kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Demirtaş: BDP yüzde 10 seçim barajını aştı

28 Mayıs 2013 Salı 08:27
demirtas-bdp-yuzde-10-secim-barajini-asti

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ile birlikte BDP’nin oylarında artış sağlandığını belirterek yüzde 10’luk seçim barajını aştıklarını iddia etti. Demirtaş, “BDP’nin artık baraj sorunu kalmadı. Yüzde 10 ile yüzde 11’lik arasında bir dilimdeyiz. Özellikle Alevilerden partimize büyük bir destek gelmeye başladı” dedi.

Demirtaş, barajın düşürülmemesi halinde bile seçimlere parti ismi ile gireceklerini açıkladı. CHP’nin Mustafa Sarıgül’ü aday göstermesine sıcak yaklaşan BDP, metropol belediyeleri için seçim ittifakına sıcak bakıyor.

Anket yaptırdılar
Baraj sorunu nedeniyle bugüne kadar bağımsız adaylarla seçime giren BDP, gelecek seçimler için sıkı bir kamuoyu yoklaması yaptırıyor. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecini yaptırdıkları kamuoyu yoklamaları ile takip ettiklerini, son olarak merkezi Diyarbakır’da bulunan Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’ne (SEMAR) seçim anketi yaptırdıklarını söyledi. Çıkan sonucun kendilerini memnun ettiğini ifade eden Demirtaş, BDP’nin oy oranının yüzde 10’u geçtiğini ifade etti. Oyların bir bölümünün CHP’den geldiğini vurgulayan Demirtaş, şöyle konuştu:
“Araştırmadan çıkan sonuçlara göre BDP’nin artık baraj sorunu kalmadı. Barajı aştık diye seçim barajının düşürülmesi talebimizden de vazgeçmedik.”

Önder sorunu çözüldü
Barış süreci çerçevesinde bütün kesimlerin katılacağı dört konferans yapılmasını öneren terör hükümlüsü Abdullah Öcalan’ın çerçevesini çizdiği ilk konferansın sonuç bildirgesi gecikmeli olarak açıklandı. İki gün süren konferansın ardından sonuç bildirgesinde Öcalan’dan, “PKK lideri” diye söz edilmesine karşı çıkılması nedeniyle başlayan tartışma “sayın” ifadesi ile çözüldü. BDP’lilerin bildiriye “halk önderi” yazılması teklifine karşı, bildiride sadece “Sayın Öcalan” denildi. Bir gün gecikmeli yayımlanan bildiride, Türkiye’deki farklı kesimlerin temsilcileri, “çözüm inisiyatifini geliştirme” konusunda birlikte hareket etme kararlarını açıkladı. (ANKARA Milliyet)Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/demirtas-bdp-yuzde-10-secim/siyaset/detay/1714967/default.htmEtiketler: CHP , PKK , Türkiye , Diyarbakır , anket , BDP , Selahattin Demirtaş , Abdullah Öcalan , Mustafa Sarıgül , terör , baraj , Parti , Konferans , Sayın Öcalan , sadece , BDP Eşbaşkanı Selahattin DemirtaşHaber okunma sayısı: 872

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER