kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Rusya "Türkiye'nin iç meselesi" demişti ama...

04 Haziran 2013 Salı 17:00
rusya-turkiyenin-ic-meselesi-demisti-ama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye yönetiminin muhalefetle sorunu diyalogla çözeceğini ve sokak gösterilerinin meşru bir dairede sona ereceğini ümit ettiklerini söyledi.

Yekaterinburg’da gerçekleşen Rusya-AB zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, Türkiye’de Gezi Parkı olayları ile başlayan sokak gösterilerine değindi.

Sokak olaylarına dönüşen sorunun çözümü ile ilgili değerlendirmede bulunan Putin, “Biz Türkiye yönetiminin muhalefetle diyalog içerisinde sokak gösterilerine dönüşen ve hiç de kolay olmayan sorunu çözeceğini ümit ediyoruz. Bu diyalogun sonucu olarak bu protestolar meşru formata girecek. İnsanların birbirlerini dinleyebilecekleri bir platforma çekilmeli.” çağrısı yaptı.

Putin, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde başarılı ve yüksek seviyede olduğunu hatırlattı.

"YORUM YAPMAYACAĞIZ" DENMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov, günün daha erken saatlerinde Türkiye’deki "karışıklıkların Rusya ile görüşülmesini gerektirmeyen bir iç meselesi olduğunu" belirterek herhangi bir yorumda bulunmayı reddetti.

 Peskov, Rus televizyon kanalı Dojd’a yaptığı açıklamada Gezi olayları için “Bunu hiçbir şekilde yorumlamayacağız” derken “Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin iç meselesi” sözlerini kullandı.

Preskov, Rusya’nın Sesi tarafından yansıtılan değerlendirmelerinde şöyle konuştu: “Türkiye, çok yakın komşumuz ve bölgesel konularda ortağımızdır. Türkiye, geniş ekonomik ve yatırım bağlarımız olan ülkedir ve bu nedenle kesinlikle gelişen ve istikrarlı Türkiye’den yanayız. Bu durum, kesinlikle Türkiye’nin iç meselesi ve Rusya ile hiçbir görüşmeyi gerektirmiyor ve gerektirmez de.”Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/rusya-turkiye-nin-ic-meselesi-/dunya/detay/1718515/default.htmEtiketler: Türkiye , Rusya , Vladimir Putin , Türkiye Cumhuriyeti , Kesinlikle , Türkiye'nin , CumhuriyetiHaber okunma sayısı: 1440

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER