kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BDP’li Önder’in TBMM’de zaman aşımına isyanı

17 Ocak 2013 Perşembe 08:58
bdpli-onderin-tbmmde-zaman-asimina-isyani

Faili mechul cinayetleri TBMM gündemine taşıyan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 25 Şubat 1994’te Ankara’da kaçırıldıktan sonra Gölbaşı’nda cenazesi bulunan Avukat Yusuf Ekinci cinayetiyle ilgili soruşturmanan hâlâ gizli yürütüldüğü ve dava açılmadığı için zamanaşımına uğrayacağını kaydetti

Önder, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e zamanaşımına uğrayan Yusuf Ekinci cinayeti için nasıl bir adım atmayı düşündüğünü ve Milliyet’in “Çiller Özel Örgütü”ne ilişkin MİT raporu haberini anımsatarak, Çiller’in ifadesinin neden alınmadığını sordu.

Çiller’in dönemi
Önder önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“Faili meçhul cinayetler arasında en dikkati çeken eski başbakanlardan Tansu Çiller dönemindeki cinayetler olmuştur. Avukat Yusuf Ekinci, Avukat Medet Serhat, Kürt işadamları; Behcet Cantürk, Savaş Buldan, Adnan Yıldırım, Hacı Karay, Çiller döneminde, Çiller’in bilgisi ve sorumluluğunda katledilmişlerdir.
Eğer o dönemki MGK tutanakları araştırılırsa bu faili meçhul cinayetlere uzanan süreç aydınlanacaktır. 20 yıl içerisinde failler hakkında dava açılmaması durumunda soruşturmalar zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkacak ve failler cezasız kalacaktır.”
Önder, bir soru önergesiyle de Avukat Yusuf Ekinci cinayetinin zaman aşımına uğrama tehlikesini Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e sordu. Önder, Ergin’e şu soruları yöneltti:
-  Bakanlığınızın faili meçhul cinayetlerde zamanaşımını kaldırmak için çalışması var mıdır?
-  Gelişmeler dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i işaret etmekteyken bu güne kadar suçluların tespiti için önemli bir tanık delili olduğu açık olan Tansu Çiller’in ifadesine neden başvurulmamıştır?Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-li-onder-in-tbmm-de-zaman-asimina-isyani/siyaset/siyasetdetay/17.01.2013/1656455/default.htmEtiketler: İstanbul , TBMM , Ankara , BDP , MGK , Gölbaşı , Adalet Bakanı , Tansu Çiller , zamanaşımı , Sadullah Ergin , Sırrı Süreyya ÖnderHaber okunma sayısı: 945

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER