kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

AKP'de Vekilleri Belediye Başkanı Olmayacak ÇÜNKÜ?

15 Eylül 2013 Pazar 16:36
akpde-vekilleri-belediye-baskani-olmayacak-cunku

AKP'de 3 dönem kuralına takılan milletvekilleri ve bakanların belediye başkanı olmalarının önüne engel çıktı. Başbakan Erdoğan, gerekçeyi şöyle açıkladı.

Yerel ve genel seçimler arasındaki 14.5 ayı Meclis’te az sayıda sandalyeyle geçirmek istemeyen AK Parti’de 3 dönemdir vekil olanların belediye başkanlığına engel çıktı.

AKP'NİN MECLİS'TEKİ SANDALYE SAYISI DÜŞECEK

AK Parti tüzüğüne göre 3 dönem engeline takılan milletvekillerinin belediye başkanı olma hayalleri de milletvekili sandalye sayısına takıldı. Belediye başkanı seçilen milletvekillerinin istifa etmeleri gerekeceğinden AK Parti genel seçimlere kadar yaklaşık 14.5 aylık zamanda Meclis çalışmalarını eksik sandalye ile sürdürmek istemiyor.

ADAY SAYISI 4’Ü GEÇMEYECEKBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son MYK toplantısında Meclis’teki milletvekili sayısının azalmasının sorun oluşturacağını belirttiği öğrenildi.

Bugün'den Metin Arslan'ın haberine göre; Erdoğan’ın son MYK toplantısında, “Meclis’te yeni Anayasa başta olmak üzere kritik yasama faaliyetlerimiz olacak. Sandalye sayımızın azalması bizi sıkıntıya sokar” dediği öğrenildi. AK Parti kulislerinde, bu şekilde aday gösterileceklerin sayısının 4’ü geçmeyeceği ifade ediliyor.

AK Partide Aday Olamayacak 73 İsim

Mahalli İdareler Seçimleri Kanunu’na göre milletvekillerinin başkan seçilmeleri halinde seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde istifa etmesi gerekiyor. Çok sayıda ismin belediye başkanı seçilmesi durumunda AK Parti’nin şu an 327 olan Meclis’teki sandalye sayısı azalacak.

15 GÜN İÇİNDE İSTİFA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, AK Parti Grup Başkan Vekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş aday gösterilecek isimler arasında sayılıyordu. Bu isimlerin seçilmesi durumunda 15 gün içinde belediye başkanlığı veya milletvekilliği arasında bir seçim yapması gerekecek.

3 dönemlik 73 vekil

AK Par­ti­’de 3 dö­nem­dir mil­let­ve­kil­li­ği ya­pan 73 isim bu­lu­nu­yor. Bu isim­ler­den 15’i ba­kan ola­rak gö­rev ya­pı­yor. AK Par­ti tü­zü­ğün­de 3 dö­ne­min üze­rin­de mil­let­ve­ki­li se­çi­len­le­rin ye­ni­den aday ola­ma­ya­ca­ğı hük­mü bu­lu­nu­yor. Ma­hal­li İda­re­ler Se­çim­le­ri Ka­nu­nu­’na gö­re mil­let­ve­kil­le­ri is­ti­fa et­me­den be­le­di­ye baş­kan­lı­ğı­na aday ola­bi­li­yor. An­cak ba­kan­la­rın aday­lı­ğı için ka­bi­ne­de­ki kol­tuk­la­rı­nı bı­rak­ma­la­rı ge­re­ki­yor.

 Haber okunma sayısı: 1043

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ