kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
cagimizin-hastaliginin-gercek-adi-stres-degil-tevekkulsuzluk

Çağımızın Hastalığının Gerçek Adı Stres Değil: Tevekkülsüzlük

Bugün toplumların en büyük sorunlarından biri stres. İnsanların bedensel ve zihinsel güçlerini zayıflatan, onları mutsuz, şevksiz, bitkin hale getiren, hatta hasta eden bir illet.

allaha-tevekkul-edenler-umitlerini-yitirmezler

Allah'a Tevekkül Edenler Ümitlerini Yitirmezler

Bir Müslüman’ın en önemli özelliklerinden biri, içinde bulunduğu şartlar nasıl olursa olsun çok olumlu bir ruh haline sahip olmasıdır.

muslumanlar-icin-tevekkul-ve-teslimiyet-tek-yoldur

Müslümanlar İçin Tevekkül ve Teslimiyet Tek Yoldur

Her insanın hayatında “olumsuzluk”, “terslik” gibi görünen birçok olay meydana gelir. Bunlar bir insanın tüm hayatını etkileyecek kadar şiddetli gibi görünen veya günlük hayat içinde karşılaşılan ufak tefek olaylar olabilir. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, en küçüğünden en büyüğüne kadar nefislerinin hoşlanmadığı bu tür olaylarla karşılaştıklarında sıkıntı, endişe, mutsuzluk, gerginlik ve korku duyarlar. Oysa bu onların çok önemli bir gerçekten habersiz yaşamalarının sonucunda kendi kendilerine yaşattıkları bir zulümdür. Allah’ın bir ayetinde bildirdiği gibi “...Allah, onlara zulmediyor değildi, ama onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı.” (Tevbe Suresi, 70) Allah’a iman etmeyen veya iman ettiği halde Allah’ın bildirdiği gerçekleri görmezden gelerek yaşamayı tercih eden insanların daha dünyada aldıkları karşılık, hep böyle endişe, üzüntü ve kuruntu içinde yaşamak, birçok korkuya ve zayıflığa sahip olmaktır.

allaha-tevekkul-etmenin-ve-teslim-olmanin-kolayligi

Allah’a Tevekkül Etmenin ve Teslim Olmanın Kolaylığı

Her insanın hayatında “olumsuzluk”, “terslik” gibi görünen birçok olay meydana gelir. Bunlar bir insanın tüm hayatını etkileyecek kadar şiddetli gibi görünen veya günlük hayat içinde karşılaşılan ufak tefek olaylar olabilir. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, en küçüğünden en büyüğüne kadar nefislerinin hoşlanmadığı bu tür olaylarla karşılaştıklarında sıkıntı, endişe, mutsuzluk, gerginlik ve korku duyarlar. Oysa bu onların çok önemli bir gerçekten habersiz yaşamalarının sonucunda kendi kendilerine yaşattıkları bir zulümdür