kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

BBC: "Muhteşem Yüzyıl AKP'liye hitap ediyor"

27 Kasım 2012 Salı 11:49
bbc-muhtesem-yuzyil-akpliye-hitap-ediyor

BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yönelik sert tepkisine dikkat çektiği haberinde, “dizi AKP oy tabanına hitap ediyor” görüşlerine yer verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yaptığı eleştirel çıkış, yurt dışında yankı buldu. BBC, Başbakan Erdoğan’ın sert tepkisine dikkat çektiği haberinde, dizinin AKP’nin oy tabanına hitap ettiği şeklindeki yorumları yansıttı.

BBC haberinde, hükümetin Gazze ve Suriye politikasını eleştirenlere cevap olarak, Erdoğan’ın “Ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o Muhteşem Yüzyıl belgeselindeki gibi tanıyorlar. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık” sözlerini sarf ettiğini belirterek, Erdoğan’ın yargıya seslendiğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına göre, “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin, Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri'nde 150 milyona yakın kişi tarafından izlendiğine dikkat çeken BBC, muhafazakar kesimlerden Başbakana destek olduğunu belirtti. BBC, tarihçi İlber Ortaylı’nın, “Tayyip Erdoğan’nın tepkisi haklı ama geç” dediğini aktardı.

İngiliz yayın kurumu, haberinde ayrıca CHP’nin bu konuya tepkisini soru önergeleri ile meclis gündemine taşıyacağına değindi ve CHP’li Umut Oran’ın “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında, Başbakan'ın görevleri arasında 'Dizi senaryolarını denetlemek' gibi bir tanım var mıdır?" sorusunu aktardı.

Haberde, European University Viadrina’da “Yeni Dindar Orta Sınıf” üzerine doktora tezi yazan Ayşe Çavdar’ın şu değerlendirmelerine de yer verildi: “Başbakanın temsil ettiği politik değerlerle, Muhteşem Yüzyıl fantezisinin temsil ettiği kültürel değerler aynı toplumsal tabana sesleniyor ve aynı toplumsal taban tarafından temsil ediliyorlar.” Çavdar, BBC’ye “Muhteşem Yüzyıl dizisi, Başbakan Erdoğan’ın seslendiği bir kesime hitap ediyor” dedi.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/bbc-muhtesem-yuzyil-akp-liye-hitap-ediyor-/dunya/dunyadetay/27.11.2012/1633675/default.htmEtiketler: CHP , Türkiye , Gazze , Recep Tayyip Erdoğan , BBC , Suriye , Ortadoğu , Kültür ve Turizm Bakanlığı , Balkanlar , Türkiye Cumhuriyeti , dizi , İlber Ortaylı , Muhteşem yüzyıl , Sultan Süleyman , Cumhuriyeti , sultan , KanuniHaber okunma sayısı: 751

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER