kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Rusya Türkiye arasında yapılacak boru hattına Türkçe isim

11 Aralık 2014 Perşembe 14:07
rusya-turkiye-arasinda-yapilacak-boru-hattina-turkce-isim

Enerji Bakanı Taner Yıldız Rusya ve Türkiye arasında yapılacak yeni boru hattı için isim önerisinde bulundu.

 Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya ve Türkiye arasında yapılacak yeni boru hattı için, "Buna 'Türk Akımı' diyelim. Büyük bir proje ve finansmandan bahsediyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in boru hattı için isim olarak 'Türk akımı' önerisinde bulunduğunu ifade etmişti.

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Boğaziçi Enerji Kulübü Toplantısı'nda, Rusya'dan Türkiye'ye geçmesi planlanan yeni boru hattı projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni boru hattının Bulgaristan yerine Türkiye'den geçmesi ve Trakya'da hub (geçiş merkezi) oluşturulması için dün itibarıyla teknik çalışmalara başlandığını anlatan Yıldız, Türkiye'nin, coğrafyasından kaynaklanan avantajları mutlaka kullanmak zorunda olduğunu vurguladı.

SADECE GEÇİŞ OLMAYACAK

Bakan Yıldız, "Trakya'da böyle bir şey yapabilir miyiz? Karadeniz'den gelen borunun Bulgaristan yerine Türkiye'den geçip Trakya'da enerji hub olması. Olur veya olmaz demiyorum ama olma ihtimallerini dün itibariyle beraberce konuşmaya başladık. Bu bir transit projesi olmayacak. Bizim bununla alakalı önerilerimiz, belki bir LNG tesisleri de beraber olmak üzere, kompakt tesis olması söz konusu.

Ben bu projenin gerçekleştirilebileceğine inanıyorum. Buna 'Türk Akımı' diyelim, bununla alakalı konu da netleştirilmedi. Yunanistan sınırında bitse de Türkiye'den geçecek bir proje olacak. Büyük bir proje ve finansmandan bahsediyoruz. Ancak bu, gerçekleştirilebilecek bir konudur. Belki 2019, belki 2020'ye kadar inşaat ve diğer konular değerlendirilecek. Şu anda inceleme, değerlendirme aşamasındayız."diye konuştu.

Yıldız, projenin Türkiye'ye faydası olup olmayacağına ilişkin soruya, "63 milyar metreküp doğalgazın dağıtımından bahsediyoruz. Sadece bir geçiş projesi olmayacak" yanıtını verdi.Haber okunma sayısı: 797

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER