kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BDP'li Tuncel'den tazminata tepki: Karar siyası

28 Mart 2013 Perşembe 20:42
bdpli-tuncelden-tazminata-tepki-karar-siyasi

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde 2011 yılı nevruz kutlamalarında, çıkan olaylar sırasında Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’i tokatladığı için 25 bin lira tazminata mahkum olan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, kararın siyasi olduğunu ileri sürdü. Tuncel, "Bir çok kişi gaz bombaları ile öldürüldü kasıt yok, BDP’li vekiller polis tarafından yaralandı kasıt yok, ama ben zulme karşı çıktım diye kasıt var denilerek ceza veriliyor. Karar beni çok şaşırtmadı" dedi.

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 2011 yılında Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylar sırasında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ilçede görev alan Şırnak Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner’e tokat attı. Çetiner’in 50 bin liralık tazminat davası açtığı Tuncel, dün Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 25 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Sebahat Tuncel verilen kararın siyasi olduğunu, daha farklı bir karar çıkmasını beklemediklerini söyledi. Tunceli, "Daha önce bilindiği gibi BDP’li vekiller polis saldırılarında ve müdahalelerinde yaralandı. Son olarak Grup Başkanvekil Pervin Buldan’ın ayağı kırıldı. Bu konuda açılan soruşturmalarda kasıt yok denildi. Bir çok kişi gaz bombaları ile öldürüldü, kasıt yok denildi. Roboski’de 34 kişi öldürüldü kasıt yok denildi, ama ben zulme karşı çıktığım için, isyan ettiğim için kasıt var denilerek ceza veriliyor" dedi.

Tuncel, mahkemenin verdiği ve siyasi olarak değerlendirdiği kararın insanlardaki adalete olan güven duygusunu zedelediğini ileri sürüp, "Adil yargılamanın olmayacağı billiydi. Adil yargılama olsaydı buradan ceza çıkmazdı. Dava açılan kişiler BDP’li ve Kürtler olunca adalet rafa kaldırılıyor" dedi.Tokat attığı Murat Çetiner’in bu olay sayesinde terfi ettiğini iddia eden Tuncel, "Kazandığı parayı Şırnaklı çocuklara harcayacağını söylemiş. Belki bir hayırlı işe vesile olmuş bu karar. Ancak, ben onlardan Şırnaklı çocuklara artık gaz bombaları atmamalarını yeterli buluyorum" diye konuştu.Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-li-tuncel-den-tazminata-tepki-karar-siyasi/siyaset/siyasetdetay/07.03.2013/1686416/default.htmEtiketler: İstanbul , BDP , Şırnak , Tunceli , Tokat , Nevruz , Emniyet Müdürlüğü , tazminat davası , manevi tazminat , Sebahat Tuncel , Silopi , Pervin Buldan , 2011 , Hayırlı , Grup , IstanbulHaber okunma sayısı: 841

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER