kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

İbrahim Kalın: Suriye'de hiçbir gruba silah vermedik

21 Mayıs 2015 Perşembe 16:20
ibrahim-kalin-suriyede-hicbir-gruba-silah-vermedik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ibrahim Kalın, Türkiye’nin Suriye’deki hiçbir gruba silah göndermediğini savundu.

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düşünce kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA’nın Washington’da düzenlediği yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki basın özgürlüğü problemlerine ilişkin bir soruya yanıt verirken durumdan Türk basınını sorumlu tuttu. Şantaj ve karalama konularında Türk basının dünyada bir benzeri olmadığını söyleyerek, “Buna tepki gösterdiğimizde basına karşı fazla sert olmakla eleştiriliyoruz” dedi.

 

"EĞİT-DONAT'IN SONUÇLARINI YAKINDA GÖRECEĞİZ"

Kalın, Suriye konusunda ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik bir soruya cevap verirken de 2011’de kriz başladığından beri Türkiye’nin ABD dahil müttefikleriyle koordinasyon halinde olduğunu belirterek “Ama maalesef Suriye muhalefetine sağlanan destekten geri adım atıldığı dönemler gördük” dedi. Yine de iki hafta önce Suriye muhalefet lideri Halid Hoca’nın Washington’da Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinden beri yeni bir momentum oluştuğunu söyledi. Kalın, ayrıca ABD ile Şubat ayında anlaşması imzalanan eğit-donat programının ise “işlediğini” ifade etti ve “Ümit ederim sonuçları yakında göreceğiz” dedi. Kalın, ayrıca ABD ile üç yıldır müzakereleri süren, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma tartışmalarıyla ilgili, “ABD ve Türkiye tarafından sicil araştırması yapılan eğitilmiş güçlerin Suriye’ye girdiklerinde bir tür korumaya sahip olacaklarını” söyledi.

 "HİÇBİR GRUBA SİLAH VERMEDİK"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington’da gerçekleştirilen toplantıda AK Parti milletvekili Yasin Aktay'ın MİT tırları ile ilgili sözlerini de yalanlayarak, "Türkiye’nin Suriye’deki hiçbir gruba asla silah göndermediğini” savundu.

Haberin etiketleri:

suriye, türkiye, silah


Haber okunma sayısı: 684

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER