kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Yabancı Uyruklu Sağlık Sigortası

07 Mayıs 2015 Perşembe 16:38
yabanci-uyruklu-saglik-sigortasi

Yabancı Uyruklu Sağlık Sigortası

Yabancıların genel sağlık sigortası konusundan bahsederken ülkemizde sigortacılık uygulamaları açısından iki grup yabancının yaşadığını söyleyebiliriz. Birinci grup yabancılar, ülkemizde bir iş yapan, çalışan yabancılardır ve bu kişiler zaten iş anlaşmaları çerçevesinde ülkemizde bulundukları için, bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumları uygulamaları paralelinde zaten sigortalıdırlar ve primleri ödenmektedir.

Bir diğer grup yabancılar ise kıyı şehirlerinde gayrimenkul edinip ülkemizde yaşamayı seçenlerdir ve bu durumdaki yabancılar için de 2014 Nisan ayında yapılan yasal düzenlemelerle genel sağlık sigortası yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir.

Yabancıya sigorta konusu önemli bir konu olduğundan, yabancı uyruklu vatandaşların oturma izni elde edebilmesi için yasal bir zorunluluktur. Yabancı sağlık sigortası yaptırması konusunda sorunlar yaşayabileceği için danışmanlık firmalarına veya acentelere başvuru yaparak onlardan belirli bir ücret karşılığından uzman desteği, danışmanlık hizmetleri alabiliyorlar. Doğal olarak bu hizmetlerin önemi ortadayken yabancı uyruklu vatandaşların ikamet tezkeresini elde edebilmesi için yaptırması gereken sağlık sigortası konusuna önem vermesi gerekmektedir.

Yabancı uyruklu sağlık sigortası alınırken üzerinde durulması gereken bir başka nokta sigorta şirketinin güvenilirliği ve hizmet kalitesi olmalıdır. Bu noktada karar vermek kolay değil tabi. Sadece etraftan duyulanlarla hareket etmek yanıltıcı olur. İşin doğrusu, konusunda uzman kişi veya kuruluşlardan bilgi almak olmalıdır. Burada sigorta şirketinin müşteriye duyarlı davranması, müşteri odaklı olması, tazminat ödemelerinde hızlı davranması, geniş bir anlaşmalı hastane ağına sahip olması, mali yönden güçlü olması, güçlü bir yönetim ve çalışan kadrosuna sahip olması gibi akla bile gelmeyecek birçok etken üzerinde durulabilir. Ancak bunların önemli bir kısmı ölçülebilir değer olmadığından danışma ihtiyacı doğurur.Sonuç olarak yabancı sağlık sigortası yaptırılırken, daha işin başında birçok noktada kafaya takılacak soru işaretleri kaldırılmış olmalıdır. Bu yüzden ülkemizde yaşayan yabancıların, alacakları özel sağlık sigortası konusunda başvurabilecekleri en doğru yer yabancilarasigorta.org web sitesi olmalıdır. Site çalışanları hem gerekli açıklayıcı bilgileri vermek hem de uygun bir sağlık sigortası poliçesi bulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye’ye geldiklerinde yaptırmaları gereken ilk iş olan yabancıya sağlık sigortası işlemi titizlikle yapılmalı, zaman geçirilmemelidir. Yabancı vatandaşın ülkemizdeki sağlık olanaklarından yararlanması için düşünülmüş olan bu belge, oturum izni almadan önce zorunlu olarak yaptırılması şarttır.

Böyle olunca yabancılar da bir sağlık sigortası satın alacağı zaman, talep edeceği güvencelere doğru karar vermiş olmalıdır. Örneğin sadece yatarak tedaviler için mi bir güvence alınacaktır, yoksa hem yatarak tedaviler hem de ayakta tedaviler için de güvence isteniyor mu? Çünkü hepsinin istenmesi demek, primin de yüksek olacağı anlamına gelir. Oysa sadece yatarak tedavilerin daha yüksek bir maliyet içerdiği düşünülerek sadece yatarak tedaviler için bir sigorta poliçesi almak akıllıca olabilir.Haber okunma sayısı: 1052

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER