardımseverdir, şefkatlidir, cesurdur, Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. Tekrar ediyorum Allah’tan başka hiç kimseden korkmaz. İşte bu ahlakın gereği olarak 1991 yılında Saddam’ın zulmünden kaçan 1.5 milyon Iraklı Kürt kardeşimizi topraklarımızda misafir ettik. Şimdi de yarım milyona yakın Suriyeli kardeşimizi ülkemizin çeşitli illerinde ağırlıyoruz. Biz bunu Türk-İslam geleneğinin bir gereği olarak yapıyoruz. Başbakanlık Afet Koordinasyon Merkezi’nin geçtiğimiz hafta sunduğu rapor, Türkiye’nin mültecilere yardım konusunda nasıl fedakarane bir tavır içerisinde olduğunu rakamlarla gösteriyor.

- Türkiye’nin 8 ilinde 17 barınma merkezi bulunuyor.

- Yarım milyona yakın Suriyeli mülteci için 876 milyon TL harcama yapıldı.

- 28 bin 213 Suriyeli mülteci öğrenciye eğitim hizmeti veriliyor.

- 27 bin 221 yetişkine Türkçe başta olmak üzere çeşitli kurslarda eğitim veriliyor.

- Hergün 5 bin 112 poliklinik hizmeti veriliyor, hastaların tedavisi ile ilgileniliyor.

– Bugüne kadar 12 bin 449 Suriyeli mültecinin ameliyatı yapıldı.

Türkiye, Suriye’deki vahşetten kaçan Müslüman, Hıristiyan, Kürt, Sünni, Şii, Selefi, Nusayri, Dürzi, Yezidi 400 bin cana hiçbir ayrım yapmadan sahip çıktı. Bu arada topraklarımızda doğan mülteci bebeklerin sayısı da 3 bin 161. Bu ne güzel haber, ne güzel müjde, ne güzel bereket… Onlara en az kendi çoçuklarımıza sağladığımız imkanları sunmak bizim sorumluluğumuz.

Türk insanı İslam ruhunu en mükemmel şekilde almıştır, İslam ahlakı iliklerine kadar işlemiştir. Yukarıdaki rakamlar bunun ispatıdır. Ancak bu hafta TV haberlerinde bazı vahim istisnalara şahit olduk. Reyhanlı’daki patlamaların ardından masum Suriyeli mülteci kardeşlerimize karşı gayri ahlaki yaklaşımları gördük. Tabi ki bu istisnai bir durum ancak biz insaniyetsizliği istisnai bir durum diyerek görmezden gelemeyiz. Reyhanlı’ya sığınan Suriyeli mültecilerin kirada oturdukları evlerden çıkarılıp savaşın içine gitmeye mecbur bırakıldıklarını gördük. Her ne surette olursa olsun bunun makul bir açıklaması olamaz. Reyhanlı’daki patlamaların sorumlusu evini, yakınlarını, sevdiklerini, yaşadığı toprakları geride bırakarak can havliyle ölümden kaçan bu mazlum insanlar değildir. Aklı ve vicdanı tam kullanıp bu ayrımı iyi yapmak gerekir. Bu ayrımı yapamayan insanlığını yitirmişlerin karşısında dik durmak, Allah’tan başka kimseden korkmamak gerekir. Vahşetten kaçan 2-3 çocuklu anneler, okul çağındaki çocuklar, nineler hangi zihniyetle ölümün kol gezdiği topraklara zorla gönderilir. Onlar gitmek isteseler bile biz bırakmamalıyız.

Hükümet bu konuda acilen harekete geçmeli. Huzursuz edilen Suriyeli kardeşlerimizi başka barınma merkezine aktarmalıdır. Bugüne kadar Türkiye’deki barınma merkezlerinden 106 bin 10 kişi Suriye’ye geri döndü. Bu kişiler hangi sebeple döndüler bilmiyoruz. Ancak maddi ve manevi anlamda huzursuzluk yaşadığı için bombaların atıldığı, kimyasal silahların kullanıldığı, işkencenin, tecavüzlerin yaşandığı Suriye topraklarına bu saatten sonra gidecek tek bir kişinin vebalini ödeyemeyiz. ödeyemeyiz. ödeyemeyiz. ödeyemeyiz.


İzlenme: 1409
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı